Ministr „NEOMYLNÝ“

„Narychlo spíchnutá vyhláška schválená a přijatá bez jakékoliv konzultace s odborníky sice snížila obchodní přirážku na léky, ale pan ministr při razantním odmítání všech argumentů ze strany lékárníků pozapomněl na maximální cenu léčiv,“ píše v poznámce Stanislav Havlíček…

V rozhlasovém a televizním zpravodajství nám pan ministr Rath sdělil: „My musíme hájit občany proti zdražování léků. Od 1. března budeme dělat úpravy cen pro výrobce, protože výrobci zatím nestačili zdražit.“

Jenže opak je pravdou. Narychlo spíchnutá vyhláška schválená a přijatá bez jakékoliv konzultace s odborníky sice snížila obchodní přirážku na léky, ale pan ministr při razantním odmítání všech argumentů ze strany lékárníků pozapomněl na maximální cenu léčiv.

Jelikož ta zůstala stejná, výrobci velice pružně zvýšili výrobní cenu o zmíněná 3 %. Od 30. 1. 2006, kdy výše uvedené věty zazněly éterem, jsem jenom při namátkové kontrole dodacích listů zjistil více než 50 léčivých přípravků, jejichž cena oproti roku 2005 vzrostla.

Ne o moc, většinou o 2,5–3 %. Ale také o 18–25 %, to zejména ve skupině léčiv s doplatkem pacienta. První takové navýšení ceny se dá dohledat 4. 1. 2006. Tedy přesně 1 den po vytištění vyhlášky.

Pane ministře, víte, nebo nevíte o zvýšení výrobních cen? Zapomněl jste zohlednit výši této ceny ve vyhlášce, nebo nezapomněl? Dokážete přiznat svou chybu, nebo bylo vaším záměrem zvýšit zisky výrobcům na úkor lékáren a pacientů?

Odpovědí se zřejmě nedočkám. Pravděpodobně neodpovíte ani pacientům. Jen připravíte další zbrklou vyhlášku o výdeji léků v ambulancích lékařů. Tito se hromadně stanou plátci DPH, nakoupí registrační pokladny s fiskální pamětí, dostanou výjimku ze zákona o léku, výjimku z obchodního zákona, výjimku ze zákona na ochranu spotřebitele. A možná také výjimku z Hippokratovy přísahy.

Mgr. Stanislav Havlíček, www.Zdravi.Euro.cz

Článek nemusí vyjadřovat postoj redakce.

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Koloděj J.

Mgr.Havlíčku,vždyť pořád nefňukejte,jste plný hysterie,když vám podnikání nevynáší,tak to jednoduše zabalte a běžte se živit poctivěji.Jo to by se i taky líbilo přemístit krabičku léků s výr.cenou 2000Kč,přenést ji z auta distributora,dát ji do šuplíku a prodat pacientovi za 2600Kč/400Kč pro vás+200kč pro distributora/.

P.S.zrovna včera v našem malém městě otevírali novou lékárnu-20ti tisícové město-5.lékárna!!!

J.Hašek

Na stránkách ministerstva byla začátkem roku uveřejněna zpráva VLÁDA ROZHODLA O ZLEVNĚNÍ LÉKŮ PRO OBČANY (Úvodní strana)

Ve skutečnosti však někteří výrobci využili snížení společné přirážky lékárny a dodavatele o 3% tak, že své léky proporcionálně zdražili. Došlo k tomu, že pacienti na lécích neušetří, a výrobci si zvýšením výrobní ceny zvýší příjmy.

Dále pak se ministerstvo v článku zatajilo, že se u některých léků rapidně sníží úhrada a pacientům tak podataně doplatky vzrostou i tam, kde se před 2 měsíci nedoplácelo.

Pro uživatele Koloděj J.

plný hysterie MI PŘIPADÁTE VY. Ono se sem tam se objeví v lékárně krabička za 2000Kč. V malých obcích je to spíše událost. Nejvíce se ale vydá léků typu acylpyrin, paralen a panadol. Tam je zisk kolem 1-2Kč. Zaokrouhlit se musí dolu např. částka 7,99 na 7,5 korun a téměř veškerý zisk se tím pokrátí.

Robert

Myslím si, že administrátor této diskuze by neměl zveřejňovat slovní průjmy zřejmě slabomyslných jedinců. Copak výše uvedená reakce pana Koloděje je adekvátní jasné argumentaci formulované v článku?

Redakce Zdraví.Euro.cz

pro pana Roberta

Redakce Zdraví.Euro.cz není oprávněna cenzurovat významovou stránku příspěvků. V naší diskusi nejsou povoleny některé výrazy viz Prohlášení vydavatele. Vše ostatní je vizitkou každého jednotlivého přispěvatele. Zdraví redakce Zdraví.Euro.cz

RNDr.Václav Šeda

Jak typické pro tyto dny ! Mgr.Havlíček o voze, pan Koloděj o koze.

Pane Koloději, měl byste se držet tématu. Tím byly změny cen výrobců, kritizovány byly mimo jiné vyšší MFC a tedy i koncové ceny a nesystémová řešení pana ministra, nikoliv podnikatelské neúspěchy Mgr.Havlíčka.

Je třeba začít od začátku.Od „A“. Třeba takový Acylpyrin 500 mg/10 tablet. MFC schválená prozřetelným MF je 9,07 kč pro nového výrobce, starý měl 7,56 Kč.Zvýšení je 12%, zvýšení prodejní ceny pro spotřebitele 19,6%. Stále stejný výrobek, jen jiný výrobce.

Zajímavé, že ? Ještě jednou od „A“ – Acylpyrin C šumivé tablety. Zde není sice stanovena MFC, ale patří do kategorie věcně usměrňovaných cen. Cena pro spotřebitele se zvýšila z 35,80 na 38,70 Kč. O 8,10%. Nevíte, kam se poděly ministrem mediálně zneužívané nižší ceny pro pacienta ?

ivana borovková

Tleskám dr Šedovisnad i pan Koloděj pochopí.Ne-li není mu pomoci,musí se smažit ve svých jeduplných připomínkách sám.Psychologicky je zajímavé jak rádi a snadno se někteří lidé dají oklamat.

Ondrej Vesely

Pro Kolodeje…

Ano jiste, ale je potreba zajit jeste dal, ne ? Pristoupim-li na stupidni srovnavani lekarenstvi a prodeje bezneho zbozi, pak myslim , ze je potreba stanovit max. cenu, dejme tomu, aut (a pak ji jeste prubezne snizovat, podle toho, jak se pan ministr vyspinka). Takovy prodejce aut. Nema prilis velke zisky? (Kolodejove a podobni to presne vedi)…zaveze auto do autosalonu, pak ho vyveze ven…50 000 v kapse… Paroubek muze zasahovat.

Auta budou skoro zadarmo a pokud se to prodejcum aut nebude libit, at to zabali a jdou delat neco vynosnejsiho, ne ? Nebo benzin…jejej to bude lace. Beztak to jenom tece jednou hadici dovnitr a druhou ven.Tak na co marze? A tech benzinek vsude! Kolodeji, vy nechapete tu nesmyslnost? Myslim, ze se zivime poctive uz ted. A vy a vam podobni byste se meli stydet za svou hloupost.

Jan Špergl

Obře Koloději jsi slabý jako malé dítě!

Standa Havlíček

Pro pana Koloděje: z toho „pořád nefňukejte“ soudím, že mé příspěvky čtete pravidelně. Asi byste měl číst důkladněji. Už jsem to psal, ale speciálně pro vás: lékárník, zaměstnanec. Jestli berete zaměstnanecký poměr jako podnikání, pak mě nezaráží ani vaše zcela chybná definice hysterie. V psaném projevu se vyznačuje zejména nadbytkem vykřičníků. Já nemám v textu ani 1 a vy?

Zpátky do věcné roviny:

Otevřením 5-té lékárny se i vaše 20tis. město dostalo do evropského průměru.

Svobodné povolání lékárníka má v českých zemích 700 let dlouhou tradici. V průběhu staletí se zcela určitě našli i nějací nepoctivci. Zdaleka jich ale nebylo tolik jako ve vašem oboru, ať už se živíte jakkoliv.

Ohodnoťte tento článek!