Mládek: U mrtvé labutě jde pravděpodobně o vysoce patogenní virus

Labuť, která byla nalezena poblíž Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně zahynula vinou vysoce patogenního viru H5N1. Novinářům to dnes po zasedání bezpečnostní rady státu řekl ministr zemědělství Jan Mládek. Konečné slovo ale řeknou odborníci v britské laboratoři ve Weybridge, výsledky pošlou až za 15 dní…

Praha – Labuť, která byla nalezena poblíž Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně zahynula vinou vysoce patogenního viru H5N1. Novinářům to dnes po zasedání bezpečnostní rady státu řekl ministr zemědělství Jan Mládek. Konečné slovo ale řeknou odborníci v britské laboratoři ve Weybridge, výsledky mohou poslat až za 15 dní. Ve středu bude mít své výsledky Státní veterinární správa.

„Protože očekáváme, že naše podezření bude spíše potvrzeno, tak jsme opatření udělali předem, aniž bychom čekali na výsledek,“ uvedl Mládek. Podle ředitele Státní veterinární správy Milan Maleny platí v okolním území zákaz přenášení drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren, přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd automobilů.

Obce ve vymezených lokalitách by měly vytvořit podmínky pro sběr a odstraňování uhynulého ptactva. Obce budou podle Maleny vybaveny kontejnery pro sběr uhynulých ptáků, které budou likvidovat pouze veterinární asanační ústavy.

Minimální doba pro tato opatření je 21 dní, po vyhodnocení rizika má krajská veterinární správa právo je zmírnit. „V žádném případě nedošlo k ohrožení chovu, veškerá opatření, která jsou přijímána, jsou pro ochranu chovu hospodářských zvířat,“ ubezpečoval veřejnost Malena.

Podle hlavního hygienika Michaela Víta lidem nyní nebezpečí nehrozí. „Byli exponováni pouze dva pracovníci, jeden pracovník veterinární služby a jeden pracovník policie, kteří mají zpřísněný zdravotní dohled, který bude končit 8. dubna,“ uvedl dnes Vít.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!