Přejít na obsah

Ministr Ludvík bude na Kubě jednat o spolupráci a úhradě dluhu

zpět
20.1.2017
Kuba
zvětšitKuba Zdroj: ZaM

Kuba | Zdroj: ZaM

 

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) zamíří na začátku února se sněmovní a podnikatelskou delegací na návštěvu Kuby. Se zemí, která je největším dlužníkem České republiky, bude jednat mimo jiné o možnostech vyrovnání dluhu.

Ministra Ludvíka přijme také jeho protějšek, kubánský ministr zdravotnictví Roberto Morales Ojeda. ČTK to napsala mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Cesta, která byla naplánována už za Ludvíkova předchůdce Svatopluka Němečka (ČSSD), navazuje podle Čechové na zářijovou návštěvu delegace složené ze zástupců ministerstev zdravotnictví, zahraničí a zemědělství na Kubě. „Zdravotnická část delegace předjednala spolupráci v oblasti vzdělávání, výzkumu, klinických testů a zdravotnických záchranných služeb,“ uvedla Čechová.

Jedním z témat únorové cesty by měla být také možnost vyrovnání kubánského dluhu, který ke konci roku 2015 činil v civilních úvěrech přes 6,9 miliardy korun. Podle informací některých médií se totiž prověřuje možnost, že by část dluhu mohla být uhrazena prostřednictvím dodávky léků. Česko u Kuby eviduje i pohledávky ze speciálních úvěrů, které podléhají režimu utajení a týkají se například dodávek vojenského materiálu v minulosti.

Součástí delegace na Kubu budou také členové sněmovního výboru pro zdravotnictví Rostislav Vyzula (ANO) a Jaroslav Krákora (ČSSD) a rovněž podnikatelská delegace.

Podle údajů ministerstva zahraničí Česká republika v roce 2015 dovezla z Kuby zboží v hodnotě 120 milionů korun, nejvíce se dovážely destiláty a výrobky z tabáku. Česko na Kubu naopak vyvezlo zboží v hodnotě zhruba 890 milionů korun, nejčastěji se jednalo o turbíny a rozvaděče. Podle ministerstva jsou příležitosti pro český export především v oblasti dopravního průmyslu a infrastruktury, energetiky, zemědělství a potravinářství.


Komentovat článek: Ministr Ludvík bude na Kubě jednat o spolupráci…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Ministr Ludvík bude na Kubě jednat o spolupráci…

Komentáře

1 komentář
Eva Co je to pomoc.  | 22. 01. 2017 13:07

Jestli se pomáhá chudšímu státu,tak přebytek na jedné straně nemůže při slově pomoci být zadlužením obdarovaného pomoci jak se preferuje.Naopak výměna dosaženého z pokroku by měla být hodnota světa obou -neb se jen tak všichni pohneme dopředu.Tyto vzájemné i jednostranné pomoci by mělo mít vliv na měnu toho kterého státu.Něco jako hvězdička na hotelu-míněno státu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné