Ministerstvo zdravotnictví zvažuje další snížení marže na léky

Ministerstvo zdravotnictví zvažuje další snížení obchodní přirážky na léky. Ministr David Rath to v neděli prohlásil v diskusním pořadu komerční televize. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba uvedl, že stávka lékárníků je nevyhnutelná…

Ministerstvo zdravotnictví zvažuje další snížení obchodní přirážky na léky. Ministr David Rath to v neděli prohlásil v diskusním pořadu komerční televize. Snížení marže ministertvo již jednou nařídilo s platností od 1. ledna z 32 na 29%.

Současné snížení přirážky na léky pro distributory a lékárníky by mělo pojišťovnám ušetřit zhruba 1,5 miliardy korun. To ministertvu nestačí a další snížení marže je plánováno na druhé čtvrtletí letošního roku.

Lékárenská komora nyní drží stávkovou pohotovost. Zda ve středu stávku vyhlásí, závisí zejména na tom, jak dopadne dnešní schůzka lékárníků s ministrem. „Podle toho, jak se chová pan ministr Rath, obávám se, že stávka bude nevyhnutelná,“ uvedl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

(iso), www.Zdravi.Euro.cz

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Martin Sedláček

Není tomu tak dávno, kdy byla kritizována lékařská komora za svá odborářská hesla. Zaznívaly hlasy, že profesní organizace lékařů má především hájit kvalitu a etiku povolání. Krom některých vskutku vyvedených etikohajců z lékařských řad mezi šiřitele této myšlenky patřil i prezident Chudoba. Dnes sám stojí v čele stávkového průvodu soukromých podnikatelů a bije se za peníze. Peníze jsou totiž vždy až na prvním místě. Smůla pro všechny,včetně lékárníků, je, že se pořád hraje o peníze z českého zdravotního pojištění. A že toky peněz v tom našem českém systému jsou někdy velmi záhadné ví snad úplně každý, ale ne každému se zamlouvají stejným způsobem. Lékarníkům přeji jen to nejlepší, patří jim

dík, sláva i peníze. Většina z nich jsou však zaměstnanci, často podvodníků. Panu prezidentovi Chudobovi bych přál, aby se uměl rozhodnout zda bude stát včele lékárníků nebo podvodníků.

Tesař Lubomír

Poslední část příspěvku je třeba konkretizovat. Je li majitelem lékárny kdokoliv, ze zákona musí mít v lékárně zaměstnaného lékárníka s licencí.

Radim

Menší detail, který pan Sedláček opomenul. Je pravda, že obě tyto komory jsou především profesními organizacemi, které se zabývají kvalitou poskytované péče, dodržováním povinností členů, ale také musí hájit práva a zájmy svých členů. Lékař kromě vybavení nemusí mít na skladě léky v řádech miliónů korun, bez

kterých by daná lékárna nefungovala. Navíc v této době jde o samotnou existenci lékáren.

Mgr. P. Kalman

Jste hulvát, když píšete, že je dr. Chudoba presidentem podvodníků. Vy děláte co, že se tak o nás otíráte. Jak máme upozornit na bezpráví. Jak si myslíte, že z těch 15% (nikoliv 29 jak veřejnosti lživě podsouvá pan Rath a jemu podobní) zaplatím 5 vysokoškoláků, 4 středoškoláky a 4 sanitárky, nemluvě o státem nařízených povinostech lékárny, které musím zaplatit a které nejsou levné. Obrat nám také klesá, takže nezbude než několik zaměstnanců propustit a svěřit je do péče pana Škromacha, která je ovšem zaplacena i z Vašich daní (pokud pracujete). Tím, že propustím několik zaměstnanců, se zákonitě sníží kvalita služeb poskytovaných naší lékárnou a jinde to asi bude stejné. Pane Sedláčku, polepšete se a neurážejte.

P. Kalman, lékárník

Tesař Lubomír

Lékárníci nemají své odbory, tudíž jedinou jejich organizací je komora, proto dr Chudoba musí vyvíjet i tuto aktivitu.Jinak by brzy nebylo kde sledovat etiku lékárnického povolání.

Petr M

Po přečtení inzerátů „našich lékárníků“ v dnešních novinách jsem ztratil veškeré iluze o poctivosti p.Chudoby a jeho spolku.Brát si do úst fakt,že nemocniční lékaři dostali přidáno a ještě tvrdit,že je to na úkor lékarníků je sprostá nehoráznost.Lékař se II atestacema bere při 8 hod.pracovní době 28-29tisíc hrubého.Chce li přidat o pár tisíc,musí navíc sloužit i 48h nonstop,ale to páni lékárníci vůbec netušíte,co to obnáší.Lékařům,pánové lékarníci, ODS/v čele s p.Klausem/snížila marži o 300% již před 14 roky,když zavedla „skvělý“ dnešní soc.systém zdravotnictví.Máte se dobře,to Vám nikdo nezávidí, jistě si to zasloužíte. Ale za to co předvádí Váš předák Chudoba, za urážlivé inzeráty

ztrácíte body. Proto fandím ministru Rathovi ať konečně narovná pokřivené

poměry v resortu zdravotnictví.

Jan Konečný

Pane Sedláčku jste to Vy?

Název: Lékárna Aqua

Adresa: Havířská 51b/1821, 73506 Karviná

Název zřizovatele ZZ: Fyzická osoba – MUDr.Martin Sedláček

Zdroj: databáze UZIS

Lucie Šedová

Pane Petre,

nevidim na inzeratu nic spatneho. Obzvlast, pokud uvadi presna data a to uvadi. Bylo direktivne rozhodnuto o zvyseni mezd ve statnim sektoru, ktere rostou prubezne a na druhe strane bylo ubrano v soukromem sektoru farmaceutum jejichz platy od posledniho snizeni prirazky / rok 99 / stagnuji a v roce 2006 se dokonce snizuji.

Stejne tak, tako ja podporuji lekare v tom, ze maji mit ohodnocenu svoji praci umerne svemu vzdelani a usili, tak bych ocekavala od rozumneho cloveka, ze neco podobneho bude podporovat i u svych kolegu farmaceutu. Bohuzel vsak nebereme vsem stejnym metrem.

PharmDr.Blanka Švarcová

Pane Petře M. jak si dovolujete urážet dr.Chudobu, jak dlouho pracujete ve

zdravotnictví, že si nepamatujete doby lékárenské služby, kdy se v

lékárnách sloužily pohotovostní služby, takže víme, co to je být v práci

48hod. Z Vaší reakce číší ubohá závist a jestli máte 28000,- tak máte víc než já jako majitelka lékárny, jestli Vám ovšem vyhovoval systém socialistického zdravotnictví, pak je Váš názor pochopitelný. PharmDr.Blanka Švarcová

Jan Bartůšek

Co se týče marže na léky, plně se ztotožňuji s dr. Rathem. Dle toho, jak se u nás rojí nové a nové lékárny je zřejmé, že je to velmi prosperující odvětví a že 3% snížení marže nemůže nikoho ohrozit. Jen jsem doufal, že bude zavedena degresní marže, tzn., že levnější léky budou mít marži vyšší a naopak.

Karel H.

Lidi, nezlobte se na me, ale ja opravdu neznam chudeho majitele lekarny. To je prece byznys jako hrom. Mimochodem ja bydlim na Praze 13 ( okrajova cast Prahy – pokud by, nekdo chtel argumentovat , ze je to sidliste a hodne obyvatel, ma naprosto pravdu, ale o dalsi pul kilometr dale jsou dalsi lekarny, ktere nepocitam ! ) a u nas je 7 lekaren !! na plose 1.5×1.5 km. No nerikejte mi,ze je to na hranici rentability. I kdyby jedna z nich ted zkrachovala, tak jich tam zustane 6!!. Mimochodem, proc je tolik slovenskych lekarniku v lekarnach, protoze vznikaji jako houby po desti ( kdyby nevznikaly, tak staci ti cesti ). A proc je tolik slovenskych

lekaru ? Protoze cesti se neuzivi a jdou pracovat ven. -Krom toho uz vubec nechci mluvit o tom, ze plat lekarnika zamestnance je bez sluzeb podstatne vyssi nez lekare v nemocnici ( opet bez sluzeb ), coz mi prijde nemoralni.

PharmDr.P.Tučková

Každý člověk, i naprostý laik,,by se měl pozastavit nad tím, že obchodní přirážka má poklesnout 2x v průběhu půl roku. Buď navrhovatel střílel od boku a bez stanovení možných dopadů na situaci ve zdravotnictví ,když napoprvé prosadil snížení o „pouhá“ 3% a musí toto rozhodnutí vzápětí revidovat.To by svědčílo o jeho nekompetentnosti. Nebo to dělá ze msty za první vyjádření odporu ze strany lékárníků ,neboť ke snížení došlo již potřetí a v předchozích případech jsme drželi pusu a krok. To svědčí o charakterové vadě,ale ta koneckonců u pana ministra není ojedinělá. A mimochodem, pokud byla obchodní přirážka na léky nemravně vysoká, jak je nyní národu vysvětlováno ,proč nejméně tři předcházející ministři

zdravotnictví na tento zázračný recept vyléčení ekonomických problémů našeho zdravotnictví nepřišli? A co teprve Jiří Paroubek,který zvládne v tomto státě vyřešit naprosto vše? Bez MUDr.Ratha,který patrně za jediné zdravotníky považuje lékaře a všichni ostatní jsme postradatelní, ho to nenapadlo?

Tesař Lubomír

Ad Petr Mzmíněný inzerát jsem nečetl, takže všeobecně. Lékárníci jsou ti poslední, kteří by nepřáli lékařům spravedlivé ohodnocení práce, mají s lékaři hodně společného. Na rozdíl od většiny veřejnosti jsem ochoten jakýmkoliv způsobem tento můj postoj na podporu lékařů vyjádřit.ˇČeská lékárnická komora navrhuje opatření vedoucí k úsporám za léky,tyto úspory by se mohly použít právě na zvýšení příjmů lékařů. Jde jen o to, diferencovaně upravit příjmy lékáren, a nikoliv plošně a opakovaně poškozovat všechny. A jsou i takoví. kteří už opravdu nemají usoupit kam, a platy zaměstnanců nejsou všude jako v Praze.

autor je lékárník, řadový člen komory.

V.Myska

Hezký den všem, dámy a pánové, čtu komentáře k tomuto článku a nestačím se divit.To co vždy spolehlivě fungovalo už není pravda. Kroky p. ministra spolehlivě

rozhádaly obec lékařskou s farmaceutickou.Proč? No přece pro peníze. Pokud lékárnická komora nedoloží statisticky průkazně hospodářské výsledky malých lékáren s tržbami do 1,5 mil. Kč za měsíc, za r.2004 a 2005 aby bylo zjevné, že snižování marží je opravdu likvidační, jsou všechny tyto polemiky jen ztrátou času.

Články pánů P.M. a M.S. nelze brát vážně, spolehlivě z nich kape nová polistopadová česká vlastnost a to je závist a ztráta úcty k profesi toho druhého.

Ivo G.

Ad Petr M.

Jsem lékař, ale nestátní, zřejmě na rozdíl od Vás, takže mi ministr nepřidá. Netroufám si posoudit ziskovost lékáren, ale jistě by jich tolik nepřibývalo, kdyby to nebylo zajímavé. Nicméně tvrdit, že ministr Drath narovná pokřivené zdravotnictví je velmi odvážné, je totiž tak rovný, že když spolkne hřebík, vypadne z něj na druhé straně vývrtka. Snížená marže je jistě nemilá, lékárny ale daleko spíš zadáví nyní nastavené limity preskripce. Pokračování limitace pod 100 % předchozího období potěší spíše báby kořenářky, neb za chvíli nic jiného nebudeme předepisovat.

P. Koudelka

O tom, že je lékáren u nás příliš, svědčí mnohdy i nedostatek lékárníků(Mgr.),kteří by v nich měli být po celou otevírací dobu a vydávat léky. Mnohdy bohužel takto zastupují laborantky, které nemají oprávnění vydávat léky na recept a tím stoupá riziko pochybení s možnými vážnými následky pro pacienta. Lékárníka je problém sehnatjeden na lékárnu nestačí, přesto lékárny vznikají dále, protože je to velmi dobrý byznys.

Jana Konečná

Informace pro všechny, kdo neví co je to marže na léky.Marže 32 nebo 29 na léky není marže lékárny.Ta se pohybuje úplně někde jinde 15-17%.Panu ministru Rathovi právě o to jde nachytat lidi, aby si mysleli, že lékárnici mají tak hodně.Jediní, kdo mají hodně a vůbec s tím nikdo nic nedělá, jsou výrobci léků.Proč pan ministr nejedná s něma o snížení cen, vždyť má tak skvělé kontakty s kdejakou farmaceutickou firmou!!!

Tesař Lubomír

Ad p.Karel H a p. Jan Bartůšek. Nové lékárny se sice rojí a rojí, ale schválně se podívejte-třeba na dveřekdo bývá provozovatelemrůzné společnosti, řetězce, občas lékárník.Vznik nových lékáren není regulován a každý si myslí, že je to ten zmíněný byznys jako hrom, soudě asi podle Evropy.Ale tam pracují lékárny v jiných podmínkách, třeba to omílané Rakousko.-marže vyšší, splatnost faktur 5 dní atd atd.Mně samotnému není jasná motivace „zakladatelů “ nových lékáren , když lze podle předpokládaného obratu spočítat výnosy a v husté síti nic moc. Asi potřebovali investovat, nebo očekávají vylepšení směrem k Evropě nebo chtějí zlikvidovat konkurenci, prostě nevím.V tuším posledním loňském čísle Medical tribune je rozebrána ekonomika veřejných lékáren dle údajů UZISu, konkr. čísla vcelku potvrzující mé úvahy.Skutečnost, že na ulici jsou tři lékárny, pěkný interiér atd nic nevypovídá o tom, jak si ekonomicky stojí .Proč si třeba nemyslet, že např železářství je skvělý obchod?To nikoho nenapadne, každý tak nějak předpokládá, že obchod s léky by dobrý být měl. Přitom těch 16 korun zisku za prodaných 100 má asi každý. Jaképak náklady asi má majitel běžného obchodu? Zaučený prodavač a pár regálů.Náklady lékárny -viz zmíněná stať v MTse těžko ustojí při menším obratu při této marži.Proto třeba v Německu je marže nyní již dvakrát větší než u nás, v lékárnách je dostatek VŠ a mohou např sloužit i pohotovostní služby, které jsou prodělečné. Že neznáte chudého majitele lékárny / a proč by vlastně měl být/?Nejsou všichni zdaleka bohatí, stačí sledovat diskuze tady, ostatně znám to i z mé minulé zkušenosti. Uzavírané výdejny asi budou zveřejňovány, ale nebude to ze dne na den. Pokud jde o platy lékařů, psal jsem o tom v minulém příspěvku.


Ohodnoťte tento článek!