Ministr zdravotnictví má jasno. V boji proti kuřákům chce být nejpřísnější v EU

kouření, cigarety, zákaz kouření,

Protikuřácký zákon z dílny ministerstva zdravotnictví čeká na své schválení ve sněmovně, ale už dnes musí být nejen ministrovi Stanislavu Němečkovi jasné, že jednoduché to s obhajobou nejtvrdšího protikuřáckého zákona v Evropě mít zřejmě nebude.

Podle něj by například měly obce a města kompetenci zakázat kouření na veřejně přístupných akcích. A nešlo by jen o klasické cigarety, ale i o zákaz kouření cigaret elektronických. Svaz měst a obcí takovou změnu odmítá a argumentuje tím, že takové restrikce se v praxi nedají kontrolovat a dodržovat. Obcím by to, podle stanoviska Svazu měst a obcí, které poslancům zaslal jeho předseda František Lukl, přineslo dodatečné náklady, které stát nebude kompenzovat.

„Problematická je také kontrola elektronických cigaret v praxi. Elektronických cigaret je totiž celá řada a zákaz by se týkal jen těch s obsahem nikotinu. Ten ale není možné poznat bez chemického rozboru.“ upozorňuje František Lukl na nejasnosti protikuřáckého zákona.

Svaz měst a obcí dále připomíná, že podle návrhu by zákaz kouření klasických i elektronických cigaret měl platit ve všech dočasných stavbách, tedy například na venkovních festivalech, veletrzích nebo jiných kulturních akcích. Definice zákona by tak podle Svazu zakázala kouření i na některých předzahrádkách nebo zimních zahradách a atriích. Podle obcí je nemožné porušování takového znění zákona v praxi kontrolovat.

„Takováto ambice nebyla komunikována a je dalším zásahem do podnikání. V součtu dalších jiných omezení představuje existenciální riziko zejména u majitelů a provozovatelů zejména v menších obcích a představuje riziko zpochybnění vynaložených investic,“ píše se také v dopise Svazu měst a obcí.

Ohodnoťte tento článek!