Ministr Rath vs. Macek: Za facku žaloba

Sociální demokrat a ministr zdravotnictví David Rath zažaloval někdejšího místopředsedu občanských demokratů Miroslava Macka za pohlavek, který mu Macek uštědřil na květnovém stomatologickém sněmu. Žádá po něm omluvu a odškodné za nemajetkovou újmu ve výši jednoho milionu korun…

řekl v pátek mluvčí pražského městského soudu Martin Valehrach. Macek důvod napadení vysvětluje tím, že Rath v tisku naznačil, že se Macek oženil pro peníze. Na svém webu se Macek zubařům za narušení sněmu omluvil. Za činem si ale stojí. “ Symbolický, byť citelný záhlavec byl mou splátkou dluhu za veřejnou urážku mé ženy dr. Rathem a splněním mého taktéž veřejného slibu, že jej ode mne dostane při PRVNÍ příležitosti,“ napsal.

Fackou proti pořádku

Policie a žalobce Mackův útok vyhodnotili jako přestupek proti veřejnému pořádku a případ předali Obvodnímu úřadu Prahy 2. Ministr Rath bezprostředně po útoku sice zvažoval, že se obrátí na policii, pak si to ale rozmyslel. Nyní se vydal cestou civilní žaloby na ochranu osobnosti. Soudce teď vypočítává soudní poplatky, teprve poté nařídí jednání. Rath se k podání trestního oznámení podle svých slov rozhodl na popud svých právních zástupců poté, co se nedočkal “ konání příslušných orgánů“. Jde mu o to, aby se fyzické násilí nestalo normou. “ To ( násilí) už do veřejného života nepatří. To diskvalifikuje toho člověka, ale hlavně to dělá negativní návody,“ řekl ministr na včerejší tiskové konferenci. Uvedl, že když se násilí dopustí člověk v restauraci nízké cenové skupiny, policie ho vyšetřuje a trestně stíhá. “ Jsem jen šokován tím, že když je někdo poradcem prezidenta republiky, tak pro něj trestné činy a trestní zákoník asi v České republice neplatí,“ prohlásil.

Peníze a omluva

Rath v žalobě požaduje kromě peněz Mackovu omluvu zveřejněnou v ČTK, v pořadu Události České televize a v Televizních novinách televize Nova. Chce omluvu za to, že ho Macek napadl a zezadu udeřil, následně se ho pokusil uhodit pěstí do obličeje, a tím způsobil “ veřejně sledovanou vzájemnou fyzickou potyčku“. “ Lituji, že jsem tímto svým neslušným jednáním zasáhl do práv na ochranu cti, důstojnosti a vážnosti pana Ratha,“ navrhuje Rath v žalobě text omluvy. Potyčkou se zabývala také místní organizace ODS v Zábřehu na Moravě, jejíž je Macek členem. Macka ale nakonec nevyloučila a jako nepolitickou odmítla kauzu dále řešit. Macek sám odmítá ODS dobrovolně opustit, byť ho k tomu Topolánek vyzval. Strana ale kromě rozhodnutí místního sdružení k jeho vyloučení prostředky nemá.

Metro

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr. Jitka Švejdová

Co kdyby se pan Rath, začal již chovat dospěle!!! Kdyby si moje dítě ve školce svým podlým chováním vyprovokovalo výprask, šla bych s ním k psychologovi, aby mu pomohl dospět a zařadit se. Co ale s panem ministrem, který sám přiznává, že se mstí.

Bohužel v každé společnosti jsou Rathové, ale je velká ostuda nás ostatních, že jsme ho nechali dojít až na ministerské křeslo. Prosím již více přemýšlejme o „vůdcích“, následky jejich vlády mohou být katastrofální. Jen z technických důvodů by mě zajímalo, zda právníci, kteří radí žalovat za facku, jsou placeni panem Rathem, anebo z našich daní.

Ministr Rath vs. Macek: Za facku žaloba
Ohodnoťte tento článek!