Přejít na obsah

Ministr Julínek představí vládě komisi k reformě

zpět
7.6.2007

Ministr zdravotnictví představí v pondělí komisi odborníků, kteří se budou zabývat dalším postupem reformy zdravotnictví. V komisi budou zástupci parlamentních politických stran i nezávislí odborníci. Ministerstvo nebude do jejich práce zasahovat...

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) představí v pondělí vládě komisi odborníků, kteří se budou zabývat dalším postupem reformy zdravotnictví.

V komisi budou zástupci parlamentních politických stran i nezávislí odborníci. Ministerstvo nebude do jejich práce zasahovat, poskytne jim pouze zázemí. Experti se budou scházet na ministerstvu.

Komise bude mít vlastního mluvčího. „Je to v podstatě start kulatého stolu o budoucnosti českého zdravotnictví,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Komise má už koordinátora, jeho jméno zveřejní ministr až na jednání vlády. Současně představí kabinetu složení komise, hlavní úkoly a termíny.

Julínkova komise je obdobou takzvané Bezděkovy komise, v níž se zástupci politických stran dohodli na postupu důchodové reformy. Výsledky by měla mít zhruba do roka.

„Potom už bude komise fungovat samostatně, koordinátor bude mít svého mluvčího a ministerstvo jim bude poskytovat servis,“ upřesnil mluvčí.

Komise bude mít dvě části - odborně-politickou a nezávislou, ty se budou vzájemně doplňovat. Cikrt připomněl, že Julínkova reforma má dvě části: první v tomto volebním období je zaměřena především na postavení pacienta. V plánu je 12 zákonů.

Další část reformy je už pro příští volební období. Zaměří se na problémy a výzvy, které stojí před českým zdravotnictvím: populace stárne, medicínské technologie jsou stále dražší a veřejné finanční zdroje jsou omezeny.

Bude-li více seniorů, bude méně těch, kteří budou vydělávat, přitom senioři spotřebují více péče.

„Spočítali jsme, že do roku 2050 budou při současném nastavení systému peníze jen na 50 procent současné péče, první problémy mohou být už v roce 2015, pokud se současný systém nezmění,“ shrnul Cikrt.

Dodal, že až odborníci v komisi zanalyzují zdravotnictví, dohodnou se na tom, jaký je jeho stav, navrhnou řešení. Ve volbách v roce 2010 už by tedy občané měli mít jasné informace pro výběr.

ceskenoviny.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ceskenoviny.cz

Komentovat článek: Ministr Julínek představí vládě komisi k reformě

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministr Julínek představí vládě komisi k reformě

Komentáře

dalších 9 komentářů
vratislav Kraus MUDr Re:Nedostatek svobody  | 11. 06. 2007 09:19

Naprosto s Vámi souhlasím!To,aby podobné skupiny jako Agel mohly "zachránit" zdravotnictví,bylo hlavním důvodem proč ODS nainstalovala MUDr Julínka do funkce ministra.Vznik jakýchsi kapitalistických KÚNZů a zotročení zdravotníků a tuneling nemovitostí a pojišťoven.Agonie se prodlouží.Žádná "reforma"nebude, to ví všichni v ODS dobře!Nemají na to politickou sílu a není koncenzus s převážnou částí politického spektra.Tak se alespoň soukmenovci napasou...

Milan Šilhan Nedostatek svobody  | 9. 06. 2007 08:46

nesvádějte jen na politiky. Oni jsou vygenerováni současnou populací. Pokud tato populace má ke svobodě laxní vztah a je orientována na spotřebu, plní politici jen přání svých voličů. Je zde ovšem něco horšího. Vy to cítíte, ale bráníte se něčemu jinému. Nebezpečím pro "svobodu" nejsou zdaleka jen politické figury, ale hlavně skupiny, které vládnou "Agelem" a "Pentou". Pronikají do zdravotnictví s výhodou svého kapitálu, podobně jako klasické obchodní řetězce a skupují, nebo privatizují nájmem ( zde hrají klíčovou roli politici ) provozy zdravotnických zařízení. Právě tam přestávají platit "přirození vztahy", a nastupují čistě obchodní počty spojené s reklamou a vykonkurováním dalších složek sektoru služeb, na který se zaměřili. Jsou samozřejmě při svém kapitálu jako zdravotně-obchodní řetězce schopni nabídnout pacientům víc než zatím ještě fungující "obvyklí poskytovatelé". Nepotřebují žádnou pacientskou spoluúčast a nebudou se zabývat zdánlivou velkou návštěvností v ordinacích. Čím více pacientů tím lépe. Naopak, při své ekonomické a tím současně i politické síle, časem celý úhradový systém překopou ve svůj prospěch. Vlastní-li dnes nemocnice a postupně koupí i akcie pojišťoven, lékárny, distribuční síť a ambulance praktiků a specialistů, je konec svobody a přirozených vztahů. Svoboda moci a obchodu je z jiného hrnce, než Vaše občanská. Zatím se tou svou těšte. Svobody není nikdy dost. Ať nejste překvapen, když se Vám začne vytrácet.

pigtvor k čemuž ti gratuluji...  | 8. 06. 2007 11:46

protože jsi byl viditelně ušetřen práce popravčího v koncentráku Ivančice

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné