Ministrovi se o strakonické nemocnici i zdá

Vylepšit podmínky pro pacienty i lékaře a změnit kdysi rozšířený systém klasických pavilónů bez vzájemného propojení má nová podoba interny, která má být dostavěna do konce letošního roku a dovybavena k druhému čtvrtletí roku příštího. Peníze na tento záměr…

Patrně nikdo před rokem netušil, že interna Okresní nemocnice, jejíž osmdesátimiliónová přestavba začala se šestitýdenním zpožděním, bude mít tak velké problémy s dofinancováním.

Strakonice – Vylepšit podmínky pro pacienty i lékaře a změnit kdysi rozšířený systém klasických pavilónů bez vzájemného propojení má nová podoba interny, která má být dostavěna do konce letošního roku a dovybavena k druhému čtvrtletí roku příštího. Peníze na tento záměr usilovně shání management Okresní nemocnice a její zřizovatel už proto, aby nepřivedli stavbaře do problémů spojených s překlenovacím úvěrem. Ze scházejících (byť přislíbených) 28 miliónů je zatím reálných deset z ministerstva financí a na milión kývl ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, který v pondělí strávil den ve strakonickém okrese.

„Ve státním rozpočtu na příští rok se počítá s finanční částkou pro dostavbu strakonické interny. Pokud to půjde, tak s ministrem financí najdeme ještě letos nějaké finanční prostředky, ale zatím jsem slíbil jeden milión a víc neslibuji,“ řekl Fišer na otázku našeho deníku, zda přivezl finanční pomoc.

Ministr Bohumil Fišer také přiznal, že je v Okresní nemocnici poprvé, ale že o ní velmi dobře ví.

„Paní poslankyně Kupčová patří k těm několika poslancům, kteří se intenzivně starají o nemocnici ve svém volebním obvodu, takže o těchto nemocnicích se mi střídavě zdá,“ zažertoval Fišer, který přirovnal strakonickou nemocnici k dědictví špatného domu, v němž se bez zásadních oprav nedá důstojně žít.

Ředitel nemocnice MUDr. Vladimír Hanáček po návštěvě ministra Fišera řekl, že u místopředsedy vlády a senátora Pavla Rychetského již hovořili o reálné možnosti dostat ještě letos 11 miliónů korun na dostavbu interny. Zároveň věří, že se nemocnici podaří zaplatit do konce roku celou částku.

„Vedeme složitá setkání, varianty se neustále mění podle toho, jak se mění realita,“ dodal Vladimír Hanáček. Podle něj by se dostavba pavilónu měla ukončit také proto, že nemocnice začala méně vydělávat.

„Snížila se kapacita lůžek pro dlouhodobě nemocné z jedenatřiceti na osmnáct, rozbilo se nám cétéčko, takže na internu spěcháme také proto, abychom špitál rozjeli naplno,“ řekl Hanáček.

PETR PUČELÍK, Listy Strakonicka, 10.10.2001

Ohodnoťte tento článek!