Přejít na obsah

Ministerstvo zdravotnictví se bude rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů bránit změnou legislativy

zpět
27.10.2009
Daniela Jurásková
zvětšitDaniela JuráskováZdroj: www.mzcr.cz

Daniela Jurásková | Zdroj: www.mzcr.cz

 

Společnou snahu Ministerstva zdravotnictví ČR a Státního ústavu pro kontrolu léčiv zabránit zneužívání léčivých přípravků s obsahem pseudoefedrinu pro výrobu drog a zároveň ušetřit miliardy korun díky omezení nadměrného užívaní těchto léků značně zkomplikoval Úřad pro ochranu osobních údajů.

TISKOVÁ ZPRÁVA MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ

Na základě jeho rozhodnutí SÚKL nadále nesmí shromažďovat a potažmo poskytovat lékárnám aktuální data jednotlivých pacientů o předchozích výdejích léčiv s pseudoefedrinem.

Nesmyslně tak zvítězila ochrana osobních údajů nad ochranou lidského zdraví, veřejných zdrojů a zájmy organizovaného zločinu.

Jako jeden z důsledků této změny lze také očekávat opětovné rozšíření pokusů zneužít lékárny jako zdroj pseudoefedrinu k výrobě drogy pervitinu. Podle údajů Národní protidrogové centrály bylo přitom donedávna až 70 procent všech těchto léčiv zneužíváno k výrobě návykového metamfetaminu (pervitinu).

Navíc na základě negativního rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů bude pro papírové a elektronické recepty stanoven rozdílný režim, ačkoli jde o ten samý institut obsahující shodné informace, plnící stejný účel.

Toto opatření, proti kterému není odvolání, zkomplikuje život nejen lékárníkům, ale také pacientům.

„Primární je, aby se pacient dostal k těm léčivým přípravkům, které potřebuje a současně, aby bylo zabráněno možnosti jejich zneužití,“ upozorňuje ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

„Nejdůležitější je rychle vypracovat novelu zákona tak, aby léčivé přípravky byly opět pod kontrolou,“ doplnila ministryně zdravotnictví.

Rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů navíc značně komplikuje dodržování evropských směrnic.

Evropská Směrnice číslo 2001/83/ES totiž ukládá členským státům povinnost provést taková opatření, aby bylo možné sledovat cestu každého jednotlivého léčivého přípravku, a to až ke koncovému uživateli, tedy pacientovi.

Při zamezení zasílání osobních údajů z papírových receptů do centrálního úložiště toto není možné.

„Legislativní změna by měla vést k bezpečnějšímu nakládání s léčivy a k udržení kontroly. O nutnosti zavedení opatření proti zneužívání pseudoefedrinu se hovoří už mnoho let. Poprvé byl zaveden systém, který funguje a prodej přípravků s pseudoefedrinem poklesl o více než 70 %, což hovoří za vše,“ říká Marek Šnajdr, první náměstek ministryně zdravotnictví.

V současné době systém plně funguje ve čtyřech zemích EU (Dánsko, Švédsko, Velká Británie, Norsko) a další dvě se chystají k jeho spuštění (Slovinsko, Finsko).

„Například v Dánsku dosáhly úspory na straně pacientů a zdravotního pojištění 1/5 prostředků dříve vynakládaných za zbytečné medikace,“ doplnil Marek Šnajdr.


Komentovat článek: Ministerstvo zdravotnictví se bude rozhodnutí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministerstvo zdravotnictví se bude rozhodnutí…

Komentáře

dalších 6 komentářů
člověk svoboda  | 27. 10. 2009 15:28

Plánovaná ekonomika s dosazením počítačové technologie a sledováním všech vašich potřeb, od kolébky ke stáří - že by se uskutečňovala ? Nebo nejistota neplánovaného, nutícího reagovat a měnit, i zavedené stereotypy, co na to počítače a lidská svobodná mysl? Zlatá klec jistot ? Přece jenom se volněji chodí lesem, polem, krásnou architekturou- souznějící s místem a určením, sny , ideály , co nám patří, především každého vlastní život na pár let vesmírného údělu člověka na této zemi.Země je prach, prach jsi a v prach se obrátíš. Ke krásným tvarům, tvorům, tvorbě i možno, i nemožno,marně i být. .

Bohumír Šimek Je s podivem, jak zacházíme s lékaři  | 27. 10. 2009 11:58

David Rath se může vytahovat, jak je geniální, ale způsobil nedostupnost zdravotní péče, pokud ji na pokutách nezaplatili naši lékaři. Dnes nemáme na zdraví peníze, tak opět donutíme lékaře, aby lidem připláceli na vyšetření, na léky, na sanity... Nechápu, proč mají naši lékaři dotovat zdravotní péči, na kterou stát nemá. Pokud tento nátlak na lékaře bude, pak bude nezbytné, aby lékaři jim udělené pokuty nějak kompenzovali cestou nelegální. Mají možnost při předpisu léků nelegálně vybírat od pacientů zálohy na pokuty nebo nelegální cestou získat náhrady pokut za předepisování léků od firem. Proč nás politici nutí pohybovat se mimo zákon?

Kony Je s podivem  | 27. 10. 2009 10:52

Dobrý odkaz.že by cenzura(článek může pobouřit).K paní ministrni:proč tak urputně?Anebo je to akce pana bakaláře?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné