Ministr Julínek má výhrady k práci šéfa VZP Horáka

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) má výhrady k práci ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka. Vytýká mu například to, jak se vypořádal s problematikou onkologických pacientů…

Ministr by také chtěl, aby ve funkci ředitele středočeské VZP skončil exposlanec Petr Kott.

„Zjišťuji, že se úplně dobře nechopil pan ředitel Horák problematiky onkologických center a placení náročné péče pro onkologické pacienty,“ řekl Julínek Frekvenci 1. Dodal, že se zatím snaží prostřednictvím zástupců státu ve správní radě VZP výtky Horákovi předat.

„Já mám pro pana ředitele i ostatní ředitele pojišťoven poměrně náročné úkoly, tyto náročné úkoly je potřeba splnit v roce 2007. Jde především o lepší zacílení a efektivnější nasmlouvávání a nakupování zdravotní péče. Ta teprve rozhodne o tom, jestli by se mně líbil na tom postu někdo jiný,“ uvedl ministr zdravotnictví. Ředitele VZP odvolává sněmovna na návrh správní rady pojišťovny.

Horák do funkce nastoupil loni v květnu, skončila tak téměř po půl roce nucená správa ve VZP. Nastoupil do funkce po Jiřině Musílkové, kterou odvolala Poslanecká sněmovna 17. ledna 2006. Horáka poslanci zvolili šéfem největší české zdravotní pojišťovny v dubnu téhož roku, dříve zastával úřad ředitele Všeobecné fakultní nemocnice.

Julínek také kritizoval exposlance Kotta, který působí ve funkci ředitele středočeské VZP. „Absolutně na to odborně nemá, morálně už jakbysmet,“ prohlásil o Kottovi ministr. Julínek řekl, že má o bývalém poslanci alarmující zprávy přímo z regionu.

Dodal ale, že má ministerstvo omezené možnosti, jak se proti Kottovi ve funkci bránit. „Budeme chtít ale po panu řediteli Horákovi, aby vypsal výběrová řízení, protože se změnil organizační řád a na všechny krajské pobočky by mělo být výběrové řízení,“ řekl Frekvenci 1 Julínek.

Někdejší poslanec Kott byl v říjnu 2003 vyloučen z ODS kvůli tomu, že v opilosti zmeškal důležitá hlasování o reformních zákonech. Ve sněmovně poté nadále působil jako nestraník v klubu US-DEU.

Kott tehdy svým hlasem přispěl ČSSD a KSČM k prosazení některých zákonů, mimo jiné o síti neziskových nemocnic.

ČTK

Ministr Julínek má výhrady k práci šéfa VZP Horáka
Ohodnoťte tento článek!