Ministryně zdravotnictví dává hořickou nemocnici za vzor

Zdravotnické zařízení v Hořici se v posledních letech zcela obejde bez finančních dotací, a to i přes negativní jevy, které v současné době provoz těchto zařízení provázejí…

Hořice – Zdravotnické zařízení města se v posledních letech zcela obejde bez finančních dotací, a to i přes negativní jevy, které v současné době provoz těchto zařízení provázejí.

Nejsou zadluženi

Ministryně zdravotnictví se přijela podívat na zařízení, které je funkční, nemá žádné dluhy a mohlo by být vzorem pro ostatní.

Systém spojení léčebny dlouhodobě nemocných s ambulancemi a chirurgií po celých čtyřiadvacet hodin zhodnotila jako velmi přínosný. „To je vlastně moje představa dobré koncepce,“ uvedla ministryně.

Její pochvala je zvěčněna také v pamětní knize: „Při návštěvě hořické nemocnice jsem zjistila, že moje myšlenky a návrhy v koncepci zdravotnictví jsou zde naplněny v praxi. A nejen to: jde o výsledek práce nadšenců v čele s ing. Dytrychem. Gratuluji jemu i všem ostatním spolupracovníkům, ale zejména občanům této části České republiky. Jsem vděčná poslankyni ing. Šedivé, že návštěvu zprostředkovala a umožnila mi tak 'vhled' do zařízení LDN moderního typu.“

Podepsána doc. MUDr. Milada Emmerová, svůj podpis připojil také náměstek ministryně ing. Karel Radolf.

Skromnost není na místě

Ředitel nemocnice Ladislav Dytrych slova chvály odmítá, avšak výsledky hovoří samy.

Vždyť například ke konci minulého roku jim dlužily zdravotní pojišťovny téměř 12 milionů korun. Přesto zařízení zatím nežádalo například od města finanční výpomoc na vyplacení mezd, které jsou na výši celorepublikového průměru.

I starosta Ladislav Vrba oceňuje, že nemocnice díky své dobré koncepci prakticky nepotřebuje pomoc města, jako tomu bylo ještě do roku 1998. Tehdy bylo zapotřebí i více než deset milionů ročně na provoz.

Nákladné rekonstrukce

V loňském roce bylo modernizováno několik prostor objektu, například biochemické a hematologické laboratoře.

Do speciálního vybavení bylo investováno 4,2 milionu korun, je tedy technologicky na úrovni.

Například jen biochemický analyzátor stál 2,5 milionu korun. Rekonstruovány byly také chirurgická a gynekologická ambulance.

Stravování na úrovni

Protože ministryně navštívila nemocnici právě před polednem a exkurzi absolvovala také v kuchyni, dostala delegace oběd jako zaměstnanci.

Se stravou byli spokojeni, zároveň obdivovali tabletový systém, kdy je pacientům jídlo servírováno v umělohmotných boxech; tzv. termotablety uchovají teplotu i nutriční a energetickou hodnotu stravy od naplnění přímo v kuchyni až k samotnému pacientovi, bez další nutné manipulace při překládání na talíře jako dříve.

Tento systém byl realizován v loňském roce zhruba milionovým nákladem (polovinu přispěl kraj), a právě hořické zařízení ho zavedlo jako první na Jičínsku.

Noviny Jičínska

Ohodnoťte tento článek!