Ministr Rath předepisuje léky v poslanecké sněmovně

Praha – Ordinovat přímo v parlamentu začal ministr zdravotnictví David Rath. Během interpelací v předchozím týdnu stihl ve sněmovně potěšit receptem hned několik poslanců. Usvědčily ho televizní kamery. Rath neřekl, zda zákonodárcům předepisuje léky na uklidnění nebo látky na posílení jejich slavné imunity…

Tvrdí ale, že jde o jeho pacienty a že jich má ve sněmovně několik. „Přišla ke mně poslankyně, která mě navštěvuje jako lékaře. Řekla si o léky, které jí došly. Tak jsem je napsal,“říká Rath a nevidí v tom problém.

Poslanec Jozef Kubinyi (ČSSD), který byl před časem také v pozici ministra zdravotnictví, nad Rathovým počínáním vrtí hlavou. „Ministerská funkce člověka vytěžuje tolik, že na něco takového prostě nemá čas. Vykonávat k tomu ještě svoji praxi? Já jsem tehdy svůj pracovní poměr ukončil a odevzdal jsem recepty, razítka, všechno,“podotýká Kubinyi.

Na Ratha prostě hned tak někdo nemá. Svůj úvazek v soukromé ordinaci si totiž ponechal. „Nyní má zajištěn zástup,“vysvětluje Rathova mluvčí Jana Kocová. To mu ale nebrání, aby poslance zásoboval recepty dál.

Moravskoslezský deník

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

stressor

Já na tom nevidím nic zvláštního a už vůbec ne něco, co by se muselo psát do novin.Pokud pan Kubinyi,jako rentgenolog, nezvládl napsat recept na nějaké sedativum, pak je to jeho problém. Dr.Rath má stále soukromou praxi, je medicínsky vzdělaný a tak ho jistě orientace v medikaci nazatěžuje časově o nic víc, než dalšího poslance nějaký panáček becherovky.

Martin Vedral

Pamatuji si dobu, kdy dr. Rath vykazoval kolem dvou úvazků k úhradě ČLK (až 360 hodin měsíčně). Mimo to ve své žádosti o primářskou licenci uvedl úvazek na interně (rozsah nespecifikoval – potřeboval však nejméně 0,5) a k tomu tuším 0,7 úvazku na záchrance. Celkem tedy více než tři úvazky !!! Je-li tak schopný, aby nedokázal zaordinovat si během schůze parlamentu.

Pavel Petr

Pan ministr to zvlada hrave, nevim co na tom kdo vidi. Dokonce se pry chysta aktivne provozovat pohrebni sluzbu, jelikoz toto odvetvi bude dle jeho vizi na vzestupu.

PharmDr.MarioČeladník

Jenom se divím,proč pan ministr nevyužije svého „zlepšováku“ a zdržuje se vypisováním nějakých receptů.Domnívám se,že by měl jako první využít „novinky“ navrhované v zákonu o léku.Tou je možnost výdeje léčiv přímo lékařem.

Jsem přesvědčen,že minimálně v Praze,by zcela určitě našel lékárníka,který by se sním rád „šábnul“ i o už tak sníženou marži.Mám tím na mysli zejména některé čelné představitele GML,kterým v posledních dnech tak leží na srdci budoucnost českých lékárníků.

Pokud pan ministr není schopen zajistit poslancům ČSSD tento komfort,tak se nemůže divit,že někteří z těchto poslanců tak úplně nedůvěřují jeho schopnostem krizového manažera.

F. Plhoň

Je to problém.Napsat recept lze jen po vyšetření a v souvislosti s ním a datum vystavení receptu musí korespondovat s datem vyšetření vykázaného zdravotní pojišťovně. Vyjímku tvoří pouze recepty psané pro vlastní potřebu a v rozumné míře pro rodinné příslušníky.

V tom případě se na receptu proškrtne políčko „f“ (familie)Je to jediná vyjímka, která připouští psaní receptu bez souvislosti s vyšetřením pacienta. Buď MUDr Rath porušuje vyhlášky a předpisy, nebo píše recepty m imo úhrady pojišťoven, nebo je s pány poslanci v příbuzenském vztahu.(nechť si každý vybere možnost dle vlastního uvážení) V každém případě je to neetické.

MUDr. Petr CHLADIL

Proboha a co je na tom tak divného. Lékař není lékařem pouze ve své ambulanci, je jím stále. Řada kolegů Vám potvrdí, že se na nás obracejí lidé o pomoc i v mimopracovní době, takže předpis receptů se koná často i v nejrůznějších podmínkách. Proč tedy ne v poslanecké sněmovně ?!?

MUDr. Petr CHLADIL

Ad F. Plhoň

Možná je to tím, že jsem v medicíně jen krátce (12 let), ale zatím jsem se s receptem s políčkem „f“ nesetkal. A psát recept jen po vyšetření – pokud je medikace zavedená chronicky, pak nevidím důvod pokaždé pacienta vyšetřovat, navíc by Vám to pojišťovna stejně neuhradila.Ohodnoťte tento článek!