Ministr Heger seškrtal tisíc míst pro lékaře, nemocnice ušetří

Ilustrační foto; nemocnice, chodba

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) seškrtal tisíc míst pro lékaře. Po úsporách v lécích, drahých přístrojích a lůžkách se začíná šetřit také na personálu. Je to kompromis mezi možnostmi medicíny a možnostmi financování zdravotních služeb, stojí v nové personální vyhlášce, kterou mají k dispozici dnešní Hospodářské noviny (HN).

Vyhláška ode dneška koluje v připomínkovém řízení a od dubna začne platit.

Nemocnice podle ní budou moci na každém oddělení s 30 postelemi zrušit půl lékařského místa, dohromady jich tak v Česku zmizí zhruba tisíc. Samotní lékaři přitom navrhovali více než půl roku, kdy se vyhláška schvalovala, pravý opak. Minimální počty lékařů, které musí nemocnice zajistit, se podle nich měly oproti dnešku ještě zvýšit. Ministerstvo zdravotnictví změnu prosadilo lékařům navzdory.

„Lékaři chtěli vytvořit pocit, že jich je nedostatek, a tím zvýšit svou cenu. Takto se ale trh práce zpružní, což bude v oblasti zdravotnictví něco naprosto nového,“ řekl deníku náměstek ministra Petr Nosek.

Nemocnice tím navíc v ekonomicky složité době výrazně ušetří. „Ve službách nebude tolik lidí, tím klesnou přesčasové hodiny a ušetříme. To je pro mě zásadní,“ uvedl šéf největší Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

Lékaři tak na jedné straně dosáhnou toho, za co bojovali v kampani Unavený lékař už před čtyřmi lety. Místo nekonečných přesčasů budou sloužit jen běžný pracovní týden. Na druhou stranu tím ale přijdou o dost peněz. Mohou se tak ocitnout v situaci, kdy se namísto dalšího slibovaného zvyšování platů dočkají nižších výdělků, než mají nyní. Tratit totiž budou měsíčně tisíce korun za služby.

Lékařské odbory tvrdí, že nová vyhláška nejvíce dopadne na pacienty. „Pokud bude v nemocnicích ještě méně lékařů, zásadně se zhorší péče a dojít může ke ztrátě životů,“ řekl dnešním HN člen Lékařského odborového klubu a chirurg z vinohradské nemocnice Miloš Voleman.

Ohodnoťte tento článek!