Přejít na obsah

Ministryně bezdůvodně napadá lékárníky, míní čtenář Zdraví.Euro.cz

zpět
25.7.2005

"Paní ministyně zakrývá svou vlastní neschopnost či neznalost situace a přenáší černého Petra na nás, lékárníky, čímž zcela bezdůvodně poškozuje náš stav. Sice říká, že nechce lékárníky paušálně kritizovat, ale z jejího článku je kritika silně cítit," píše v reakci na článek ministryně Emmerové Mgr. Jiří Zimák...

Chtěl bych zareagovat na článek paní ministryně Emmerová ve Mladá fronta Zdravotnictví a medicínaZdraví.Euro.cz Kapky strachu, ve kterém přímo či nepřímo kritizuje i lékárníky v souvislosti s tzv. „lékovou“ vyhláškou.

Prezident České lékárnické komory dr. Chudoba se jen snažil vysvětlit skutečnosti a úskalí, které tyto vyhlášky s sebou v praxi lékáren přinášejí a myslím, že to udělal zcela pravdivě a nejedná se tedy o žádné „strašení obyvatel“ ani „odvádění pozornosti od vlastních pochybení“.

Naopak paní ministyně zakrývá svou vlastní neschopnost či neznalost situace a přenáší „černého Petra“ na nás, lékárníky, čímž zcela bezdůvodně poškozuje náš stav.

Sice říká, že nechce lékárníky paušálně kritizovat, z celého článku je však kritika silně cítit. Paní ministryně ví, že je to mediálně velmi citlivé téma a proto se snaží nenechat vše na sobě.

Chápu, že toho má moc, a že jí nadávají ze všech stran. Celý resort jí hoří pod nohama. Pak by ovšem měla o to víc poslouchat profesionály, resp. lidi, kteří se lékovou problematikou denodenně prakticky zabývají.

DÁLE ČTĚTE:

Degresivní marže
Lékárníci prý svůj omyl přenášejí na pacienty
Od července budou doplatky na některé léky vyšší
Ročně každý spotřebuje 32 krabiček léků

V této souvislosti bych chtěl ukázat několik důkazů toho, jak paní ministryně buď vědomě lže nebo prostě zcela nezná či nechápe situaci.

O jakési vyhlášce se hovořilo v průběhu celého jara, nikdo ovšem dlouhou dobu přesně nevěděl, jakých položek, a v jaké míře se změny budou týkat.

Teprve 9.6. jsme se na stránkách ČLK dozvěděli „Orientační přehled změn od 1.7.“ ve dvou verzích podle dat z MZ a z VZP (tj. tehdy ještě nikdo nemohl vědět, jaká bude přesná podoba vyhlášky - těžko tedy mohla 1. června vstoupit v platnost, jak tvrdí paní ministryně) a 16.6. byl zveřejněn „Rozšířený přehled snížení úhrad od 1.7.“, kde u jednotlivých léčivých látek bylo uvedeno snížení úhrady v procentech.

A až toto je pro nás signál ke změnám v objednávání jednotlivých léků se snahou o maximální snížení zásob „citlivých položek“. Je iluzorní si myslet, že za 2 týdny se obnoví celý sklad lékárny, když mnohé léky jsou vydávány třeba jen jednou za 2-3 měsíce, ale třeba i jednou za půl roku.

Tyto léky je nutné mít na skladě, ale počet pacientů, kteří je užívají, je v dané lékárně malý (vzhledem k počtu lékáren zejména ve městech).

A až v tuto chvíli některé firmy začínají uvažovat či realizovat snížení cen tak, aby některé léky zůstaly bez doplatku či doplatek zůstal stejný.

Mám k dispozici tři konkrétní dopisy od firem, v kterých lékárnám oznamují snížení cen. Nevím, od kterých výrobců dostalo MZ v dubnu či v květnu garanci snížení cen, ale k nám se informace nedostaly.

Snad jedině Krka již dodávala Vasilipy (simvastatin) a Loristy (losartan) s větším předstihem. Ale např. Zentiva začala prodávat za nové ceny až 20.6., Bristol-Myers Squibb (Monopril) až 27.6. a Boehringer Ingelheim (Micardis, Movalis) až 1.7.! A to se samozřejmě týká prodeje léků distributorům, ne lékárnám! Tyto dopisy mám v písemné formě, můžu doložit.

Do té doby ale lékárny nemohly být přece bez léků, když zvláště ke konci měsíce června je návštěvnost u lékařů i v lékárnách vyšší!

Takže zcela logicky v lékárnách nějaké zásoby za staré ceny zbydou, ač se lékárník snaží sebevíc. Tak to prostě je. I ty „okrajové“ případy, jak říká paní ministryně, můžou být pro konkrétního pacienta bolestivé.

Některé firmy přislíbily kompenzace zásob, většina ale ne a pouze některé nás informovaly o snížení cen k 1.7., a to třeba až v průběhu července.

Řada firem ale ceny ani nesnížila, a tam se potom objevily doplatky. A těžko chtít podle mého názoru po lékařích, aby neustále každé pololetí převáděli pacienty na plně hrazený přípravek podle aktuální „doplatkové“ situace.

Tak takto to tedy je doopravdy a toto jsou konkrétní objektivní fakta. Štve mne, pokud ministerští úředníci nedokáží domyslet všechny detaily svých vyhlášek a nařízení a hází potom špínu na nás, kteří se snažíme, co to jen jde, aby dopady této vyhlášky na pacienty byly co nejmenší.

O žádných egoistických zájmech nemůže být ani řeč. Stejně tak nemůže být řeč o tom, že by z naší strany nebyla vůle snížit dopady na pacienty. Proč bychom to asi dělali? K čemu by nám bylo, pokud by pacienti byli nespokojení?

A každý rozumný člověk si dovede představit, že lékárník nemůže jednotlivě jednat ze své pozice se všemi výrobci o cenách. Vždyť je to postavené na hlavu. Potom by nemohl dělat nic jiného, a především to, kvůli čemu zde je, a kvůli čemu studoval, tj. obstarávat, vydávat a připravovat léčiva.

Mgr. Jiří Zimák, www.Zdravi.Euro.cz

PharmDr Lubomír Tesař, Moravská Třebová.

V článku „Kapky strachu“ se dopouští ministryně zdravotnictví dle mého názoru chybného vyjádření a následně nespravedlivé kritiky vůči lékárníkům. Lékárníci mohli údajně s předstihem jednáním s firmami zajistit pro pacienty včas léky za nižší ceny a ušetřit jim tak po změně úhrad větší vydání za doplatky, pokud by prý měli zájem. K tomu sděluji následující : mnohé léky jsme nakupovali za původní ceny celý červen, některé dokonce i v červenci.Za běžného provozu jsme každý přípravek takto dodaný individuálně řešili s dodavatelem či firmou,což bylo velmi náročné i časově. Přesto jsme se snažili v přechodné době udělat maximum, aby pacienti tam, kde to není nezbytně nutné, nedopláceli víc, než podle nových pravidel .Pokud nedošlo k dohodě s dodavatelem či dovozcem, ztráty šly jako vždy k tíži lékárny . Co se týká údajné možnosti lékáren dojednat s předstihem nižší ceny přímo s výrobci,tuto údajnou možnost pokládám pouze za teoretickou..Smlouvy o nákupu léků mám pochopitelně jen s distibutory, u nichž nemohu ceny ovlivnit, navazovat obchodní vztahy s výrobci je přinejmenším nestandartní postup , je-li to vůbec možné.V situaci, kdy v lékárně je několik tisíc přípravků, by stejně každý přípravek , u kterého se očekává změna úhrady, nakupovat individuálně pochopitelně nešlo. A to nehovořím o tom, že ani zástupci firem často ještě koncem května nebyli schopni sdělit předpokládanou novou cenu svého léku. Skutečnost je tedy naprosto odlišná od toho, co uváděla paní ministryně.Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Ministryně bezdůvodně napadá lékárníky, míní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné