Ministerstvo zrušilo tendr na standardy zdravotní péče

dokumenty, kontrola, audit, papíry

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo soutěž na tvůrce standardů zdravotní péče. Vítěz měl zpracovat materiál, jenž by určil, na co má pacient nárok v rámci základní péče a stanovil nadstandardy s příplatkem, informoval dnes server iDnes. Hodnota tendru činila 125 milionů korun.

Výběrové řízení ministerstvo vyhlásilo před dvěma měsíci. Podle serveru je zrušilo, aniž by úředníci otevřeli obálky s nabídkami.

„Přinesli jsme minulý týden na ministerstvo nějaké další doklady a bylo nám řečeno, že je to zbytečné, protože soutěž byla zrušena,“ řekl iDnes Tomáš Zima, děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která se do soutěže spolu s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně hlásila. Byl to údajně jediný účastník tendru.

Ministerstvo podle svého mluvčího Vlastimila Sršně očekávalo větší zájem, třeba zdravotních pojišťoven, odborných společností a Národního referenčního centra. Úřad se zabývá tím, jak podnítit více subjektů. „Zároveň zvážíme opětovné vypsání výzvy,“ sdělil serveru mluvčí.

Lékařská fakulta podle Zimy nabídla ministerstvu, že je schopná standardy zpracovat za zhruba šedesát procent toho, co ministerstvo na soutěž vypsalo.

Tendr kritizovala Česká lékařská komora (ČLK). Poukazovala na to, že ministerstvo ji k tvorbě standardů zdravotní péče nepřizvalo. Standardy má podle komory tvořit ministerstvo se zdravotními pojišťovnami, ČLK a odbornými lékařskými společnostmi. Ministerstvo kritiku odmítlo.

Standardy měly podle dřívějších informací zahrnout klinicky doporučené postupy, ekonomickou složku i část pro pacienty, aby dostali jasnou informaci, jak budou léčeni a především na co mají nárok. Standardy měly umožnit sledovat a hodnotit kvalitu péče podle objektivních kritérií.

Ohodnoťte tento článek!