Přejít na obsah

Ministr Heger seškrtal tisíc míst pro lékaře, nemocnice ušetří

zpět
11.1.2012
Ilustrační foto; nemocnice, chodba
zvětšitIlustrační foto; nemocnice, chodba
Autor: Shutterstock

Ilustrační foto; nemocnice, chodba | Autor: Shutterstock

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) seškrtal tisíc míst pro lékaře. Po úsporách v lécích, drahých přístrojích a lůžkách se začíná šetřit také na personálu. Je to kompromis mezi možnostmi medicíny a možnostmi financování zdravotních služeb, stojí v nové personální vyhlášce, kterou mají k dispozici dnešní Hospodářské noviny (HN).

Vyhláška ode dneška koluje v připomínkovém řízení a od dubna začne platit.

Nemocnice podle ní budou moci na každém oddělení s 30 postelemi zrušit půl lékařského místa, dohromady jich tak v Česku zmizí zhruba tisíc. Samotní lékaři přitom navrhovali více než půl roku, kdy se vyhláška schvalovala, pravý opak. Minimální počty lékařů, které musí nemocnice zajistit, se podle nich měly oproti dnešku ještě zvýšit. Ministerstvo zdravotnictví změnu prosadilo lékařům navzdory.

„Lékaři chtěli vytvořit pocit, že jich je nedostatek, a tím zvýšit svou cenu. Takto se ale trh práce zpružní, což bude v oblasti zdravotnictví něco naprosto nového,“ řekl deníku náměstek ministra Petr Nosek.

Nemocnice tím navíc v ekonomicky složité době výrazně ušetří. „Ve službách nebude tolik lidí, tím klesnou přesčasové hodiny a ušetříme. To je pro mě zásadní,“ uvedl šéf největší Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

Lékaři tak na jedné straně dosáhnou toho, za co bojovali v kampani Unavený lékař už před čtyřmi lety. Místo nekonečných přesčasů budou sloužit jen běžný pracovní týden. Na druhou stranu tím ale přijdou o dost peněz. Mohou se tak ocitnout v situaci, kdy se namísto dalšího slibovaného zvyšování platů dočkají nižších výdělků, než mají nyní. Tratit totiž budou měsíčně tisíce korun za služby.

Lékařské odbory tvrdí, že nová vyhláška nejvíce dopadne na pacienty. „Pokud bude v nemocnicích ještě méně lékařů, zásadně se zhorší péče a dojít může ke ztrátě životů,“ řekl dnešním HN člen Lékařského odborového klubu a chirurg z vinohradské nemocnice Miloš Voleman.


Autoři

ČTK

Související články

4.10. Lékaři: Z nového zákona jde strach Lékaři: Z nového zákona jde strach
1 příspěvků
12.4. Heger zprůhlední zakázky, tajné nebudou ani smlouvy Heger zprůhlední zakázky, tajné nebudou ani smlouvy
2 příspěvků
11.4. Méně pacientů, ale dráže Méně pacientů, ale dráže
0 příspěvků
28.1. Zrušení 10 tisíc lůžek uspoří pět miliard Zrušení 10 tisíc lůžek uspoří pět miliard
6 příspěvků

Komentovat článek: Ministr Heger seškrtal tisíc míst pro lékaře,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministr Heger seškrtal tisíc míst pro lékaře,…

Komentáře

dalších 10 komentářů
Susi Správně  | 20. 01. 2012 22:47

Pan ministr dělá jen to, co prosazoval vždy. Odpovědnou pravicovou politiku bez zbytečného sentimentu, opřenou o hmotně zainteresované správce jednotlivých celků (nemocnic, klinik, oddělení). Cílem je napravit nesmyslné sociální cítění, preferovat silné, odpovědné především sobě samým. Postavit zdravotní péči na těchto silných základech, nikoliv na sebevražedné romantické iluzi péče o slabé. To umožní vrátit podstatnou část nákladů do zdravotnictví jediné části národa, která produkuje bohatství, tj. podnikatelské sféře. Důslednou preferencí akademických medicínských funkcionářů bez zbytečných morálních břemen dosáhl už jako ředitel významné podpory a úspěchu v redukci lékařské péče. Tu správně chápe jako pouhou falešnou snahu o oddalování přirozeného běhu života. Doufejme, že pevné zdraví (o které se důsledně a odpovědně stará) mu umožní dokončit tuto bohulibou práci. Kdyby si takto počínali jiní, nemuseli bychom věnovat celých sedm procent HDP na zdravotnictví. Správně pochopil, že situace, kdy z možných investic do staveb a proměny krajiny do industriální a rozvinuté, ujídají lidé v posledním roce života a beznadějně nemocní onkologičtí pacienti, je dlouhobě neudržitelná. Je dobře, že se nebojí veřejně dávat najevo, že doba, kdy slabí a nemocní brzdili rozvoj sokromého bohatství a tím i blahobytu je již minulostí. Není přeci možné, aby o kvalitě péče rozhodovali lékaři, je třeba dát jasné mantinely z vyšších míst, která správně vidí vztah lékaře k pacientovi jako komerční službu, jejíž veřejná část je výrazně limitovaná v zájmu lidí zdravých, silných a vlivem na chod společnosti. Je dobře, že pan ministr je takto dobře čitelný a nepodléhá vlivům emocí.

josef lékařka  | 12. 01. 2012 18:04

Pacientů bude stále se snižováním sociálního komfortu přibyvat ať již nemocných skutečně ze sociální bídy a nebo těch co nemají zájem sebou pohnout v manufakturách. Smyslem není skutečná kvalitní medicina. ale medicina císaře "klacka"ta je na prvn í pohled laciná,ale ve svém důsledku je strašně drahá. Pokud nebude sloužit tandem zkušený lékař a novic, pak hovořme o úmyslném a vědomém poškozování pacienta se všemi důsledky pro lékaře.Nadstandardem bude přivolání zkušeného lékaře do kolika minut ??!! směšné a nebezpečné.Všešhoschopní volat nebudou, bázliví volat nebudou a Ti co zavolají se možná dočkají vřelé náruče n erudnéhop staršího kolegy.Služba za korunu pro staršího a zkušeného kolegu pod telefonem bude opravdu terno . A tak náš milý fotograf zase jako správný politik vrtá do všeho co dávno řeší tvrdá a nekompromisní praxe špitálního doktora. Ubývá peněz je třeba se soudit !!!

lekarka Dotaz  | 12. 01. 2012 17:14

josef: mladi musi slouzit temer hned po skole bez praxe i ted. neni mi jasna jedna vec - snizi se pocet lekaru i LUZEK? tudiz pacientu? Protoze jinak se z toho doktori po.erou a nechapu tudiz smysl.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné