Ministr: V Praze musejí zůstat nejméně dvě komplexní nemocnice

V Praze musí zůstat přinejmenším dvě velké komplexní nemocnice, jedna na levém a jedna na pravém břehu Vltavy. „Ještě jednou zdůrazňuji slovo minimálně, netvrdím, že budou jen dvě,“ řekl ve sněmovně ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi…

PRAHA –

Mít pouze jediné takové centrum by podle něj bylo příliš riskantní, a to třeba v případě teroristického útoku v hlavním městě.

Ministr odpovídal na interpelaci Lucie Talmanové z ODS. Tázala se ho, zda a v jakém rozsahu zamýšlí slučovat některé pražské nemocnice.

Kubinyi uvedl, že o sloučení Bulovky, Všeobecné a Thomayerovy nemocnice rozhodnuto není, a pokud analýzy v létě ukážou, že se to nevyplatí, ani se neuskuteční.

Z jeho slov ale vyplynulo, že tyto nemocnice jsou nyní řízeny z jednoho místa, jejich ředitelem je Pavel Horák.

Šéf Všeobecné fakultní nemocnice Horák byl již dříve pověřen řízením také Bulovky a Thomayerovy nemocnice. Podle Kubinyiho byl ale ve čtvrtek jmenován do funkce jejich ředitele.

Horák má propojení těchto zařízení ověřit v praxi. Když analýza ukáže, že spojení by nebylo efektivní, není podle Kubinyiho nic jednoduššího než odebrat nynějšímu řediteli jmenovací dekret a vypsat nová výběrová řízení na šéfy samostatných subjektů.

Od Kubinyiho nástupu do funkce se spekuluje o možném propojování fakultních nemocnic. Dnes řekl, že existence sedmi velkých nemocnic v hlavním městě zvyšuje náklady a „tříští lidské i materiální zdroje“ zdravotnictví. Odmítl ale například spekulace o tom, že zamýšlí slučovat nemocnice Motol a Na Homolce. Nic takového prý nechystá.

Poslancům slíbil, že až budou hotovy, dostanou analýzy mapující dopad případného spojení Všeobecné fakultní nemocnice, Thomayerovy nemocnice a Bulovky. Svou koncepci zdravotnictví představí Kubinyi na tiskové konferenci 15. července.

Ministr v polovině června odvolal ředitele pražské Thomayerovy nemocnice Jiřího Pubrdleho a olomoucké fakultní nemocnice Jaroslava Vomáčku. Oba podle něj nezvládali prohlubující se ekonomické problémy těchto zařízení.

Kubinyi už po nástupu do funkce oznámil, že vymění ty ředitele nemocnic, kde se prokážou chyby v hospodaření. Již dříve odvolal ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny Karla Filipa kvůli průtahům a prodražování stavby kardiocentra.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!