Ministr zdravotnictví se sejde s odbory, zvýšit platy odmítá

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se dnes znovu sejde se zástupci lékařských a zdravotnických odborů. Žádají desetiprocentní růst platových tarifů pro příští rok, protože jim ho přislíbila předchozí vláda. Ministr ale plošné přidání odmítá. Do nemocnic půjde podle něj o 13 procent víc než letos, ředitelé podle něj mohou přidat tam, kde potřebují.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče je od poloviny srpna ve stávkové pohotovosti. Podporuje ji i Lékařský odborový klub. Proti se postavily například asociace sester nebo zástupci domácí péče. Pokud ministr na jejich požadavek nepřistoupí, budou odbory zvažovat další kroky. Jedním z nich mohou být i podání na inspektoráty práce, aby přepočítaly přesčasové hodiny zaměstnanců nemocnic.

„Podněty na inspektoráty práce máme připravené. Je to jedna z možností po jednání s panem ministrem,“ řekla ČTK v pondělí předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Odbory podle ní také připravují vzor podání informace nadřízenému, kterou mohou zaměstnanci na problémy upozornit.

Úhradová vyhláška, která peníze ve zdravotnictví na příští rok rozděluje, je podle ministra už podepsaná a brzy vyjde ve Sbírce listin. Podporuje zvýšení odměn nízkopříjmovým skupinám ve zdravotnictví. Příští rok dostanou přidáno zdravotníci ve směnném provozu.

Platy sester rostly podle analýzy ministerstva zdravotnictví loni o 12 procent místo slíbených deseti procent. Za posledních pět let to bylo téměř o třetinu. Přesto jich aktuálně v nemocnicích chybí kolem 3000.

Ve zdravotnictví pracuje asi 260.000 lidí, v sociálních službách kolem 100.000. Nejvíce, asi 80.000, je zdravotních sester, jejichž hrubý plat byl loni ve státní sféře průměrně 36.000 korun, v nestátní 24.200 korun. Odbory namítají, že sestry v městských, krajských a soukromých nemocnicích, dostávají méně. Podle ministra ale není možné jejich zřizovatelům navyšování platů nařídit.

Ohodnoťte tento článek!