Přejít na obsah

Ministerstvo zkoumá případné pochybení šternberské léčebny

zpět
9.7.2010
stáří, senioři, LDN, ruce
zvětšitstáří, senioři, LDN, ruceZdroj: accessawareness.nsnet.org

stáří, senioři, LDN, ruce | Zdroj: accessawareness.nsnet.org

 

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá zjištěními kanceláře ombudsmana, která opakovaně vytýkala Psychiatrické léčebně ve Šternberku nedůstojné zacházení s pacienty či nejasná pravidla v používání omezovacích prostředků. Případ proto v polovině června zveřejnila.

„Ministerstvo zdravotnictví si vyžádalo od vedení léčebny podrobnou vysvětlující zprávu. Zároveň byla podrobná informace zaslaná také kanceláři ombudsmana,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

„Podle informací, které zatím máme k dispozici, nebyla některá zjištění kanceláře ombudsmana zcela aktuální.

V tuto chvíli očekáváme vyjádření právě ze strany této kanceláře,“ reagoval mluvčí resortu. Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová poukazovala na to, že jejich úřad upozorňuje léčebnu na nedostatky již od roku 2008.

„Ve šternberském zařízení například dosud chybějí jasná pravidla pro používání omezovacích prostředků, síťových lůžek, psychofarmak apod., s některými pacienty je zacházeno nedůstojně a nejsou respektována jejich práva. Zatímco jiné léčebny dokázaly obdobná pochybení relativně rychle a bezproblémově odstranit, vedení léčebny ve Šternberku kritiku i doporučení k nápravě odmítá,“ popisovala.

Vedení léčebny však výtky jednoznačně odmítlo. Ředitel Vladimír Havlík namítl, že síťová lůžka jsou oficiálně povoleným omezovacím prostředkem a personál je využívá podle stanovených pravidel.

Kancelář ombudsmana kritizovala také to, že na mužském gerontopsychiatrickém oddělení, kde jsou ložnice pacientů v prvním patře a ostatní zázemí v přízemí, musejí pacienti celý den trávit v přízemí a nemají možnost jít během dne do svého pokoje.

„Tyto okolnosti jsme však již změnili,“ reagoval ředitel Havlík.


Autoři

Regionální deník

Související články

23.3. Měřítkem v léčebnách je zdraví Měřítkem v léčebnách je zdraví
1 příspěvků
18.2. Liberecký kraj buduje síť hospicových lůžek v nemocnicích Liberecký kraj buduje síť hospicových lůžek v nemocnicích
0 příspěvků

Komentovat článek: Ministerstvo zkoumá případné pochybení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministerstvo zkoumá případné pochybení…

Komentáře

další 3 komentáře
3000 měsíčně není mu co věřit!  | 10. 07. 2010 14:15

Nedobrovolník má držet protestní hladovku.

katango není mu co věřit!  | 10. 07. 2010 13:06

ono za ty peníze,co do psychiatrické péče jdou,se žádný Versailles prostě nepořídí.A spousta pacientů,resp možná jejjich rodiny,vymyslelo trik,jak se vyhnout placení i těch blbejch šedesáti kaček.Nepodepíšou dobrovolný vstup a tam,kde soud potvrdí nedobrovolnou hospitalizaci,pacient nic neplatí.Jí ale nejspíš stejně jako ten,který platí.Běžte radši štěkat na jiný strom.

občan není mu co věřit!  | 9. 07. 2010 09:51

těch nedostatků je dost, m.j. výživová genocida pacientů! O

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné