Ministerstvo začne splácet dluhy nemocnic za léky až za pár týdnů

Ministerstvo zdravotnictví začne distributorům splácet dluhy tří fakultních nemocnic za léky, které činí asi 400 milionů, až za několik týdnů. Za tu dobu totiž
bude mít k dispozici 280 milionů korun na srovnání závazku. Poskytnutí dalších 100 až 200 milionů korun pak musí schválit rozpočtový výbor sněmovny…

PRAHA – Novinářům to v úterý řekl ministr zdravotnictví David Rath.

Tři nejzadluženější nemocnice dluží čtyřem firmám z Asociace velkodistributorů léků (AVEL) asi 400 milionů korun. Kvůli tomu jim minulou středu společnosti přestaly léčiva dodávat. Dodávku v pondělí obnovila jedna ze čtveřice společností, česká firma Pharmos. Ostatní podle svého prohlášení dál na dluh léky poskytovat nebudou. Dluh se zvýší nejspíš o penále.

Kvůli splacení dluhu musí ministerstvo zdravotnictví změnit svůj rozpočet a peníze mezi položkami přelít. „Předpokládáme, že vláda – pokud ministerstvo zdravotnictví přijde s návrhy na takovou restrukturalizaci svých výdajů – s těmito návrhy vyjádří souhlas,“ řekl novinářům ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jeho úřad s Rathovým nyní změny rozpočtu připravují.

Rozpočtový výbor sněmovny musí zbytek přesunutých peněz podle Ratha schválit proto, že „to už je určitý výdaj nad rozpočtové limity“. Podle Sobotky se dluhy fakultních nemocnic nastřádaly v posledních letech. Dodal, že vláda před pár roky oddlužila krajské nemocnice při jejich převodu na kraje, dluhy fakultních zařízení prý nevyrovnávala.

Členem AVEL jsou kromě Pharmosu společnosti Phoenix, Alliance UniChem a Gehe Pharma. Rozhodnutí české firmy obnovit do nemocnic léky označil ředitel AVEL Pavel Suchý za podraz. Distributoři se domnívají, že si Pharmos chce svým postupem vylepšit nepříznivou hospodářskou situaci. Toho, že by je vytlačil z trhu, se nebojí.

Podle představitelů firmy Pharmos důvod k zastavení dodávek pominul poté, co premiér přislíbil vyrovnání pohledávek všem distributorům. V prohlášení uvedli, že v minulosti Pharmos přestal do Thomayerovy nemocnice a na Bulovku léky dodávat, AVEL tehdy prý ale vyřídil úhrady jen pro zahraniční distributory.

Nemocnice prý byly navíc zásobovány i po přerušení dodávek. „Ptáme se, kdo tyto léky dodával, když v ČR jsou toho schopni pouze čtyři distributoři léků,“ uvedli představitelé Pharmos v prohlášení. Dodali, že společnost chce získat „výrazně větší podíl“ na zásobování fakultních nemocnic v celé republice.

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) v neděli uvedl, že vláda je připravena zaplatit „až 400 milionů“. Podle AVEL bude suma kvůli penále nejspíš vyšší. Zastavení dodávek označil předseda vlády již dříve za gangsterské vydírání ze strany distributorů. Podle něho stát vyrovná dluhy podle jednotlivých smluv.

ČTK

Rekace čtenářů Zdraví.Euro.cz

Ing. Zdeněk Charvát, daňový poradce

Takže jak je vidět, zase oba dva hlavní aktéři, to je ministr Rath a premiér Paroubek, nehorázně lhali. Hlavně že tvrdili, že peníze budou již tento týden. Myslím si, že to byl nehorázný podvod kvůli plánované stávce. Oba dva by si zasloužili, aby je volby smetzly z politické scény. Lež by se neměla tolerovat a vyplácet.

Ohodnoťte tento článek!