Přejít na obsah

Ministerstvo začíná dodávat lékařům antivirotika

zpět
20.11.2009
prasečí chřipka, A(H1N1), virus
zvětšitprasečí chřipka, A(H1N1), virusZdroj: www.sikunews.com

prasečí chřipka, A(H1N1), virus | Zdroj: www.sikunews.com

 

Panika, která v tuto chvíli ovládla Chebsko kvůli prasečí chřipce, zasáhla i zdravotníky. Obávají se, že nedostanou pro své nemocné pacienty dostatek léků. "Veřejnost se uklidňuje. Ale zjistil jsem bohužel závažnou skutečnost a ta moc klidu nevzbuzuje," poznamenal primář léčebny dlouhodobě nemocných Amica Jaroslav Janča.

Pokud by totiž virus H1N1 zasáhl někoho z rizikové skupiny, což jsou například těhotné ženy či nemocní lidé, měl by mu být do 48 hodin podán lék Tamiflu. Ten ovšem není v chebských lékárnách k sehnání. Deník proto požádal o vyjádření Ministerstvo zdravotnictví (MZ). „V nejbližších dnech připravuje Ministerstvo zdravotnictví rozvoz antivirotik Tamiflu a Relenza, pořízených z finančních prostředků Ministerstva zdravotnictví, přímo do ordinací jednotlivých praktických lékařů pro dospělé, praktických lékařů pro děti a dorost a lůžkových zdravotnických zařízení poskytujících akutní péči,“ informoval mluvčí ministerstva David Přinesdom.

„Jedná se o první vlnu zásobení antivirotiky. Na základě skutečné spotřeby si pak každé zdravotnické zařízení bude moct doobjednat u stanoveného distributora další balení antivirotik. Spotřeba bude evidována jak v jednotlivých zdravotnických zařízeních, tak ve skladech. Ministerstvo zdravotnictví o tomto připravovaném postupu informovalo dopisem praktické lékaře a rovněž bude informovat i lůžková zdravotnická zařízení. V této souvislosti zveřejnilo na webovém portálu k pandemii indikace a dávkování pro antivirotikum Tamiflu a nové aktualizované souhrnné informace o přípravku Tamiflu jak pro širokou veřejnost, tak pro zdravotníky,“ doplnil mluvčí.


Komentovat článek: Ministerstvo začíná dodávat lékařům antivirotika

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministerstvo začíná dodávat lékařům antivirotika

Komentáře

další 3 komentáře
JL chripka  | 22. 11. 2009 19:50

info

ultrajan Ad  | 20. 11. 2009 14:33

Ano, bude-li mít někdo z rizikových skupin včetně těhotných ve 2. a 3. trimestru a dětí do 2 let příznaky chřípky, měl by antivirotikum dostat ihned. Bohužel ho stále lékárna nemá a jestli zůstane jeho distribuce na excellentních úřednících MZ, tak to dopadne stejně jako s vakcínou a organizací očkování v našem Kocourkově.

Jiří Wicherek Ad  | 20. 11. 2009 12:03

"Pokud by totiž virus H1N1 zasáhl někoho z rizikové skupiny, což jsou například těhotné ženy či nemocní lidé, měl by mu být do 48 hodin podán lék Tamiflu." Hmmm, nevim, tak se ptam. Je-li zde predlozeno ono doporuceni, jaka je prumerna doba od odebrani vzorku k potvrzeni Dg. nakazy virem H1N1? Neni delsi, nez tech 48 hod? Co kdyz do toho vys. "prijde" weekend? Je nejaky metodicky pokyn doporucujici u VSECH těhotných žen či nemocných lidí (jak nemocných?, s jakými Dg?), u kterých je nezbytne ono vysetreni provest? Je v souladu se zasadami racionalni preskripce podavat Tamiflu bez onoho virologickeho vysetreni?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné