Ministři odmítli fond zdravotních pojišťoven na úhradu péče v cizině

Vláda nesouhlasí s tím, aby zdravotní pojišťovny musely povinně vytvářet fond na úhradu péče v cizině. Usilují o to v novele příslušných zákonů komunističtí poslanci. Ministři jejich návrh zamítli, neboť tato úprava by podle nich vedla ke znevýhodnění jednotlivých zdravotních pojišťoven, přestože usiluje o opak…

Poslanecký návrh reaguje na fakt, že Česká republika uzavírá smlouvy o sociálním zabezpečení, jejichž součástí je i zdravotní péče ve smluvní zemi, kterou by měly hradit zdravotní pojišťovny. Podle předpokladu by zřízení fondu zatížilo pojišťovny ročně pěti miliardami korun.

Návrh měl podle předkladatelů zrovnoprávnit všechny zdravotní pojišťovny, protože by mohly čerpat z rezervního fondu bez ohledu na svou kladnou či zápornou hospodářskou bilanci. To zákon dosud Všeobecné zdravotní pojišťovně neumožňoval.

Ministři včera zamítli i další novelu komunistických poslanců, která měla opětovně umožnit podnikání zubním technikům v souladu s platnou právní úpravou. Novelou zákona o léčivech totiž byla loni vypuštěna profese zubní technik ze živnostenského zákona, do kterého byla nedlouho předtím zařazena jako samostatný obor. Po vyškrtnutí ze živnostenského zákona se ze zubních laboratoří opět stala nestátní zdravotnická zařízení, kterými byla do 1. března 2000.

(čtk, ika), Hospodářské noviny, 21.6.2001

Ohodnoťte tento článek!