Přejít na obsah

Ministerstvo zakázalo vývoz subutexu, kterým se léčí narkomani

zpět
10.8.2018
zvětšit Autor: Leoš Chodura

Autor: Leoš Chodura

 

Ministerstvo zdravotnictví preventivně dočasně zakázalo vývoz léků subutex a subuxone, kterými se léčí drogově závislí. Britská a irská firma Indivior, které léky vyrábějí, dočasně pozastavily výrobu kvůli zjištěné závadě v jakosti. Proto by mohl lék chybět v Česku i jinde v Evropě.

„Šarže léčivých přípravků, u kterých byla identifikována závada v jakosti, nebyly propuštěny do oběhu. V rámci šetření závady v jakosti byla pozastavena výroba léčivých přípravků Subutex a Subuxone, což může negativně ovlivnit dostupnost přípravků jak v členských státech Evropské unie, tak v České republice,“ píše se v dokumentu předběžného opatření na webu ministerstva.

V Česku jsou registrované i přípravky, které by mohly výpadek subutexu a subuxonu nahradit. Ministerstvo se ale obává, že by jejich výrobci nebyli schopní náhle větší dávku dodat.

Závislost na opiátech si v roce 2016 v Česku substitučními přípravky léčilo 2266 lidí, jejich počet je v posledních letech stabilní. Před deseti lety to byla polovina. Takzvaná substituční léčba je založená na náhradu drog jinými látkami s podobnými účinky, ale bezpečnějším způsobem užívání.

Substituční léčba byla v Česku zavedena v roce 1997. Od začátku byl používán metadon ve formě sirupu, od roku 2001 pak Subutex s obsahem buprenorfinu, později ještě další tři preparáty. Od roku 2010 lze lék Subuxone částečně hradit ze zdravotního pojištění. Subutex či subuxone užívá asi 70 procent pacientů.

V roce 2013 označila policie uživatele Subutextu za největší problém pražské drogové scény. Na černém trhu se tehdy lék, dostupný na speciální recept s modrým pruhem, prodával třikrát dráž než v lékárně.


Komentovat článek: Ministerstvo zakázalo vývoz subutexu, kterým se…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné