Ministerstvo zdravotnictví vypsalo tendr na ředitele Bulovky

Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na nového ředitele či ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce. Její dosavadní šéfku Andreu Vrbovskou ministr v demisi Adam Vojtěch (za ANO) odvolal v pátek. Důvodem byla podle něj závažná zjištění, která se týkala její osoby a řízení nemocnice.

Ministerstvo po adeptech žádá vysokoškolské vzdělání, nejméně pětiletou zkušenost s vedením zaměstnanců a odbornou praxi v řízení a ekonomice zdravotnictví. Předložit musí také koncepci řízení nemocnice. Zájemci se mohou hlásit do 28. února.

Vedením nemocnice byl dočasně pověřen provozně technický náměstek František Novák. Ministerstvo zahájilo kontrolu finančních operací nemocnice. Podle vyjádření mluvčí resortu Gabriely Štěpányová z pátku Vrbovská ztratila ministrovu důvěru. „S ohledem na povahu zjištěných skutečností nelze do doby ukončení šetření poskytovat žádné bližší informace,“ uvedla mluvčí. Vrbovská se k odvolání nevyjádřila.

Ministr v prosinci po uvedení do funkce novinářům řekl, že vedle změn ve svém úřadu bude zvažovat i změny v přímo řízených organizacích, jako jsou například fakultní nemocnice. Některé podle něj nemají dobré výsledky. Po jeho nástupu na vlastní žádost skončil ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta, který čelil kritice zejména lékařů a lékárníků kvůli zavádění elektronických receptů. Skončili také dva ze tří odborných náměstků ministra.

Vrbovská byla ve funkci od prosince 2013, předtím na Bulovce působila jako náměstkyně ředitele pro léčebně preventivní péči. Nastupovala s úkolem stabilizovat situaci, protože část lékařů byla kvůli personální a platové politice předchozích vedení ve stávkové pohotovosti.

Za jejího vedení byla uzavřena dohoda mezi nemocnicí a hlavním městem jako majitelem většiny budov, v nichž působí. Dříve nemocnice platila sedm milionů korun za rok, loni v lednu se strany dohodly na zvýšení nájmu na 28 milionů ročně. Donedávna ztrátovou nemocnici provozuje ministerstvo zdravotnictví, před třemi lety jí poslalo jednorázovou dotaci 200 milionů korun. Město v posledních letech investovalo do budov asi 600 milionů korun. Spekulovalo se i o tom, že by převzalo i provoz nemocnice, naposledy za pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS).

Vrbovská pracovala dříve také jako náměstkyně soukromé nemocnice v Lounech, náměstkyně Bulovky a rovněž v managementu Ústřední vojenské nemocnice či v regionální pobočce International SOS Assistance.

Nemocnice Na Bulovce v roce 2016 podle poslední zveřejněné výroční zprávy hospodařila s 2,82 miliardy korun ročně. Výsledkem dlouhodobého hospodaření byl dluh asi 486 milionů korun, výsledkem ročního zisk asi 2,5 milionu korun. Nemocnice měla ke konci předloňského roku 996 lůžek, jejich průměrná obsazenost byla 78 procent. Přijala na ně 40.000 pacientů, ambulantních ošetření bylo 583.000. Zaměstnává 466 lékařů a 826 sester, celkem má 2197 zaměstnanců.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!