Ministr Jurečka žádat vládu o další peníze kvůli chřipce nebude

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nebude nakonec žádat vládu o peníze navíc na kompenzaci výdajů za ptačí chřipku. Původně úřad mluvil o 70 milionech korun, ty bude muset pokrýt z resortních úspor, řekl Jurečka.

„Vládní rozpočtová rezerva je vyschlá,“ sdělil ministr. Podle dřívějších informací na základě předběžného veterinárního vyhodnocení bude stát chtít jako kompenzaci od Evropské komise více než 44 milionů korun za odškodňování chovatelů a náklady spojené s ptačí chřipkou.

Poslední české ohnisko z celkových 39 bylo vyhlášené na konci března, přičemž koncem dubna veterináři zrušili již všechny ochranné zóny v okolí ohnisek. V republice kvůli chorobě veterináři utratili zhruba 100.000 ptáků. V celé Evropské unii platí jednotná nákazová opatření k této chorobě, proto část nákladů platí Evropská komise.

„Jde o to, co nám přiznají. Žádosti chodí ze všech členských států,“ řekl dříve ústřední ředitel Státní veterinární správy Semerád. Přes 36 milionů korun jsou kompenzace pro chovatele, necelých osm milionů korun chce stát na provozních nákladech za usmrcování ptáků, čištění a desinfekci nebo za přepravu materiálu a mrtvých zvířat.

S chovateli zahájili veterináři dvě správní řízení kvůli porušení biologické bezpečnosti v chovech.

Dříve ministerstvo zemědělství avizovalo, že by mohlo vládu požádat o zvýšení svého rozpočtu až o 70 milionů korun. Přes 31 milionů korun, které měl letos resort na boj se zvířecími chorobami, již utratil. Nyní bude muset sumu najít tedy ve svém rozpočtu. Peníze následně částečně uhradí Evropská unie. „Konečná výše finančních prostředků, které Evropská komise v rámci refundace ČR vyplatí, bude známa nejdříve v příštím roce,“ řekla nedávno mluvčí úřadu Markéta Ježková.

Choroba se na území ČR letos vyskytla zhruba po deseti letech. Zatímco v roce 2007 byla na malé části státu, letos se rozšířila po celém území.

Ohodnoťte tento článek!