Ministerstvo zdravotnictví má žebříček kvality nemocnic

MZ sestavilo žebříček kvality šestnácti státních nemocnic. Nejlépe dopadl Ústav pro péči o matku a dítě v Praze, nejhůře Úrazová nemocnice v Brně. Kritici poukazují na to, že žebříček vznikl na základě pochybného srovnávání jednotlivých kritérií zdravotní péče. Do problémových nemocnic chce ministr co nejdříve poslat kontrolu…

Nejlepší kvalitu péče u organizací řízených ministerstvem zdravotnictví má Ústav pro péči o matku a dítě v Praze, následuje Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Poslední na žebříčku kvality je Úrazová nemocnice v Brně a předposlední FN Ostrava.

Vyplývá to z materiálu MZ „Vyhodnocení kvality poskytované zdravotní péče.“

Žebříček nemocnic sestavilo oddělení ministerstva, které David Rath po svém příchodu do úřadu zřídil.

Pořadí nemocnic vzniklo na základě údajů za první pololetí roku 2005. Nemocnice byly nejprve porovnávány jako celek za všechny diagnózy a následně podle 50 diagnóz pokrývajících 60 až 70 procent výkonu zařízení.

„Tím je zaručeno, že pohled na činnost zdravotnického zařízení bude v maximální míře objektivní,“ konstatuje materiál MZ, ze kterého cituje server EuroONline.

Podle ministra Ratha sledovaly statistiky například úmrtnost, délku hospitalizace, procento rehospitalizací, procento komplikací a podobně.

Za druhou nejlepší FN u sv. Anny následují se shodným hodnocením Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Fakutní Thomayerova nemocnice s poliklinikou, Fakultní nemocnice v Motole, Nemocnice Na Homolce, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Fakultní nemocnice Plzeň. Jsou tedy shodně na 3. až 8. místě.

Další v pořadí jsou sestupně pražská FN Na Bulovce, dále FN Brno shodně s Masarykovým onkologickým ústavem v Brně.

Za nimi se stejným hodnocením jsou Institut klinické a experimentální medicíny, FN Hradec Králové a FN Olomouc. Na konci žebříčku kvality péče jsou dvě výše uvedené moravské nemocnice.

Ředitel za všechny, všichni za ředitele
Bonusový a sankční řád má řadu nedostatků

„Kvalita ve zdravotnickém systému ČR nebyla dosud systematicky sledována, a proto se nepřijímala účinná opatření ke zlepšení stavu,“ konstatuje MZ ve své zprávě.

Ředitelé půjdou „na kobereček“

Televize Nova v sobotu uvedla, že do problematických nemocnic chce David Rath co nejdříve poslat ministerskou kontrolu. Ředitele nejhorších nemocnic si chce David Rath pozvat hned během příštího týdne. Pokud statistiky ukáží u nemocnic nelichotivá čísla i letos, čeká jejich ředitele odvolání, uvedla Nova.

Sestavení žebříčku se mnozí diví. „Jde o srovnávání hrušek s jablky,“ uvedli oslovení pacienti.

Zveřejněný seznam kritizuje i opozice. „Pokud ho sestavoval David Rath, je jasné, že hlavním cílem je personální čistka,“ uvedl pro TV Nova poslanec ODS Petr Tluchoř.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

REAKCE čTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Ladislava Eichlerová

Nejsem si zcela jistá, zda toto hodnocení nemocnic je v souladu s realitou. Pak nevím jaká jsou kriteria hodnocení,abych mohla dobře posoudit,důležité je také kdo posuzuje a s jakým cílem. Důležitý je věk,zdravotní stav při nastoupení pacienta do péče nemocnice a další další kriteria.Stejně se to laikovi nelíbí.Můžu hodnotit jen

naprosto stejné subjekty, které jdou změřit, zvážit, již problematické je hodnocení konkretně nezměřitelných veličin. Toto hodnocení nemocnic bude vždy zkreslené, závislé i na vybavení nemocnic a to vybavení je lepší vždy ve velkých nemocnicích a malé nemocnice budou potom většinou na konci tohoto nesmyslného řetězce a pan ministr konečně dosáhne svého cíle touto „jeho promyšlenou oklikou.“

Ing. Zdeněk Charvát, daňový poradce

Tento žebříček nemá podle mne v takto plném rozsahu smysl, a první a poslední organizace to plně dokazují. Pochopitelně na prvním místě je Ústav péče o matku a dítě, které má minimum rizikových zákroků, ošetřování středních a těžkých zranění, vysoce specializované operace a podobně. Na druhé straně je jasné, že na posledním místě je pak Úrazová nemocnice Brno, protože jde o nemocnici, která se skoro ve 100 % činnosti zabývá traumatologií, tedy jasně bude mít nejvyšší procento úmrtnosti a podobně. Takto se ale statistika dělat nedá. Když má pan ministr plat 70 tis. kč a zdravotní sestra 16 tis. kč, pak z toho snadno udělá naprosto nesmyslný průměr 43 tis. Kč. A u nemocnic z pohledu „kvality“ je to to samé.

Karel Novy

To je absurdni, jaká rehospitalizace? Stačí zadat jinou diagnozu a je to. Jaka komplikace, staci zadat nic nerikajici diagnozu Z.. a nikdo nevi podle statistiky o co slo. Vse lze silne ovlivnit pomoci podle diagnozy. Mimochodem, podle me Ustav Pece pro Matku a Dite – Podoli propousti po porodu rodicky 3. den, protoze ma malo luzek. A proto kratka hospitalizace a celni umisteni v tabulce. Akorat se to nekdy nepovede a je potreba problemy doresit v terenu nebo v jine nemocnici.

MUDr Jiří Kilian

Jen dvě věci :

a) V jednom příspěvku je zde uvedeno, že ÚPMD propouští rodičky 3. den po porodu. Pokud je to skutečně tak, pak jde o rozpor s prohlášením Ministerstva zdravotnictví, že novorozenec může být propuštěn nejdříve za 72-96 hodin po narození a za uvedených dalších podmínek.

b) Dobře, ÚPMD je nejlepší a úrazovka nejhorší. Těhotná asi do úrazovky rodit nepůjde, to ví i bez žebříčku snad. Jen aby se nyní pacienti s polytraumatem nechtěli dostat do ÚPDM, že.

Ještě bude asi třeba hodně vykonat, než bude mít vydávání obdobných žebříčků informativní smysl. Když se řekne, že autoservis za moc nestojí, kdežto uzenářství je skvělé, není to zrovna smysluplné srovnání.

Pokud budeme sestavovat žebříček z jakéhokoli počtu jednotlivých subjektů, vždy to bude tak, že některý z nich bude první a některý poslední. bylo by dobré sdělit, co to poslední mésto znamená. V prachbídné české fotbalové lize je poslední pořád lepší než několikanásobný mistr Lichtenštejnska.

Dr.Nováková

Není mi vůbec pochopitelné hodnocení nemocnic pod ved. min. zdravotnictví. Urazová nemocnice vždy měla dobrou kvalitu a navíc lékaři zde byli nejlépe hodnoceni. Naopak FN Brno pod vedením ředitele Buriana velmo ztrácí kredit, odešlo z nív posledních dvou letech mnoho význačných lékařů.celkové řízení nemocnice má charakter já na bráchu a brácha na mě, většina ved.klinik i manažerů jsou bud bývalí komunističtí funkcvionáři nebo přátelé řed.Buriana, které má tak ochočené,že z porad odcházejí čelem k řediteli a vpředklonu. Je to zcela direktivní vedenéí jako za totalitního režimu.Ved.klinik místo aby ráno se věnovali

provozu,tak jsdoi kontrolováni,zda mají zapnutý počítačř a shlédnuté příkazy vedení.Z mého pohledu chce systém zbavit diokrátorského rwžimu,vážit silidské práce a vzdělání,protože je to nemocniční zařízení pro pacienty a ne aby pacienti sloužili pouze ke zdroji peněz bez etiky a morálky.ne nadarmo moje babička říkavala,že ryba smrdí od hlavy.Ohodnoťte tento článek!