Přejít na obsah

Ministr Julínek nejspíš skončí. Vrátí se do Brna?

zpět
8.1.2009

Julínek ani mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt situaci nechce komentovat. "Ministr ani kdokoliv jiný se k tomu nebude vyjadřovat. Zatím není nic rozhodnuto," oznámil Cikrt. Oficiálně by měl Topolánek Julínkovo odvolání potvrdit příští týden. Na jeho místo přicházejí v úvahu hned tři kandidáti...

Za poslední rok stihl v Brně dvakrát vyměnit ředitele Úrazové nemocnice, odvolal šéfa Masarykova onkologického ústavu a ohrozil stavbu Mezinárodního centra klinického výzkumu, které má stát v areálu svatoanenské nemocnice.

Ministr zdravotnictví a Brňan Tomáš Julínek teď s největší pravděpodobností ve vládě skončí. Poté, co se tyto informace objevily v médiích, to brněnskému Deníku Rovnost potvrdil zdroj, který se vládních jednání přímo účastnil.

„Odvolání Julínka přednesl předseda vlády Mirek Topolánek po skončení úterního grémia ODS v Praze. Řekl to jasně. Není pochyb, že se tak skutečně stane,“ uvedl zdroj, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Ministr mlčí

Julínek ani mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt situaci nechce komentovat. „Ministr ani kdokoliv jiný se k tomu nebude vyjadřovat. Zatím není nic rozhodnuto,“ oznámil Cikrt. Oficiálně by měl Topolánek Julínkovo odvolání potvrdit příští týden. Na jeho místo přicházejí v úvahu hned tři kandidáti.

Favoritkou zůstává pražská senátorka Daniela Filipiová, bez šance nejsou ani europoslanec Milan Cabrnoch a Julínkův náměstek Marek Šnajdr. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek případné Julínkovo odvolání vítá. „Byla by to dobrá zpráva pro jižní Moravu i Českou republiku,“ uvedl Hašek.

Podle něj by mohlo Julínkovi dokonce i pomoct. „Přestože jsme političtí rivalové a nesouhlasím s jeho nápady, bude mít ministr konečně šanci jako senátor za jižní Moravu bojovat za zájmy lidí v kraji,“ doplnil Hašek. Popularita ministra za poslední rok totiž v Brně klesla. Ministr se dostal do sporů s vedením města a kraje, když přesunul traumacentrum z Úrazové nemocnice do Bohunic.

„Byl to dlouholetý osobní spor motající se kolem Úrazové nemocnice. Pokud ale ministr skončí ve své funkci, bude to kvůli jeho neschopnosti komunikovat. Nedokázal za celou dobu vysvětlit reformu zdravotnictví, a to ani lidem, ani odborníkům,“ myslí si brněnský primátor Roman Onderka.

Pokud by Julínek na ministerském postu skončil, nejspíš by se vrátil zpět na jižní Moravu, kde před svým odchodem do senátu působil jako lékař v Nemocnici u svaté Anny a později jako ředitel ivančické nemocnice.

„Pořád je místopředsedou regionální rady jihomoravské ODS, má tedy proč se vrátit a za co bojovat,“ myslí si politolog a specialista na demokracii Lubomír Kopeček z brněnské Masarykovy univerzity. Do ostrého sporu se svými spolustraníky v čele s šéfem jihomoravské ODS Milanem Venclíkem se dostal v polovině listopadu, když tvrdě odsoudil krajskou koalici ODS s ČSSD. „Je to skandál,“ uvedl tehdy Julínek.

Zpátky domů

Julínek v prosincovém rozhovoru pro brněnský Deník Rovnost naznačil, že by se do místní politiky rád vrátil. Jihomoravská ODS je totiž roztříštěná a Julínek chce její reputaci napravit.

„Budu bojovat za pravou tvář ODS v kraji. Dosud se straně moc nedařilo, získala jen patnáct procent hlasů u voleb a to je málo. Chtěl bych ODS vrátit i na brněnskou radnici a posílit ji v kraji,“ slíbil Julínek.

Další členové ODS se však Julínkova návratu nebojí. „Nebude v jeho zájmu dělat nějaký rozruch ve straně. Celou tu dobu, co je ministrem, s námi špatně komunikuje a neúčastnil se regionálních rad. Snad se to teď spraví, pokud jej Topolánek skutečně odvolá,“ uvedla krajská radní za ODS Anna Procházková.

Nela Maťašeje, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Ministr Julínek nejspíš skončí. Vrátí se do…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministr Julínek nejspíš skončí. Vrátí se do…

Komentáře

dalších 9 komentářů
Re:Julínek bude pracovat?  | 11. 01. 2009 16:30

to byste se divil, ještě dostane nějaké "vstupné", že se někde zaregistroval do práce a ředitzel pohvalu spojenou s odměnou, že se mu podařilo sehnat MUDr. jen ten skutek utek

katango Re:On raději  | 9. 01. 2009 11:07

Taky podle toho vypadá.Ovšem podle zevnějšku taky rád a hojně stojí na hlavě.

do jakeho Brna vzdyt ten kokic  | 9. 01. 2009 10:20

pracoval v Ivancicich na ARO velikosti ctyrpokojaku

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné