Přejít na obsah

Ministři a jejich role v případu, který se táhl 16 let

zpět
14.8.2008

Na jaře 1992 napsal dánské firmě Novo Nordisk, že Šťávova firma Conneco (pobočka Diag Human) je "pochybná a nesolidní". Ministr Bojar se tehdy odkazoval zejména k obvinění, že se firma Conneco pokusila vyvézt do Lesotha drogy. To se však neprokázalo. Josef Šťáva poté přišel o zpracovatele,...

1992 - Martin Bojar

a tak i obchod s plazmou z Česka. Šťáva Bojarův dopis později využil k podání žaloby na Česko.

1996 - Jan Stráský

Josef Šťáva tvrdí, že se do roku 1995 snažil se státem domluvit mimosoudně - požadoval 500 milionů korun za ušlý zisk, který o rok později snížil na téměř 200 milionů.

V roce 1996 ale ministr zdravotnictví Jan Stráský rozhodl, aby se spor s Diag Human řešil přes arbitráž a ne přes české soudy. Rozhodce poté se svolením právních zástupců Diag Human jmenoval stát. Stráský předtím odmítl nabídku mimosoudního vyrovnání.

2000 - Bohumil Fišer

V roce 2000 samo ministerstvo zdravotnictví vyčíslilo náhradu škody pro Diag Human na více než tři miliardy a šest set osmdesát milionů korun. Ministerské analýzy přiznávaly i to, že spor s firmou Diag Human nelze vyhrát.

Tehdejší vláda Miloše Zemana ale miliony Diag Human platit nechtěla. Fišer se proto rozhodl pro strategii odložit řešení sporu až po volbách v roce 2002, kdy on sám už ministrem nebyl.

2002 - Marie Součková

Za jejího působení arbitři v prosinci 2002 rozhodli, že stát musí Diag Human zaplatit 327 milionů korun. V té době také rozhodčí senát vyzval obě strany sporu k jednání o smíru. Šťáva požadoval jako vyrovnání už čtyři miliardy korun.

Součková poté najala bez výběrového řízení právníka Zdeňka Nováčka, který měl kauzu zvrátit ve prospěch státu a inkasoval za to 10 milionů korun. Nyní kvůli tomu stojí exministryně před soudem.

2004 - Jozef Kubinyi

Po příchodu na ministerstvo nechal ministr Jozef Kubinyi v roce 2004 udělat právní hodnocení kauzy. Nová právní analýza vyloučila, že by stát ještě mohl zvrátit vývoj sporu, a doporučila hledat dohodu.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Ministři a jejich role v případu, který se táhl…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministři a jejich role v případu, který se táhl…

Komentáře

další 3 komentáře
bylo-li obvinění na papíře  | 14. 08. 2008 15:24

...byla jistě povinnost opatrovat veřejné peníze s opatrností,ne?

troublemaker Re:Takže to ANANAS Bojar.  | 14. 08. 2008 10:23

Bohužel je to tak, ale nikdo neřekl, to podstatné a sice , že ten dopis byl na hlavičkovém papíru MZČR a na tom celém založil fík Šťáva celou kauzu. malá hybička za pouhých 9 mld. Hlavně na to nezapomeňme, až budeme volit do krajů a pak do parlamentu, komu dáme hlas

Jan Řezák Takže to ANANAS Bojar.  | 14. 08. 2008 10:09

Dnes vysmátej přednosta kliniky, těžkej frajer, všechno je mu šumák, akorát že každému občanu Česka dluží 900 Kč.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné