Ministr Julínek dnes bude jednat s krizovým štábem lékařů

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se dnes sejde s krizovým štábem lékařů, lékárníků a nemocnic. Chce slyšet hodnocení současné situace ve zdravotnictví od těch, kteří připravovali protestní akce proti jeho předchůdci ve funkci Davidu Rathovi (ČSSD). Krizový štáb uspořádal v květnu týden zdravotnického neklidu, v němž chtěl upozornit veřejnost na to, že Rathovy kroky jí škodí…

Praha –

Rath připravil řadu zákonů a vyhlášek, jež krizový štáb napadá. Doporučuje normy zrušit, případně odložit jejich účinnost. Jde o zákon o neziskových nemocnicích a vyhlášku o rámcových smlouvách. Vláda již doporučila sněmovně ke schválení novelu, která by dosunula přeměnu nemocnic na neziskové na leden 2008.

Zastupující mluvčí krizového štábu Ivan Novický ČTK řekl, že lékaře nyní tíží dva problémy – vyhláška o rámcových smlouvách a vyhláška o zdravotnické dokumentaci a informovaném souhlasu pacienta. Zubaři na valné hromadě 9. září vyzvali ministra, aby vyhlášku o rámcových smlouvách zrušil, nebo alespoň její účinnost odložil. Varovali, že pro mnohé praxe bude problém ordinační doba 35 hodin pět dní v týdnu. Vadí jim i to, že by pojišťovny zveřejňovaly údaje o platbách ordinacím.

Komplikace podle nich způsobí i informovaný souhlas pacienta s výkonem; postup podle vyhlášky vnímají jako byrokratické zatížení, kvůli němuž budou moci ošetřit méně pacientů.

ČTK

Ministr Julínek dnes bude jednat s krizovým štábem lékařů
Ohodnoťte tento článek!