Ministr Němeček trvá na odvolání ředitele dobřanské psychiatrie

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ani po jednání se zaměstnanci psychiatrické nemocnice v Dobřanech nic nezmění na odvolaní tamního ředitele Vladislava Žižky. Odvolal ho minulý týden s okamžitou platností v reakci na to, že nemocnice letos propustila muže, který koncem května ubodal ženu v knihovně v Horní Bříze na Plzeňsku.

Zaměstnanci se v petici za odvolaného ředitele postavili. Němeček po pondělním jednání ČTK řekl, že jim nabídl, aby vyslali své zástupce do komise, která bude vybírat nového ředitele.

Zaměstnanci již dříve uvedli, že jsou ochotni kvůli odvolání ředitele vyhlásit i stávkovou pohotovost. Němeček uvedl, že o této věci s nimi nemluvil, jednání ale podle něj asi nebylo úplně konečné. Na dotaz ČTK, zda je možné, aby se do výběrového řízení na ředitele znovu přihlásil i ten odvolaný, ministr řekl, že přihlásit se může každý. Trvá ale na tom, že propuštěním pacienta, který později vraždil, se stala chyba.

Jedna z dobřanských primářek Eva Navrátilová ČTK řekla, že do pátku nepodniknou zaměstnanci žádné kroky. Pondělní návštěva byla pro zaměstnance překvapením. S ministrem byli dohodnutí, že přijede ve čtvrtek. O tom, že se návštěva uskuteční už dnes, se dozvěděli jen pár desítek minut před Němečkovým příjezdem.

„Musím říct, že ne na všem jsme se shodli,“ řekl ČTK ministr. Lidé z petičního výboru podle něj trvali na tom, že postup léčebny byl naprosto v pořádku. „Já si to nemyslím,“ uvedl Němeček. Podle něj měli lékaři možnost nedobrovolnou hospitalizaci potenciálně nebezpečného pacienta minimálně prodloužit.

Navrátilová potvrdila, že se zaměstnanci a ministr neshodli. „Vzájemně jsme si přednesli svá stanoviska, pan ministr prohlásil, že na odvolání ředitele Žižky trvá a že k tomu nemusí mít ani žádný důvod, že v pravomoci ministra je, že může odvolat ředitele i bez důvodu,“ řekla.

Se zaměstnanci z Dobřan se prý ale shodl na tom, že je žádoucí, aby se situace v této psychiatrické nemocnici zklidnila. „Jsem připraven diskutovat s nimi o dalšími postupu ministerstva vůči léčebně,“ řekl. Výběrové řízení na nového ředitele bude vyhlášeno v nejbližších dnech. „Vzhledem k tomu, že je teď potřeba zařídit, aby nemocnice fungovala tak, jak má, aby to nemělo negativní dopad na pacienty, tak jsme si dali lhůtu do konce týdne, kdy budeme hledat řešení. Po tuto dobu zatím nebudeme vyhlašovat ani stávkovou pohotovost ani nebudeme podávat výpovědi,“ řekla lékařka. Zdůraznila ale, že zaměstnanci trvají na tom, co uvedli v petici.

Němeček dodal, že jeho kritika nic nemění na tom, že odvolaný ředitel udělal v léčebně velký kus práce, pokud jde o ekonomickou stabilitu zařízení. „Bylo by dobře, aby nový ředitel na ta pozitiva navázal,“ dodal.

Devětadvacetiletý muž z Plzně, který se podle médií v minulosti léčil na psychiatrii a trpěl bludy, byl v Dobřanech proti své vůli hospitalizován začátkem roku. Propustili ho před tím, než o jeho dalším setrvání v instituci rozhodl soud, který čekal na znalecký posudek. Muž před týdnem ubodal mladou ženu v knihovně v Horní Bříze na Plzeňsku.

Po loňské vraždě ve škole ve Žďáru nad Sázavou jde o druhý případ v relativně krátké době, kdy zabíjel člověk propuštěný z psychiatrické léčebny. Němeček soudí, že by měla existovat i lepší evidence lidí, kteří potřebují péči psychiatrů.

Ohodnoťte tento článek!