Přejít na obsah

Ministr Heger se ocitl v pasti, miliardy pro doktory nesehnal

zpět
25.11.2010
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Napětí ve zdravotnictví. Nespokojenost lékařů s nízkými platy roste, zhoršuje se i hospodaření zdravotních pojišťoven.

Ministr Heger se dostává do neřešitelné situace. Premiér Petr Nečas mu včera řekl, že si má se změnami ve zdravotnictví poradit sám. Heger přitom již připouští, že problém přestává zvládat.

Kvůli nízkým platům, dlouhým přesčasům a špatnému systému vzdělávání přes čtyři tisíce nemocničních lékařů podepsalo výzvu Děkujeme odcházíme. Pokud slovo dodrží, dají na konci roku v nemocnici výpověď a na začátku března už nepřijdou do práce.

Na jejich platy by ministr potřeboval v příštím roce tři miliardy korun. Podle odhadů České lékařské komory je to zhruba polovina částky, která jde ročně na platy více než šestnácti tisíc nemocničních lékařů.

Že by vláda byla ochotná miliardy pro lékaře najít, se po včerejším rozhovoru ministra Hegera s premiérem Nečasem zatím nezdá.

Pojištění v minusu

Kabinet současně vzal na vědomí zprávu o hospodaření zdravotních pojišťoven za první polovinu roku. To se kvůli krizi zhoršuje.

Zatímco předloni vykazovaly zdravotní pojišťovny z výběru pojistného přebytek 10 miliard korun, loni se dostaly do minusu zhruba šesti a půl miliardy. A letos počítají s deficitem osmi miliard. Až donedávna přitom zdravotnictví, i přes poklesy příjmů způsobené rostoucí nezaměstnaností, nemuselo svůj provoz omezovat.

Finance mohlo čerpat i z přebytků, které se před vypuknutím krize nahromadily na účtech pojišťoven.

Právě tyhle rezervy se ale už druhým rokem rozpouštějí. A poprvé tak letos hrozí, že některé nemocnice budou před koncem roku kvůli nedostatku financí odkládat plánované operace.

V příštím roce se může situace ještě zhoršit. Vláda odmítla zvýšit platbu za státní pojištěnce, tedy například za důchodce, nezaměstnané, studenty nebo matky na mateřské.

Ti přitom tvoří více než polovinu všech pojištěnců, takže to, kolik za ně stát do systému platí, je v příjmech zdravotnictví vidět.

Příliš drahé léky

Ministerstvo chce současně snížit úhrady za péči o dvě procenta. Zdravotnickým zařízením tak pošle méně peněz nejen na péči, provoz, ale i na platy zaměstnanců. Podle lékařů ale i v takové situaci platy zvýšit lze.

„Tři miliardy jsou jen o málo víc než procento financí, které zdravotnictvím protečou,“ řekl staronový prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Peníze, které by se na platy lékařů mohly použít, se podle něj neefektivně utratí jinde. Kromě chaotické investiční politiky, která vede k drahým nákupům ne vždy potřebného vybavení, odtékají peníze i kvůli špatně nastaveným cenám léků, upozorňují lékaři.

„Od roku 2008 to už bylo asi 10 miliard. Exministr Julínek rozvrátil stanovování maximálních cen a úhrad léků. Veškerá moc se teď koncentruje v rukou Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ kritizuje Kubek.

Ústav ale podle něj za dva roky nebyl schopen ceny léků upravit tak, aby na nich farmaceutické firmy nevydělávaly na úkor zdravotních pojišťoven víc, než je nutné.

VZP už rezervy nemá

Podle České lékařské komory lze na platy lékařů využít i část peněz, které mají pojišťovny na účtech. Ke konci června to bylo celkem 20 miliard korun. Z toho ale jen necelých šest miliard bylo na účtu Všeobecné zdravotní pojišťovny. Zbývajících 14,5 miliardy bylo u zbývajících osmi menších pojišťoven.

„VZP prakticky vyčerpala všechny rezervy. Zdůrazňuji, že těch ztenčujících se 14 miliard je u zaměstnaneckých pojišťoven, takže ministerstvo nemá dost dobře možnost udělat něco jako znárodnění tohohle balíku a rozdání lékařům,“ řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Výhodnější pozice menších zaměstnaneckých pojišťoven není novinkou, jejich klienti potřebují většinou méně opéče. „Bývají i movitější , takže pojišťovny vybírají relativně více peněz na hlavu,“ dodává Heger.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Autoři

Hana Škodová, Hospodářské noviny

Související články

19.11. Zdravotnictví je bez peněz, Heger drasticky šetří Zdravotnictví je bez peněz, Heger drasticky šetří
18 příspěvků

Komentovat článek: Ministr Heger se ocitl v pasti, miliardy pro…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministr Heger se ocitl v pasti, miliardy pro…

Komentáře

dalších 40 komentářů
98 k pinďovi  | 26. 11. 2010 08:19

S posledním příspěvkem naprostý 100% ní souhlas. Jenže pokladenský systém nenavrhuje žádný zdravotnický reformátor. Z lékařů jen Kubek. Čest a sláva mu za jeho názory.

MSDF code brown  | 26. 11. 2010 08:00

smutnej klaun

MSDF code brown  | 26. 11. 2010 07:42

ANANAS vysila hnede signaly jako lisovana chobotnice

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné