Přejít na obsah

Ministr: Nemocnice zastoupí praktici. Lékaři z Vysočiny: Nevíme, jak na to

zpět
8.1.2011
lékařka, odrinace, praktik
zvětšitlékařka, odrinace, praktikZdroj: www.umflint.edu

lékařka, odrinace, praktik | Zdroj: www.umflint.edu

 

Šéf resortu zdravotnictví Leoš Heger se domluvil s praktickými lékaři a ambulantními specialisty, že převezmou pacienty nemocnic, z nichž odejdou lékaři v rámci odborářské protestní akce s názvem Děkujeme, odcházíme.

Oslovení praktičtí lékaři na Vysočině však o žádné domluvě nic nevědí a ani nemají konkrétní představu, jak by tato výpomoc měla v praxi fungovat.

„Nemám o tom žádné informace, slyším to poprvé od vás,“ řekla praktická lékařka Jitka Mlýnková z Jihlavy. Podobně hovoří lékař Ivo Krinke. „Tápu jako vy, nevím, jakým způsobem bychom to mohli dělat,“ řekl. Na otázku, jestli si dovede převzetí nemocničních pacientů představit, pak Krinke odpověděl: „Technicky v žádném případě ne, kapacitně snad ano.“ „Každý máme své pacienty, ale něco se udělat dá. Nedovedu si ale představit, že by v čekárně přibylo padesát nebo sto nových pacientů,“ řekla Mlýnková.

Ambulance nestačí

Druhým problémem pak není ani tak odbornost praktických lékařů, ale jejich technické možnosti. Nemají totiž takové technické vybavení jako nemocnice. Určitě by nemohli provádět operace a jiné složitější úkony. „Předpokládám, že bychom předepisovali léky. Nevím, co jiného. Určitě nemůžeme vyšetřovat, nejsme kardiologové nebo ortopedi,“ uvažuje Jitka Mlýnková. „Myslím, že by se jednalo o různé odběry a kontroly na ambulancích,“ myslí si lékař Krinke. Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák nemá signály o tom, že by lékaři chtěli zavřít ambulance na podporu nemocničních lékařů a jejich platových požadavků. „Rozhodně nezavřeme ordinace a o pacienty se určitě postaráme, pokud nám pojišťovny tuto péči zaplatí a nebudou nám srážet platby kvůli překročení limitů,“ potvrdil Šmatlák.

Možnost, že by se o nemocniční pacienty, které nebude mít kdo ošetřit, postarali praktičtí lékaři, zmínil také ve středu hejtman Vysočiny Jiří Běhounek po jednání s řediteli pěti nemocnic na Vysočině. Sešli se proto, aby vznikl krizový plán, jak problém s odchodem necelých čtyř stovek nemocničních lékařů řešit. „Já jsem přesvědčen, že je to jejich povinnost. A panu ministrovi prý slíbili maximální výpomoc,“ řekl hejtman k otázce pomoci praktických a ambulantních lékařů. Sám Běhounek je lékařem a i přes výkon hejtmanské funkce jej lze spatřit v bílém plášti na pelhřimovské ortopedii. Jak dodal, kraj nemá žádnou pravomoc privátní lékaře jakkoliv řídit. Takže se na ně hejtman může obrátit pouze formou prosby.


Autoři

Michal Fohl, Regionální deník

Komentovat článek: Ministr: Nemocnice zastoupí praktici. Lékaři z…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministr: Nemocnice zastoupí praktici. Lékaři z…

Komentáře

dalších 25 komentářů
MUDr. Dušan Ingr Riziko  | 10. 01. 2011 10:56

Myslím, že pokud na tuto variantu praktičtí lékaři nebo ambulantní specialisté přistoupí, podstupují dost velké riziko. Chci vidět, kdo se za ně postaví, pokud neošetřením pacienta v nemocnici nebo hospitalizaci vznikne pacientovi jakákoliv újma a obrátí se na soud. Souzen bude příslušný lékař, ne hejtman nebo ministr zdravotnictví !!!

dana hajkova ministr a praktičtí lékaři  | 10. 01. 2011 08:15

Podporuji lékaře z nemocnic a chtěla bych znát představy pana ministra o jejich zastupitelnosti praktickými lékaři a ambulantními specialisty.Každý lékař má sve místo,spíše by byl možný opačný postup,nemocniční lékaři by mohli zastoupit ambulantní specialisty o praktických lékařích si již nejsem jistá, kdo by převzal na sebe tu hromadu papírové agendy,kterou musí praktičtí lékaři denně mezi kurativou řešit? Věci by jistě prospělo,kdyby pochopili všichni,lékaři z nemocnic,ambulancí i pacienti,že jsme všichni spojeni a jeden bez druhého se neobejdeme a měli bychom stát na jedné straně.Věřte,že nejde jen o platy nemocničních lékařů,jde daleko o víc,ale o tom se m oc nehovoří.

BOB Medicinae universae doktor  | 9. 01. 2011 23:00

Už se na to těším. Kdybych byl mladší, šel bych do Afriky!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné