Přejít na obsah

Ministr zdravotnictví chce pro lékaře vyšší platy

zpět
15.8.2006

Ministr zdravotnictví David Rath chce vybojovat lékařům vyšší platy. Obrátil se proto v pondělí dopisem na ministra financí Bohuslava Sobotku s tím, aby jeho požadavek zařadil do přípravy státního rozpočtu na rok 2007. Lékaři by si tak měsíčně mohli polepšit v průměru o dva až tři tisíce a zdravotní sestry o patnáct set...

Mají si měsíčně polepšit až o tři tisíce

Ministr zdravotnictví David Rath chce vybojovat lékařům vyšší platy. Obrátil se proto v pondělí dopisem na ministra financí Bohuslava Sobotku s tím, aby jeho požadavek zařadil do přípravy státního rozpočtu na rok 2007.

„Požádal jsem ministra financí, aby se zvýšil příplatek pro zdravotnické pracovníky k tarifní mzdě ze současných 25 na 35 procent. Týká se to příplatků k tarifním tabulkám pro rozpočtové a příspěvkové organizace a neziskové nemocnice,“ řekl v pondělí Právu Rath. Lékaři by si tak měsíčně mohli polepšit v průměru o dva až tři tisíce a zdravotní sestry zhruba o patnáct set.

Rath vysvětlil, že desetiprocentní nárůst příplatku pro zdravotníky požaduje z několika důvodů. Jedním z nich je psychická, fyzická náročnost a požadavky na lékařskou profesi. A tím dalším prohlubující se nedostatek kvalifikovaných lidí, který je zatím kompenzován poměrně masívním příchodem pracovníků těchto profesí ze Slovenska.

„Pokud neudržíme významný platový náskok nad Slovenskem, pak nám reálně hrozí personální kolaps ve dvou třetinách lůžkových zdravotnických zařízení,“ tvrdí Rath.

Desetiprocentní nárůst platů nezatíží podle něj státní rozpočet, ale bude kryt z vnitřních zdrojů resortu zdravotnictví.

„Domnívám se, že zdravotníci si vyšší příplatky k tarifní mzdě zaslouží. Lepší se hospodářské výsledky nemocnic a to je i cesta k vyšším příjmům. Stagnace platů by poškodila zdravotnické pracovníky a přímo ohrozila chod nejdůležitějších částí resortu, kterým jsou nesporně lůžková zařízení,“ uzavřel Rath.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Věra Milotová

Chtěla bych se otázat pana ministra co bude slékaři v soukromých nemocnicích ? Tam platy oproti státnímu sektoru stagnují léta.Přesčasových hodin stále přibývá ale zaměstnavatelé nic neřeší.Nezajímá je že jsou lékaři trvale přetíženi.Byla bych ráda, kdyby se mohlo neco udelat i pro tyto zdravotníky .Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Ministr zdravotnictví chce pro lékaře vyšší…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministr zdravotnictví chce pro lékaře vyšší…

Komentáře

další 3 komentáře
Ing. Zdeněk Charvát Ministr zdravotnictví chce  | 19. 08. 2006 16:38

Ministr Rath může chtít cokoliv, ale také musí reálně říct, kde na toto zvýšení platů vzít. Vnitřní zdroje zdravotnictví již totiž v provozu skoro nejsou, takže zvýšení tarifních přípatků znamená u většiny nemocnic automaticky vytvoření ztráty, a to nejen účetní, ale zejména finačních zdrojů. A tu nikdo nebude chtít pochopitelně zaplatit. Takže buďto ministerstvo poskytne na zvýšení platů dotace, nebo není možné platy zvýšit.

Jitka Chramostová Víte, p. Milotová  | 17. 08. 2006 18:19

Víte, p. Milotová, bohužel se musím zastat těch soukromníků, kterým nikdo nenavýší v bodech ani desetník, takže i zde jsou ty slavné úspory ve zdravotnictví, které jsou na úkor soukromých zdra-votníků, protože Ti mohou dát svým zaměstnancům jen smluvní platy a i na ty už dnes mnohde nedostačují příjmy. Podle mého názoru jsou toto velmi dobře promyšlené kroky pana ministra, že se dobrovolně přetransferujeme na neziskovou sféru. Ale bohužel v područí našich pojišťoven je i toto velmi špatně proveditelné. Říkám to z vlastní zkušenosti a jsem z momentální situace , která panuje nyní ve zdravotnictví velmi "otrávená".

Jiří Wicherek Mila kolegyne  | 17. 08. 2006 18:14

Mila kolegyne, Vas pozadavek ma jednu "malou durku". Ono "se" nemuze. Do privatnich subjektu a smluvnich platu "shora" tezko muze nekdo zasahnout. Urcity pokus tu je - cestou parlamentem schvaleneho zakona o tzv. "neziskovych nemocnic". Ten zakon vsak je t.c. "u ledu". Toz se budou muset zdravotnici soukromych nemocnic pricinit sami - cestou odboru. Vim, neni to lehke, ale nic neni zadarmo.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné