Přejít na obsah

Ministr vzkázal krajům: platy jste měly řešit včas

zpět
14.12.2010
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Za výši platů není zodpovědné jen ministerstvo, svůj díly viny nesou i kraje, problematiku totiž dostatečně a včas neřešily. Myslí si to alespoň ministr zdravotnictví Leoš Heger, který tak v otevřeném dopise reagoval na výtky Pardubického kraje.

Ministr je přesvědčen, že za platové podmínky v regionálních nemocnicích zodpovídají samy kraje. Měly totiž dávno výši mezd řešit již dáno, místo toho ale prý upřednostňovaly jiné investiční výdaje.

„Nejedná se tedy primárně o problém, který by mělo řešit Ministerstvo zdravotnictví ČR. V rámci samosprávné působnosti krajů je Vaší povinností navrhnout a realizovat takovou restrukturalizaci zdravotní péče, která péči neomezí a nepovede ke snížení plateb z veřejného zdravotního pojištění,“ reagoval Heger na dopis, který mu minulý týden vedení Pardubického kraje zaslalo.

Martínek: odpověď mě zaskočila

Hejtman kraje Radko Martínek (ČSSD) takovou reakci z ministerstva nečekal. Na odpověď Hegera se tvářil poměrně překvapeně.

„Dost mne to zaskočilo. Pan ministr se velmi mýlí. Mohu doložit, že jsme z krajského rozpočtu dali mnoho peněz na platy lékařů a sester. Toto je ale systémová věc a takové v této zemi ještě pořád musí řešit ministerstvo, nikoliv kraje,“ uvedl pro ČTK.

Otevřený dopis, který podepsala i primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková a ředitelé všech pěti nemocnici vlastněných krajem, měl ministra přimět, aby začal s lékaři vyjednávat. Ministr regionu navíc vzkázal, že může s pojišťovnami vyjednávat sám.

„Zároveň je plně v působnosti krajů a ředitelů zdravotnických zařízení vyjednávat se zdravotními pojišťovnami o úhradách poskytované zdravotní péče tak, aby byla zajištěna odpovídající kvalita a dostupnost zdravotní péče v případě nouzového režimu,“ doplnil ministr.

S vedením krajů ministr již jednal

V minulých dnech ministr jednal s předsedou Asociace krajů ČR Michalem Haškem (ČSSD) a domluvil se s ním na společném postupu. Vznikne společná pracovní skupina, která bude mít mimo jiné za úkol transformaci péče v jednotlivých krajích. Komise se poprvé sejde v pátek na ministerstvu zdravotnictví.

„Je třeba, abyste se do konstruktivního řešení situace zapojili i Vy a pomohli nám nalézt vhodný konsenzus,“ vyzval v dopise Heger všechny ke spolupráci.

Martínek Hegerovy výhrady odmítá s tím, že na Pardubický kraj rozhodně neplatí.

Síť nemocnic s akutní péčí prý prošla za posledních deset let výraznou redukcí a snaží se fungovat maximálně efektivně.

Heger si je podle dopisu vědom, že situace je nelehká, když jedna zájmová skupina v rámci desetitisíců pracovníků lékařských a nelékařských profesí může ohrozit péči o pacienty v rámci celé republiky.

Soudí, že i kraje si uvědomují, že problém se netýká pouze nemocnic samých a ministerstva zdravotnictví.

Celé znění otevřeného dopisu ministra Hegera najdete ZDE.


Komentovat článek: Ministr vzkázal krajům: platy jste měly řešit…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministr vzkázal krajům: platy jste měly řešit…

Komentáře

dalších 47 komentářů
lékárník z městečka Ministr vzkázal krajům: platy jste měly řešit…  | 16. 12. 2010 11:51

Jakkoliv bych přál lékařům slušné platy vím, že ministr Heger má pravdu v tom, že kraje měly dot času, , právo i odpovědnost řešit mzdy zdravotníků smy a dříve. panu hejtmanovi Martínkovi, by měl někdo vysvětlit, že krajské nemocnice jsou soukromé subjekty, ve kterých neplatí mzdové tabulky., tudíž ani přídání lélařům z "cventra" nic neřeší. kraje jeko majitelé nemocnic musí platové otázky řešit samy. pan hejtman by se měl rozpomenout jak snadno sehnal a uvolnil desítky miliónů na proplácení regulačních poplatků v Pardubickém kraji, jistě mu nebude za těžko sehnat i milióny na platy svých léakařů. Na druhou stranu b nebylo od věci, kdyby si lékaři uvědomii, že mohou pobrat jen tolik peněz kolik zbude z vydělaného koláče, po uhrazení všech nákladů s provozem spojených. Stejně musí uvažovat lékaři a zdravotníci ambulantní sféry. Záměrně do toho netahám úhradovou vyhlášku, byť s tím úzce souvisí.

AS Vládo, odstupte !  | 16. 12. 2010 08:18

http://www.novinky.cz/domaci/219763-ministr-drobil-oznamil-rezignaci.html http://www.blisty.cz/2010/12/16/art56108.html poučení : Co v Česku znamená „protikorupční politika“

Hawkie Ministr vzkázal krajům: platy jste měly řešit…  | 15. 12. 2010 14:37

KOlego, ale kraje platily poplatky za pacienty, takže v některých krajích si zdravotnictví na svoje přišlo.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné