Ministerstvo zdravotnictví slibuje: Pomoc určitě přiletí

Titulní obrázek

Obyvatelé Plzeňského a Karlovarského kraje se nemusí bát, že by pro ně v případě potřeby nepřiletěl vrtulník letecké záchranné služby. Ministerstvo obrany tvrdí, že neplánuje žádné omezení provozu Centra letecké záchranné služby AČR v Líních…

Z vyjádření mluvčí ministerstva Moniky Machtové vyplývá, že se chystají jen změny organizační struktury, jejichž důvodem je snížení rozpočtu Armády České republiky. Vyvrací tak informace, že ministerstvo chce leteckou záchranku v Líních zrušit či přinejmenším výrazně omezit.

Podle náměstkyně ředitelky Fakultní nemocnice v Plzni Milady Emmerové se tyto poplašné zprávy objevily i v médiích. „Hovoří se o tom, že v Líních by měla zůstat jen jedna helikoptéra a pouze minimální lékařský tým. Všechny ostatní vrtulníky by prý měly být přemístěny do Prahy – Kbel,“ uvedla s tím, že jeden vrtulník by nestačil pokrýt Plzeňský i Karlovarský kraj.

Vrtulníková letka, která v současné době působí v Líních, je odloučenou částí vrtulníkové základny Přerov. „Příslušníci této letky budou k 1. říjnu 2008 začleněni do struktury letecké základny v Praze-Kbelích. Službu letecké záchranné služby budou však ze střediska Líně zajišťovat i nadále bez omezení,“ vysvětlila Machtová. Dodala, že zdravotnický útvar zůstává na středisku v Líních beze změn.

Také radní Plzeňského kraje pro zdravotnictví a sociální věci Pavel Karpíšek je přesvědčen, že letecká záchranka bude fungovat i nadále.

„Nemám žádné signály, které by naznačovaly, že by se letecká záchranná služba měla rušit. Viděl jsem i smlouvu mezi ministerstvy obrany a zdravotnictví. Obsahovala dojednání o tom, že letecká záchranná služba bude v Líních fungovat minimálně do roku 2009,“ podotkl.

Případné omezení či zrušení letecké záchranky by zkomplikovalo práci i záchranářům. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Lenky Ptáčkové ale ani zde nemají žádné oficiální informace, které by něco podobného naznačovaly.

Petra Petříková, Regionální deník

Ministerstvo zdravotnictví slibuje: Pomoc určitě přiletí
Ohodnoťte tento článek!