Ministr má tajemství: Ptačí chřipku v ČR

Veterináři mají první případ ptačí chřipky v Česku. Ale právo na tuto informaci má zatím jenom ministr zemědělství Jan Mládek. Mládek svolal na desátou hodinu mimořádný briefing. Odmítl sdělit, o čem chce mluvit. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz jde právě o potvrzení ptačí chřipky v Česku…

Praha – – na nemoc uhynula labuť.

„Nakaženým ptákem je labuť, nalezená u mostu v Hluboké nad Vltavou,“ sdělil deníku vysoce postavený úředník dobře obeznámený s šířením nemoci. Labuť byla nalezena minulé pondělí.

Podle téhož důvěryhodného zdroje na výskyt viru ptačí chřipky poukázaly předběžné testy, které zatím určily virus H5. Výskyt podkmenu N1, který může být nebezpečný i pro člověka, mají potvrdit nebo vyvrátit další laboratorní testy.

Jejich výsledky by měly být ve středu.

…o niž v Hluboké nic neví

Tuto informaci ovšem nikdo nechce oficiálně potvrdit či vyvrátit s tím, že si ministr zemědělství vyhradil nárok o případném výskytu H5N1 v Česku informovat sám.

Dokonce o této informaci nic nevědí ani v Hluboké.

„Vůbec nic o nějaké labuti nevím. Hasiči, aniž další složky záchranného systému, nikdo nic neříkal,“ řekl deníku Aktuálně.cz Jan Piskáč, tajemník radnice v Hluboké nad Vltavou.

Že nemoc skutečně v zemi je, ještě po deváté hodině netušili ani hlavní hygienik Česka Michael Vít, ani mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

„Vůbec nevím, proč se tiskovka koná, nevím, co se děje,“ řekl deníku Aktuálně.cz Duben.

„Ptačí chřipka? O tom nic nevím,“ odpověděl podobně i hygienik Vít.

Hejtman Jihočeského kraje svolal na 11:00 zasedání bezpečnostní rady, která vydá pokyny pro zemědělce i pro občany.

Aktuálně.cz

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Petr Desil

Panečku, to by bylo překvapení, kdyby se vyskytla ptačí chřipka i u nás! Už dlouho jde spíš o to, kdo ve státní správě najde odvahu a oznámí něco, co již dávno v ČR je. Ono už opravdu začíná vypadat blbě, když jsme tak dlouho jedinou zemí široko daleko, které se ptačí cřipka tak vehementně vyhýbá.

Je neuvěřitelné, co všechno je náš premier schopen ukočírovat. Když umí takto efektivně komunikovat s ptáky, věřím tomu, že by se opravdu uměl domluvit i s Marťany. Na druhou stranu je s podivem, že si tažní ptáci jako snad jediní ještě neuvědomují, že k „příletu“ do ČR nepotřebují víza.

Ohodnoťte tento článek!