Ministerstvo zveřejní výsledky testování alkoholu na metanol

alkoholismus, alkoholik

Ministerstvo dnes zveřejní výsledky bezplatného testování tvrdého alkoholu na přítomnost metanolu. Hygienici přijímali vzorky od občanů od 7. do 28. prosince 2012. Z průběžných zpráv z krajů vyplývá, že akce pomohla zachránit mnoho lidských životů. První otrava metanolem byla 3. září, v nemocnici skončilo 101 lidí, čtyři desítky zemřely.

Bezplatné testování na metanol vyhlásil hlavní hygienik Vladimír Valenta v souvislosti s nadcházejícími oslavami konce roku, kdy lidé pijí alkohol víc než jindy. Varoval tehdy obyvatele, aby byli obezřetní u lihovin s obsahem etanolu od 20 procent výše, které byly vyrobeny mezi 1. lednem a 27. listopadem, jsou neoznačené a nebyly zakoupeny v běžné obchodní síti.

O bezplatné testování byl podle ministerstva po celou dobu velký zájem. Za první dva týdny přinesli lidé 5194 vzorků, z třetiny do té doby prověřených bylo 149 závadných, z nich v 61 byl metanol.

Nejvíce závadných vzorků bylo v moravských krajích, většina lidí dostala tento alkohol darem nebo zakoupila v běžné obchodní síti. Objevily se ale také lahve bez kolku nebo takové, před kterými policie varovala.

Zjištění předali hygienici k dalšímu prošetření celníkům a policii, zároveň také sami zahájili řadu správních řízení.

Ohodnoťte tento článek!