Přejít na obsah

Ministerstvo zdravotnictví zveřejní silný protikorupční nástroj

zpět
11.8.2011
ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR
zvětšitministerstvo zdravotnictví, MZ ČRZdroj: wikimedia.org

ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR | Zdroj: wikimedia.org

 

Ministerstvo dnes zveřejní katalog referenčních cen léků a přístrojů. Tímto projektem chce omezit korupční jednání při nákupech léků, zdravotnického materiálu a přístrojů.

Do katalogu se nemocnice dostanou volně přes internet a budou si zde moci porovnat jednotlivé cenové nabídky společností s obvyklými cenami na českém trhu. Ministerstvo si od projektu slibuje omezení předražených nákupu a efektivnější využívání peněz určených na tyto nákupy.

Výrobci se na projektu podílet nebudou

Pro projekt Národního informačního systému sledování nákladů na nákup léků, spotřebního zdravotnického materiálu a zdravotnické techniky ve zdravotnictví bude ustavena pracovní skupina odborníků, kteří cenový katalog vytvoří. V této pracovní skupině budou mít zastoupení i nemocnice, nikoliv však výrobci.

Jediným kritériem zůstává cena

Ministr Leoš Heger (TOP 09) vyhlásil s platností od 1. února protikorupční strategii. Platí pro ministerstvo i fakultní nemocnice a další zařízení, která ministerstvo řídí. Strategii dostaly k využití kraje pro své nemocnice. Podle ní musejí nemocnice na drahé přístroje vypisovat výběrová řízení, jediným kritériem je cena. Pokud se přihlásí jenom jeden uchazeč, výběrové řízení se vypisuje znovu. Podle nejvýhodnější ceny se mají nakupovat i léky v elektronických aukcích.

Ministerstvo v auditu nákupů pro národní síť traumacenter a onkocenter v nemocnicích výraznější překročení nezjistilo. V době auditu ale už v Krajské nemocnici Liberec policie prověřovala údajně o čtvrtinu předražený nákup přístrojů pro tamní kardiocentrum za 60 milionů korun.


Komentovat článek: Ministerstvo zdravotnictví zveřejní silný…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministerstvo zdravotnictví zveřejní silný…

Komentáře

další 4 komentáře
98 A co ZP?  | 11. 08. 2011 21:12

A chtějí vlastně ZP vůbec ušetřit? Kdo vlastně ví, co tyto státy ve státě vlastně chtějí?!

hloupej Honza A co ZP?  | 11. 08. 2011 17:48

Ikdyž to není jednoznačné, něco to odhalit může. Každý takový krok něco ušetří. Jenom se divím, že zdravotní pojišťovny, které mají přesné výkazy cen léků a zdravotnického materiálu a určitě vědí, že platí velmi odlišné ceny v různých zařízeních, s tím do teďka nic nedělaly... Může mi to někdo vysvětlit? Vždyť v tom mají milióny úspor!!! Stačí vzít ceny kardiobudíků, ty se liší o desítky procent.

Hausová MD Předražený spotřebák  | 11. 08. 2011 13:00

Ano, všihni známe ty fiktivně levné přístroje , které mnohokráte zaplatíte v předrženém spotřebáku, který nemá alternativu. Jsou i tací kujoni, kteří přístroje jako takové dají i zadarmo.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné