Ministr Julínek: spor s Diag Human nevzdáme

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) včera prakticky vyloučil možnost mimoarbitrážního vyrovnání s majitelem bechyňského panství Josefem Šťávou v kauze Diag Human. Na tiskové konferenci totiž prohlásil, že Česká republika nehodlá spor vzdát…

Pozice Česka v arbitráži je podle něj lepší, než se v médiích píše

Podle ministra není pozice českého státu v letitém případu tak špatná, jak je často prezentováno v médiích. Šťáva chce za zmaření lukrativních obchodů s krevní plazmou v 90. letech po ČR i s úroky zhruba 13 miliard korun.

„Není žádný důvod spor vzdát. Nestandardně v minulosti postupovalo nejen ministerstvo, ale i Diag Human,“ uvedl Julínek. Optimistické stanovisko Julínka podpořil i poradce ČR v případu, advokát Tomáš Sokol. Ten má sice podle svých slov výhrady k postupu ministerstva v minulosti, zároveň je zde ale „slušný prostor pro to, aby stát měl úspěch“.

Sokol, Julínek ani zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který spor za stát vede, však neupřesnili, jaký verdikt arbitrů by se dal za úspěch označit.

Podle letošního zpřesňujícího posudku znalecké firmy Ernst & Young (E&Y) by měl stát vyplatit Diag Human bez úroků 4,6 až 5,7 mld. Kč.

Vraťte dokumenty, vzkázal předchůdcům

Rozhodci sice teoreticky nemusejí ke znaleckému posudku přihlížet a zpravidla žalobci nepřiznají nárok na odškodné v požadované výši, podle běžné arbitrážní praxe a zejména u takto složitých obchodních sporů je však pro ně posudek jedním z klíčových podkladů pro vynesení rozsudku.

Kauzu provází podle Julínka skandální nakládání s dokumenty. Některé originály důležitých dokumentů údajně drží i bývalí soc. dem. ministři zdravotnictví Bohumil Fišer a Marie Součková, uvedl na dotaz Práva. „Vyzývám je, ať je vrátí,“ vzkázal pak svým předchůdcům Julínek.

Jak ministr dále zdůraznil, Česko nyní vede spor kvalifikovaně a nehrozí již chyby, kterých se dopustili jeho zástupci dříve. Podle Sokola i ÚZSVM právníci státu důsledně rozporují důkazy, které Diag předkládá k posílení své právní pozice.

Podle vyjádření Diagu se tak ale neděje ve všech případech. Firma včera v tiskovém prohlášení navíc upozornila, že právníci státu se dosud příliš nezajímali o rozhodčí spis, což je archív obsahující všechny listinné důkazy, které byly ve sporu předloženy. „Diag Human dává v úvahu představitelům státu, aby konečně, poprvé od roku 1998, nahlédli do rozhodčího spisu, kde jednak postrádané dokumenty mohou nalézt; jednak se mohou i lépe seznámit se skutečným stavem sporu, o němž se ve čtvrtek rozhodli veřejnost informovat,“ uvedl Diag v tiskovém sdělení. Podle advokáta Sokola rozhodci v červenci 2006 konstatovali, že Diag Human dostatečně neprokázala oprávněnost svých nároků. Od té doby žalující strana předložila více než sto souborů listin a dalších důkazů, podle advokáta však „zatím žádný platný důkaz nepřinesla“.

Podle Sokola je již také zbytečné, aby český stát plýtval penězi na vypracování vlastních znaleckých posudků a dalších právních stanovisek. Právě jeho advokátní kancelář a poradenskou firmu Deloitte si přitom stát za dosud nezveřejněnou částku najal, aby mu ve sporu radily.

Verdikt v arbitráži Česka s Diagem padne podle všeho až příští rok. Zhruba na přelomu letošního listopadu a prosince rozhodci rozhodnou o dalším postupu ve sporu.

Jakub Svoboda, Právo

Ohodnoťte tento článek!