Ministr Rath lije další peníze do nemocnic

Další dvě státem řízené nemocnice – pražská vinohradská a olomoucká – dnes dostanou nemalou finanční injekci. Ministr zdravotnictví David Rath tak pokračuje ve štědrém rozdávání miliard, které před volbami pro svůj zadlužený rezort získal…

„S řediteli obou nemocnic jsem hovořil, nejde o aktuálně vzniklé dluhy a oni za ně nemohou,“ řekl Rath.

Žádná odvolávání v čele nemocnic nechystá. Další dvě nemocnice si tak mezi sebe rozdělí přes sto milionů.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR měly ke konci roku 2004 obě nemocnice značné dluhy: v olomoucké nemocnici šlo o 587 milionů a ve vinohradské byly nesplacené pohledávky za více než 299 milionů.

Dvousetmilionovou injekci už od Ratha dostaly tři nejzadluženější fakultní nemocnice, miliony odešly i do léčeben v Kroměříži, Jihlavě nebo Kosmonosích.

Hejtmanům, pod které spadají ostatní nemocnice, Rathovo počínání vadí. Cítí se znevýhodněni, protože také nemohou za to, v jakém stavu nemocnice přebírali.

„To je nepřijatelné,“ říká středočeský hejtman Petr Bendl. Rath nesouhlasí. „Před třemi roky dostali na nemocnice převedené do jejich správy peníze a teď by chtěli další, to je neseriozní.“

Deníky Bohemia

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Evžen Kohout

Stalo se již tradicí ministrů zdravotnictví za ČSSD lepit díry miliardovými dotacemi. Kdy bude ta reforma Davide Rathe? Na kogresu v říjnu (a pak i do médií) jsi říkal, že ji máš v šuplíku a stačí ji vytáhnout. Teď jsi tam již 5 měsíců a reforma nikde. Co se stalo? Že by jsi o reformě v šuplíku lhal lhal lhal ….? No nic aspoň, že jsou státní doktoři z ticha.

Ohodnoťte tento článek!