Ministr Julínek: Omyly, nebo lži?

Titulní obrázek

Tomáš Julínek je v Brně častým hostem a se zdejšími nemocnicemi a Mezinárodním centrem klinického výzkumu má vlastní velké plány. To se řadě odborníků i politiků nelíbí. Nejen, že Julínek podle nich škodí, navíc si i vymýšlí…

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se snaží si „své“ Brňany uklidnit. Řada jeho základních informací ale nesedí

Brno se může pochlubit skutečně „svým“ ministrem zdravotnictví. Tomáš Julínek je ve městě častým hostem a se zdejšími nemocnicemi a Mezinárodním centrem klinického výzkumu má vlastní velké plány. To se řadě odborníků i politiků nelíbí. Nejen, že Julínek podle nich škodí, navíc si i vymýšlí. Brněnský Deník Rovnost sestavil seznam ministrových výroků z minulých týdnů, kdy jedna ze stran prostě lže.

1) Američani bez informací

Na první nejasnosti upozornil brněnský Deník Rovnost počátkem října. Ministr Julínek tehdy v on-line rozhovoru uvedl, že o změnách projektu výstavby Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC je americká strana srozuměna. Zámořští experti z kliniky Mayo mají s ICRC v Brně úzce spolupracovat. „Ano, Američané jsou o změnách, které jsme naplánovali, informováni,“ řekl tehdy Tomáš Julínek. Zakladatel projektu ICRC Tomáš Kára to ale popřel. „Ministerstvo uzavřelo s Američany mezinárodní dohodu, teď ji změnilo, aniž by jim cokoliv řeklo,“ řekl Kára.

Julínek však i poté tvrdil, že Američané mají dostatek informací. „Žádné oficiální zprávy z ministerstva se k nám nedostaly. Doufám, že projekt zůstane v původní podobě,“ oponoval Julínkovi tento týden profesor Eric Wieben, který na Mayo clinic v Rochestru operuje. Společná telekonference se podle informací brněnského Deníku Rovnost konala teprve minulý týden v pátek, tedy měsíc po tom, kdy Julínek prohlásil, že komunikace s Američany je bez problémů.

2) Odborníka z Rochestru nikdo nekontaktoval

Na úterním neoficiálním setkání s novináři se Julínek snažil situaci uklidnit. „Právě jsem obdržel zprávu, že byla navázána spolupráce s Nishithem Patelem, který stál u zrodu projektu. Patel bude také přísedícím členem řídícího týmu ICRC,“ řekl spokojeně Julínek. Brněnský Deník Rovnost Patela kontaktoval. „Z ministerstva mi nikdo nevolal, ani nepsal. O tom, že bych měl být členem týmu, nemám tušení,“ divil se Patel. Přitom z Mayo kliniky může ministr mluvit pouze s dvěma lidmi. S Patelem a Virendem Sommersem.

3) Přesun lékařů z úrazovky nemá koncepci

Nejistota panuje také kolem Úrazové nemocnice, kterou chce ministr příští rok zrušit. Dvě stě padesát lidí se má přesunout do Bohunické nemocnice, ostatní si musí hledat práci jinde.

„Jmenný seznam zatím nemáme, ale vedení nemocnice na tom intenzivně pracuje,“ uvedl Julínek.

Ředitel úrazovky Petr Svoboda však žádný seznam nechystá a chce do Bohunic poslat všech šest set padesát zaměstnanců. Seznam nechystá ani přednosta kliniky Peter Wendsche.

„Neznám ještě žádnou koncepci,“ tvrdí.

Trpělivost s Julínkem už začíná docházet i jeho koaličním partnerům ve vládě. V úterý se s ním chtějí sejít poslanci za KDU-ČSL a stranu Zelených. Budou od něj chtít, aby věci vyjasnil.

Rozpory ve výrocích ministra tomáše julínka

* 16. 7. Ministr Julínek na jednání se zaměstnanci Úrazové nemocnice, uvedl, že lékařka Lenka Doležalová z traumatýmu nepůjde do Bohunic kvůli svému členství v odborech

* 11.9. Náměstek ministra Marek Šnajdr to popírá, přestože má lékařka Doležalová podpisy čtrnácti svědků

* 5.10. Ministr Julínek v on-line rozhovoru tvrdí, že jsou Američané se změnami projektu ICRC seznámeni

* 9.10. Američané reagují, že o změnách oficiálně nevědí

* 16.10. Julínek slibuje spolupráci s Nishithem Patelem, který s ministerstvem komunikuje ohledně kliniky ICRC. Odborník z USA má být členem řídicího týmu

* 16.10. Nishith Patel uvedl, že s ním ministerstvo žádné spojení nenavázalo

* 16.10. Ministr Julínek tvrdí, že se z Úrazové nemocnice do Bohunic přesune dvě stě padesát lékařů z traumatýmu

* 17.10. Ředitel úrazovky Petr Svoboda uvedl, že plánuje přesun všech zaměstnanců. Přednosta kliniky Peter Wendsche na seznamu ještě nepracuje. Nezná koncepci, podle které má lékaře vybrat.

NELA MAŤAŠEJE, VERONIKA HRDÁ , Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!