Přejít na obsah

Ministerstvo zrušilo tendr na standardy zdravotní péče

zpět
30.3.2010
dokumenty, kontrola, audit, papíry
zvětšitdokumenty, kontrola, audit, papíryZdroj: www.thenonprofitcpa.org

dokumenty, kontrola, audit, papíry | Zdroj: www.thenonprofitcpa.org

 

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo soutěž na tvůrce standardů zdravotní péče. Vítěz měl zpracovat materiál, jenž by určil, na co má pacient nárok v rámci základní péče a stanovil nadstandardy s příplatkem, informoval dnes server iDnes. Hodnota tendru činila 125 milionů korun.

Výběrové řízení ministerstvo vyhlásilo před dvěma měsíci. Podle serveru je zrušilo, aniž by úředníci otevřeli obálky s nabídkami.

„Přinesli jsme minulý týden na ministerstvo nějaké další doklady a bylo nám řečeno, že je to zbytečné, protože soutěž byla zrušena,“ řekl iDnes Tomáš Zima, děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která se do soutěže spolu s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně hlásila. Byl to údajně jediný účastník tendru.

Ministerstvo podle svého mluvčího Vlastimila Sršně očekávalo větší zájem, třeba zdravotních pojišťoven, odborných společností a Národního referenčního centra. Úřad se zabývá tím, jak podnítit více subjektů. „Zároveň zvážíme opětovné vypsání výzvy,“ sdělil serveru mluvčí.

Lékařská fakulta podle Zimy nabídla ministerstvu, že je schopná standardy zpracovat za zhruba šedesát procent toho, co ministerstvo na soutěž vypsalo.

Tendr kritizovala Česká lékařská komora (ČLK). Poukazovala na to, že ministerstvo ji k tvorbě standardů zdravotní péče nepřizvalo. Standardy má podle komory tvořit ministerstvo se zdravotními pojišťovnami, ČLK a odbornými lékařskými společnostmi. Ministerstvo kritiku odmítlo.

Standardy měly podle dřívějších informací zahrnout klinicky doporučené postupy, ekonomickou složku i část pro pacienty, aby dostali jasnou informaci, jak budou léčeni a především na co mají nárok. Standardy měly umožnit sledovat a hodnotit kvalitu péče podle objektivních kritérií.


Komentovat článek: Ministerstvo zrušilo tendr na standardy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministerstvo zrušilo tendr na standardy…

Komentáře

dalších 16 komentářů
challenger NRC  | 4. 04. 2010 13:52

MZ předpokládalo, že se soutěže zúčastní tzv. Národní referenční centrum, což je taková obskurní instituce plná neproduktivních úředníků podobně jako SÚKL je v oblasti lékové politiky. NRC je odpovědné mj. za zprasený systém DRG a za řadu dalších aktivit, které mají zásadní dopad na financování zdravotnictví. Vše se děje za oponou, aniž by se k tomu mohla vyjádřit laická či odborná veřejnost, hlavní slovo zde mají úředníci pojišťoven a úředníci MZ. NRC buď tendr propáslo ale spíše si nasrali do kalhot, protože když mají okrádat jen doktory, je to každému jedno a mají volné pole působnosti, když by však nyní měli sáhnout na peníze normálním vohnoutům, hnedle by se jejich činnost stala centrem v hledáčku médií a různých vohnoutích organizací, na čemž oni nemají pražádný zájem, protože jejich přirozeným zájmem je se flákat a nic nedělat jako kterýkoli jiný úřednický institut. Proto se do soutěže přihlásila pouze FN HK, což však ale zřejmě nebyli ti správní hoši, co spolu mluví, takže se soutěž v tichosti zrušila. To je celá story. jestli bude vládnout ČSSD, což je pravděpodobné, budou tihle ANANAS dále v tichosti parazitovat na zdravotnících. NRC je mimo jiné odpovědné zavelké okradení lékařů v nemocnicích prostřednictvím zprasené úhradové vyhlášky z roku 2009. Je potřeba si na ně více posvítit, na zmrdy. Neznáte někdo seznam zaměstnanců této instituce??

Drén Nač standardy  | 31. 03. 2010 07:33

Medicína, i když už méně než v minulém století, má stále ještě ducha svobodného povolání. Nelze ji normovat, jako práci frézaře. Nicméně absolutní volnost v ní taky být nemůže. Standardy jsou pro tři věci. Za prvé jako doporučení nejoptimálnější léčby, takové nakonec už jsou. Za druhé jako závazný postup, který bude lékaře chránit před soudem, takové standardy nemáme a to je špatné. Za třetí standard finanční, tedy kolik peněz se na jakou nemoc či zákrok dá z veřejné zdravotní daně. To je ten hlavní standard. Ten by se však měl stanovit hlavně mezi zdravotními pojišťovnami a pacienty. Lékaři by neměli vystupovat za pacienty, jak jsou nynějším systémem do takové role tlačeni. Pacienti by si se svými zdravotními pojišťovnami měli dohodnout co bude hrazeno ze zdravotní daně a na co se bude připlácet. Nakonec je tady Svaz pacientů, Une pacientů a Bošková. Jenže toho se bojí současné zdravotní pojišťovny jak čert kříže. Persekuovat doktory, to není problém, to jim jde, ale persekuovat své klienty, to by už asi problém byl. Proto se zdravotní pojišťovny zuby nehty brání zavedení pokladenského systému, který by do hry vtáhnul nejenom pacienty, ale hlavně zdravotní pojišťovny, které v současném systému klidně spí za bukem.

Drén Standardy už jsou  | 31. 03. 2010 07:26

Jsou a nejsou. Ta kniha je dílem několika autorů, ale nemá žádnou váhu a není přijata celkově lékařským stavem a není úplná. Je to jen takové vodítko pro léčbu, ale při sporu s pacientem nebo pojišťovnou vám nijak nepomůže. Kromě toho jsem zastáncem názoru, že zákony a vyhlášky a standardy mají být přístupny zadarmo na internetu. Cena za publikaci od Dashofera, která je značná, odsouvá knihu standardů do oblasti nepoužitelnosti. Myslím, že si ji moc lékařů nekupuje a že se dá velmi dobře žít i bez ní.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné