Přejít na obsah

Mladí lékaři chtějí kvůli platům do ciziny

zpět
9.11.2009
lékaři, sestry
zvětšitlékaři, sestryZdroj: www.nursingtimes.net

lékaři, sestry | Zdroj: www.nursingtimes.net

 

Na sobotní článek Práva Mladí lékaři jsou nuceni podepisovat "nevolnické smlouvy" reagovala řada čerstvých absolventů medicíny.

Kvůli nevýhodným podmínkám plánují opustit Česko a léčit v zahraničí, nejčastěji v Německu či Británii. Česká lékařská komora přitom již delší dobu upozorňuje na palčivý problém, že za hranice odchází až čtvrtina absolventů medicíny.

„Proč máme zaměstnávat Ukrajince a z našich daní platit přípravu odborníků Němcům? Nebylo by rozumnější dát českým absolventům takové podmínky, aby zůstávali doma?“ ptá se Petr Vysloužil z Uherského Hradiště na serveru Novinky.cz, kde se k článku rozpoutala nebývale početná diskuse.

Mimopražští lékaři potvrzují, že jsou po nástupu do prvního zaměstnání nuceni se nemocnicím upsat na dobu pěti let po složení atestace. Odejdou-li na jiná místa, nehrozí jim finanční sankce jen 150 tisíc korun, ale často prý mnohonásobně vyšší.

„Sankce za předčasné ukončení pracovního poměru se liší. Pro kožní je to 150 tisíc, ale jako chirurg mám v kvalifikační smlouvě, že odejdu-li předčasně, budu vracet půl miliónu. Z 16 tisíc hrubého se špatně cokoli navrací či šetří,“ napsal Právu mladý lékař, jenž si přál zůstat v anonymitě. Když smlouvu nepodepíše, musí si kurzy vedoucí k atestaci hradit sám. „Už mám zajištěno místo v Británii,“ doplnil.

Jiná absolventka považuje kvalifikační smlouvy též „za diskriminační“, ale jsou podle ní jen špičkou ledovce.

„Problém je v platech. Lékaři se po atestaci mzda zvedne o tisíc korun, bez služeb se tak dostane s bídou na 20 tisíc měsíčně hrubého. Bude-li pilně pracovat, řekněme 7-8krát v měsíci, nebude spát ve vlastní posteli a v práci stráví 32 hodin v kuse, někdy i víc, až pak se dostane na 'pěkných' 30 až 35 tisíc korun měsíčně,“ posteskla si.

Sankce v sobotu kritizovali i čeští lékaři, kteří už zvedli kotvy. „Jsem chirurg, 10 let v ČR, tři roky v Británii. Myslím, že mohu srovnávat. České zdravotnictví lékaře opravdu vykořisťuje,“ napsal na Novinkách.cz Bohdan Šmajer z města Abergavenny.

V Británii mají podle Šmajera všechny nemocnice stejné podmínky na vzdělávání. „Během tří let 30 dní studijního volna. Jedeli na kurz, nemocnice mu platí náklady, kurzovné, cestovné, hotel. A je to tak všude,“ dodal.

České zdravotnictví lékaře opravdu vykořisťuje

Lékaři též zmiňují, že po šesti letech školy, kdy nastoupí do práce, už nejsou studenti, protože se na ně nevztahují žádné výhody. „Ale doktoři schopní pracovat samostatně taky nejsou. Pokud se nabídne lepší plat nebo se prostě vdáte a odstěhujete, nevidím důvod, proč nemít možnost odejít,“ míní Erika Temerová z Prahy.

Odejít chce každý

Kvalifikační smlouvy hrozící sankcemi totiž vyžadují téměř všechny mimopražské nemocnice na rozdíl od velkých pražských. I podle sdružení Mladých lékařů, kteří se včera sešli v Praze na ustavujícím sjezdu, jsou potíže začínajících doktorů palčivé tak, že uvažují o odchodu.

„Když se zeptáte mladých lékařů, nenajdete člověka, který by o odchodu do zahraničí přinejmenším neuvažoval,“ říká předseda iniciativy Tomáš Kocourek.


Autoři

Právo

Komentovat článek: Mladí lékaři chtějí kvůli platům do ciziny

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Mladí lékaři chtějí kvůli platům do ciziny

Komentáře

dalších 44 komentářů
Anse :-P  | 20. 03. 2010 14:36

To je radost uvažovat o medicíně a zárověň všude slyšet jak je to k ničemu a podceněné. Vzhledem k tomu, že něak extrémně necítím ono neochvějné poslání léčit, tak se chci zeptat jestli to má vůbec cenu nebo mám rovnou zacílit na farmacii?

Zdeněk a co plat po atestaci?  | 30. 11. 2009 18:30

Nerozumím přesně tomu, jak je řešena platová otázka lékaře po atestaci? Proč by zaměstavatel---nemocnice, po atestaci zvyšovala lékaři plat, když stejně nemůže odejít, neb je už dávno upsán na roky dopředu? :))

Kamila další diskriminace lékařek!  | 30. 11. 2009 18:28

RÁDA BYCH JEN POUKÁZALA NA JEŠTĚ JEDEN PODSTATNÝ FAKT. TATO SMLOUVA JE VĚTŠINOU PSANÁ TAK, ŽE ZAVAZUJE LÉKAŘE PRACOVAT V TÉ DANÉ NEMOCNICI DO ATESTACE( to je u většiny oborů možné splnit nejdříve za 5 let) A POTÉ DALŠÍCH 5 LET PO ATESTACI. JENŽE!!!!! POKUD ŽENA V TĚCHTO 10 LETECH ODEJDE NA MATEŘSKOU DOVOLENOU, JE PLNĚNÍ DOHODY "přerušeno"! PRŮMĚRNÝ VĚK ABSOLVENTŮ MEDICÍNY JE 26 LET. MÁ SI LÉKAŘKA PRVNÍ DÍTĚ POŘÍDIT AŽ VE 36 LETECH?? NEBO DŘÍVE, ALE PAK MUSÍ JIŽ PŘI NÁSTUPU NA PRACOVIŠTĚ POČÍTAT S TÍM, ŽE NA TOM DANÉM MÍSTĚ A V TOM DANÉM MĚSTĚ STRÁVÍ cca15 LET AŤ SE DĚJE CO SE DĚJE? (pokud počítáme 2 děti, což si ženy lékařky nejčastěji přejí stejně jako většina ostatních rodičů )

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné