Přejít na obsah

Ministři: Administrativu s neschopenkami zaplatí lékařům ČSSZ

zpět
11.12.2009

Lékařům zaplatí administrativu s neschopenkami, tedy prokazatelně vynaložené náklady na poštovné při zasílání hlášení o pracovní neschopnosti, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Dohodli se na tom ministři zdravotnictví a práce a sociálních věcí Dana Jurásková a Petr Šimerka. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek dohodu uvítal, žádá však záruky.

ČLK tento týden pohrozila, že od ledna začnou lékaři vybírat od pacientů za neschopenku stokorunu. Dosud totiž mají hrazen jen signální kód v ceně 5,25 koruny za hlášení nemoci zdravotní pojišťovně. Administrativu hradí lékaři sami, doporučený dopis stojí 26 korun, průměrné náklady na administrativu jedné pracovní neschopnosti jsou 100 korun.

„V praxi to znamená, že administrativu s doklady, které ošetřující lékaři posílají orgánům nemocenského pojištění, zpravidla okresním správám sociálního zabezpečení, bude hradit ČSSZ. Finanční prostředky dostane z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí,“ upřesnila Filipová. „Je to dobrá zpráva, není totiž možné, aby stát po lékařích požadoval vypsání neschopenky a přitom jim za to nic neplatil,“ řekl ČTK Kubek. Uvedl, že o dohodě obou ministrů bude informovat na pátečním setkání předsedy okresních sdružení ČLK. Původně poradu svolal s tím, aby mu předsedové potvrdili, že souhlasí s vybíráním stokoruny od pacientů.

Kubek upozornil, že zatím má zprávy jen z médií, takže neví, od kdy bude stát lékařům za administrativu s neschopenkami platit. Chce, aby dohoda ministrů dostala podobu konkrétního závazku a lékaři dostali záruky. Filipová informovala, že roční výdaje související s touto činností odhaduje MPSV na desítky milionů korun. „Proto, aby bylo možné dohodnutý postup realizovat, musí dojít ke změně zákona o nemocenském pojištění, která se v současné době připravuje,“ uvedla.

Doplnila, že od začátku letošního roku do 30. září evidovaly okresní správy sociálního zabezpečení 1,140.260 ukončených pracovních neschopností. Lidé prostonali 57,534.313 dnů, jedna pracovní neschopnost trvala průměrně 50,46 dne. Okresní správy v tomto období ukončily 831 pracovních neschopností a zjistily 3147 porušení léčebného režimu.

Původní záměr ČLK, aby lékaři vybírali za neschopenky od pacientů stokorunu, napadl Svaz pacientů. Označil ho za nezákonný, stejně záměr ČLK vyhodnotila i obě ministerstva. Ministerstvo zdravotnictví souhlasilo s tím, že lékaři mají dostat peníze za administrativu s neschopenkami, platby však nesmějí odebírat peníze na zdravotní péči. Jednání o způsobu úhrady trvala 11 měsíců.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Ministři: Administrativu s neschopenkami…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministři: Administrativu s neschopenkami…

Komentáře

dalších 19 komentářů
Jiří Wicherek Administrativu s neschopenkam  | 14. 12. 2009 09:15

Vážená mise, dovoluji si Vám nabídnout k úvahám názory v kterekoli diskusi pod clanky tykajicimi se zdravotnictvi . To, jakým způsobem komunikuji obcane o praci lekaru, resp. zdrav. personalu, je pomerne priznacne. Vuci zadne jine profesi v tomto state (snad krome politiku) nezaznamenate tolik neumernych pozadavku, ale i opovrzeni, ba az nenavisti. Chapu tu frustraci z na jedne strane nerealnych pozadavku, splnitelnych pouze bohy, na druhe pak zklamani z poznani, ze i ti lekari, potazmo zdravotnici, jsou jen "obyčejni lide" vcetne vsech lidskych prednosti, ale i slabosti. Dnes a denne jsme brani nasimi nemocnymi, jejich pribuznymi, znamymi... jako rukojmí pro ukojení jejich požadavků (tím neříkám, že mnohé nejsou oprávněné), dnes a denne jsou lekari, potazmo zdravotnici nuceni dotovat nedostatek financi k ukojeni pozadavku nemocnych ze sveho, prekracovat limit pracovni doby stanoveny zakonikem prace..... Je to zářná ukázka altruistickeho postavení lékaře, potazmo zdravotniku vuci nemocnym po všech stránkách. Navzdory onomu opovrzeni, nenavisti...A co se Dr. Kubka tyce, vykonava jen to, k cemu byl (krome rady dalsich veci) lekari do sve funkce zvolen - haji jejich zajmy. No a nemate-li to, aby lekari nemuseli ze sveho hradit naklady na administrativu spojenou s vystavovanim PN za opravneny pozadavek lekaru, hajeni tohoto pozadavku za opravnene, pak se zaradte mezi ty, ktere jsem zminoval o nekolik radku vyse, anonymne si v nejake te diskusi ulevte, uzijte si pocitu sounalezitosti....

Kony Platba za inkoust  | 14. 12. 2009 08:13

Je to jistě krok správným směrem a je kvitován.Když se však nad tím zamyslím,tak mi to připadá,jako bych ověřil podpis k notáři a platil jenom inkoust a razítkovou barvu.Více bilancovat se však může až při konkrétní částce.

mise Administrativu s neschopenkam  | 14. 12. 2009 07:47

Vážení doktoři! Dovoluji si Vám nabídnout k úvahám nad schopnostmi vašeho guru Kubka diskuzi na TN.CZ "Neschopenka za stovku. Realita, nebo špatný vtip?". To, jakým způsobem komunikuje s obyčejnými lidmi a jak si je bere jako rukojmí pro ukojení vašich požadavků (tím neříkám, že mnohé nejsou oprávněné), je zářná ukázka nadřazeného postavení lékaře nad pacientem po všech stránkách.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné