Přejít na obsah

Ministerstvo zdravotnictví chce nový tendr na standardy péče

zpět
31.3.2010
sestra, nemocnice, pacient
zvětšitsestra, nemocnice, pacientZdroj: mail.dak.de

sestra, nemocnice, pacient | Zdroj: mail.dak.de

 

První lékařská fakulta Univerzity Karlovy (LF UK) protestuje proti zrušení tendru na standardy zdravotní péče.

Ministerstvo zdravotnictví totiž řízení v hodnotě 125 miliónů korun zrušilo s odůvodněním, že se do něj přihlásil jen jeden uchazeč. Tím byla právě 1. LF UK. Úřad uvažuje o vypsání nového tendru.

„Jsme schopni vypracovat standardy za 69 miliónů,“ řekl Právu děkan fakulty profesor Tomáš Zima.

Standardy určí, na co má pacient nárok v rámci základní péče, a stanoví nadstandardy, za které by si lidé platili nebo uzavírali komerční připojištění, pokud v budoucnu bude zavedeno.

„Očekávali jsme účast mnohem většího počtu subjektů, například zdravotních pojišťoven, odborných společností, Národního referenčního centra a dalších,“ řekl ke zrušení tendru mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

„Konání ministerstva v nás budí pochybnosti o transparentnosti, rovném zacházení a zákazu diskriminace při zadání veřejné zakázky,“ uvedli včera zástupci fakulty.

Upozorňují třeba na to, že úřad prodloužil lhůtu pro podávání nabídek jen pár hodin před jejím vypršením. Když se pak měly o měsíc později otevírat obálky s nabídkami, bylo ještě ten den výběrové řízení zrušeno.

„Není nám jasné, proč zadavatel nabídku neotevřel a neposoudil její konkurenceschopnost na trhu,“ kritizoval děkan. Návrh školy prý počítal s cenou 69 milionů, což je jen asi 55 procent hodnoty původní zakázky.

Kvůli tendru se tak nepřímo dostal profesor Zima do sporu s ministryní Juráskovou. Ta se po volbách má vrátit do čela Všeobecné fakultní nemocnice, která je praktickým pracovištěm právě 1. lékařské fakulty.


Komentovat článek: Ministerstvo zdravotnictví chce nový tendr na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministerstvo zdravotnictví chce nový tendr na…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Jana Pavelová půda neoraná  | 1. 04. 2010 07:12

Samozřejmě už jsou,ale nikdo je asi ze zainteresovaných lidí nečetl a taky proč,máme možnost zase utratit něco navíc za to,co už existuje-je to podobné,jako při tvorbě našich nových sazebníků pro zdravotní pojišťovny./v 90 letech/ Kolik se tehdy zbytečně utratilo za spoustu nových verzí,i když jsme mohli použít podobné sazebníky z okolních zemí-na př z Rakouska,Německa a pod.Ale to ne,my máme přece určitě lepší nápady..že to stálo miliony,které se mohly využít efektivněji,to nikoho nezajímalo Proč taky,z cizího krev neteče,že ?:Ale proč se namáhám,někdo potřebuje svému příteli dohodit milionový obchod. !!!!!!!!!

Jana Pavelová standardy pořád dokola  | 1. 04. 2010 07:00

Proč dělat něco,co už dva roky existuje a to v docela použitelné podobě . Verlag Dashofer má už propracovanou a neustále doplňovanou versi standardů dva roky.Proč utrácet peníze za to,co už je možné mít. Odkazuji na www.dashofer.cz/zdravotnictví

člověk půda neoraná  | 31. 03. 2010 15:08

Standardy přece musí být už dávno udělané jako odborná doporučení-postupy v léčbě od odborných společností J.E.Purkyně, podle kterých se řídí pojišťovny při proplácení , a lékaři se tím přece také řídí i zohledňují ekonomická hlediska .

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné