Ministr Holcát zveřejní úhradovou vyhlášku na rok 2014

Martin Holcát

Ministr zdravotnictví Martin Holcát dnes zveřejní úhradovou vyhlášku na rok 2014, podle které zdravotní pojišťovny budou platit za péči. Resort by na to měl mít proti letošku o zhruba deset miliard korun víc, celkem 230 miliard. Ministr chce přidat hlavně nemocnicím.

Zařízením poskytujícím dlouhodobou péči a lázním chce kompenzovat poplatky, které v lednu a únoru pacienti platit nebudou a od března dají místo nynější stovky 60 korun.

Podle ministra dostanou víc peněz příští rok všechny druhy péče, protože vyhláška musí podle rozhodnutí Ústavního soudu omezit regulace. Holcát ČTK potvrdil, že reálné požadavky zohlední, pokud by ale měl vyhovět všem, musel by mít k dispozici zhruba o 50 miliard korun víc.

Přidat chtějí nemocnice, lázně, zařízení poskytující dlouhodobou péči i soukromé ambulance. Nemocnice hrozí stávkou, ambulance plošnými protesty. Zubaři varovali, že budou za plomby vybírat, pokud jim vyhláška na plomby nepřidá.

Vyhláška stanoví spodní hranici úhrady, méně tedy pojišťovny platit nesmějí. Víc ale platit mohou, takže si zástupci jednotlivých druhů péče mohou vyjednat lepší ceny. Zdravotní pojišťovny prý jsou ochotny v některých případech za léčení zaplatit víc.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!