Ministr Němeček: Dialyzační jednotky pro zaplavenou Bosnu dodáme v řádu dnů

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přijal velvyslankyni Bosny a Hercegoviny Danku Savić, aby jí vyjádřil účast s ohledem na nelehkou situaci země po povodních a domluvil konkrétní způsob pomoci českého ministerstva zdravotnictví.

TISKOVÁ ZPRÁVA MZ ČR

„Vím, jaká je situace ve vaší zemi a naší prioritou je pomoci rychle. Chceme na základě Vašich potřeb pomoc realizovat co nejefektivnějším způsobem tak, aby ji nezdržovaly nejrůznější administrativní úkony. Dialyzační jednotky a příslušenství dodá distributor na místo v průběhu několika dnů a domluvíme i co nejrychlejší způsob dodávky těch léků, které si vyžádá Váš koordinátor,“ sdělil velvyslankyni ministr zdravotnictví.

Paní Savić následně ocenila nejen vstřícnost, ale právě i rychlost, se kterou se české ministerstvo zdravotnictví snaží pomoci. „Velice děkuji, že pomoc přichází rychle. Vím, že Česká republika má také své zkušenosti s povodněmi a proto opravdu oceňuji, že reagujete takto operativně. Moje země čelí následkům největší takové přírodní katastrofy za posledních 150 let,“ vysvětlila situaci velvyslankyně Bosny a Hercegoviny.

Z celkové pomoci 5 milionů korun z rozpočtu ministerstva zdravotnictví půjdou na dvě dialyzační jednotky a jejich příslušenství zhruba 2 miliony korun. Zhruba 3 miliony jsou pak určeny na nákup Bosnou a Hercegovinou požadovaných léků. Dle předběžného seznamu požadavků půjde o zcela běžné, ale velmi potřebné léky jako jsou antibiotika, léky na cukrovku a podobně.

„Nabízím také pomoc českých lékařů a sester, nebo možnost pomoci s léčením pacientů z Bosny a Hercegoviny v Česku,“ uzavřel jednání ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček s tím, že bosenská ambasáda zjistí možnost využití této nabídky a bude průběžně dle potřeby ministerstvo zdravotnictví ČR kontaktovat.

Ministr Němeček: Dialyzační jednotky pro zaplavenou Bosnu dodáme v řádu dnů
Ohodnoťte tento článek!