Ministerstvo zamítlo rehabilitační lůžka

Ministerstvo zdravotnictví je proti vybudování specializovaných rehabilitačních lůžek v Zábřehu. O jejich zřízení požádala Interna Zábřeh a také M- Via Nova, jejímž většinovým majitelem je šumperská nemocnice…

Zábřeh/ Šumperk –

Zatímco Interna chtěla tímto způsobem proměnit část svých lůžek ošetřovatelské péče, MVia Nova měla v úmyslu zřídit zcela nové oddělení v přízemí bývalé porodnice, kde zatím funguje gynekologie.

Ta má s únorem skončit, personál má výpověď a pro 23 lůžek není uplatnění. Rozhodnutí ministerstva všechny překvapilo.

Podle stanoviska kraje je totiž v okrese už spíše přebytek ošetřovatelských lůžek, zatímco rehabilitační zcela chybějí.

Nejbližší fungují v Červené Vodě, Moravském Berouně a Pasece. Potvrdil to Vladimír Jukl z krajského odboru zdravotnictví.

Základní rehabilitace se sice provádí i při běžné ošetřovatelské péči, platba pojišťoven je tady ale podstatně nižší než u lůžek specializovaných.

Jak ministerstvo rozhodnutí zdůvodnilo? “ Podle komise výběrového řízení je důvodem dostatečný počet rehabilitačních lůžek na území Olomouckého kraje,“ uvedl Václav Šebor z ministerského oddělení protokolu a komunikace s veřejností.

Akutní rehabilitační lůžka jsou v nemocnicích v Olomouci a Prostějově. Sto lůžek následné rehabilitace je v ústavu v Pasece u Šternberka.

“ Někteří naši pacienti by specializovanou péči potřebovali, ale nemáme na to prostředky,“ uvedl primář Interny Zábřeh Jiří Černý.

“ Zamítnutí je pro nás velmi nepříznivou zprávou. Svolali jsme valnou hromadu a musíme vymyslet, jak lůžka využijeme,“ řekl jednatel MVia Nova Tomáš Janíček.

Olomoucký den

Ohodnoťte tento článek!