Ministr zdravotnictví chce pro lékaře vyšší platy

Ministr zdravotnictví David Rath chce vybojovat lékařům vyšší platy. Obrátil se proto v pondělí dopisem na ministra financí Bohuslava Sobotku s tím, aby jeho požadavek zařadil do přípravy státního rozpočtu na rok 2007. Lékaři by si tak měsíčně mohli polepšit v průměru o dva až tři tisíce a zdravotní sestry o patnáct set…

Mají si měsíčně polepšit až o tři tisíce

Ministr zdravotnictví David Rath chce vybojovat lékařům vyšší platy. Obrátil se proto v pondělí dopisem na ministra financí Bohuslava Sobotku s tím, aby jeho požadavek zařadil do přípravy státního rozpočtu na rok 2007.

„Požádal jsem ministra financí, aby se zvýšil příplatek pro zdravotnické pracovníky k tarifní mzdě ze současných 25 na 35 procent. Týká se to příplatků k tarifním tabulkám pro rozpočtové a příspěvkové organizace a neziskové nemocnice,“ řekl v pondělí Právu Rath. Lékaři by si tak měsíčně mohli polepšit v průměru o dva až tři tisíce a zdravotní sestry zhruba o patnáct set.

Rath vysvětlil, že desetiprocentní nárůst příplatku pro zdravotníky požaduje z několika důvodů. Jedním z nich je psychická, fyzická náročnost a požadavky na lékařskou profesi. A tím dalším prohlubující se nedostatek kvalifikovaných lidí, který je zatím kompenzován poměrně masívním příchodem pracovníků těchto profesí ze Slovenska.

„Pokud neudržíme významný platový náskok nad Slovenskem, pak nám reálně hrozí personální kolaps ve dvou třetinách lůžkových zdravotnických zařízení,“ tvrdí Rath.

Desetiprocentní nárůst platů nezatíží podle něj státní rozpočet, ale bude kryt z vnitřních zdrojů resortu zdravotnictví.

„Domnívám se, že zdravotníci si vyšší příplatky k tarifní mzdě zaslouží. Lepší se hospodářské výsledky nemocnic a to je i cesta k vyšším příjmům. Stagnace platů by poškodila zdravotnické pracovníky a přímo ohrozila chod nejdůležitějších částí resortu, kterým jsou nesporně lůžková zařízení,“ uzavřel Rath.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Věra Milotová

Chtěla bych se otázat pana ministra co bude slékaři v soukromých nemocnicích ? Tam platy oproti státnímu sektoru stagnují léta.Přesčasových hodin stále přibývá ale zaměstnavatelé nic neřeší.Nezajímá je že jsou lékaři trvale přetíženi.Byla bych ráda, kdyby se mohlo neco udelat i pro tyto zdravotníky .

Ministr zdravotnictví chce pro lékaře vyšší platy
Ohodnoťte tento článek!