Mladí lékaři jsou u nás vzácností

praktik, dítě, pediatr

Tři čtvrtiny praktických lékařů na Orlickoústecku jsou starší padesáti let.

Přeplněné čekárny patří ke koloritu českého zdravotnictví. V celém okrese je zhruba šest desítek praktických lékařů. Akutně lékař chybí například v Poliklinice Agel v České Třebové, největším městě okresu.

Jedním z hlavních důvodů je váznoucí generační výměna lékařů. Jejich průměrný věk se zvyšuje. Valná většina obvodních lékařů v okrese už oslavila padesáté narozeniny, čtyři z nich jsou starší sedmdesáti let. Ke generační výměně má přispět nová grantová pobídka Pardubického kraje na podporu školení nových praktických lékařů.

„Je to první taková iniciativa v České republice, pokus alespoň trochu pomoct ze strany kraje s nepříznivou situací,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek. Absolvent medicíny, který chce získat specializovanou způsobilost pro samostatný výkon práce praktického lékaře nebo praktického lékaře pro děti a dorost, musí projít několikaletým vzdělávacím cyklem. Vzdělávání se uskutečňuje formou takzvaných rezidenčních míst, která schvaluje a financuje ministerstvo zdravotnictví.

Nechtějí vychovávat nástupce

„Zájem ze strany mladých lékařů je dostatečný, chybí ale ochota lékařů vychovávat a vzdělávat mladé absolventy kvůli velké administrativní zátěži a pozdnímu zasílání financí z ministerstva zdravotnictví. Mnohým kolegům – školitelům také vadí kontroly z finančního úřadu ohledně čerpání dotace, kdy se i minimální nedostatek může stát poměrně vážným problémem,“ uvedl krajský předseda Sdružení praktických lékařů Jiří Zdražil.

V loňském roce bylo na Orlickoústecku schváleno pouze jedno rezidenční místo pro praktického lékaře a v celém kraji nebylo schváleno ani jedno místo pro praktického lékaře pro děti a dorost.

„Nový grant má motivovat školitele, tedy stávající praktické lékaře, kteří budou ochotní se podílet na výchově další generace. Pobídka činí částku osmačtyřicet tisíc korun ročně a část z toho bude sloužit k pozvednutí nástupních platů absolventů,“ vysvětlil náměstek hejtmana. Žádost o grant je možné podat do 30. září.

Podle českotřebovské dětské lékařky Dagmar Blohoňové musí problému generační výměny čelit všechna ambulantní zařízení. „Je dobré, když si lékař, který se chystá svou praxi opustit, najde nějakého nástupce,“ poznamenala. Sama školila už několik absolventů lékařských fakult.

Krajský předseda Sdružení praktických lékařů uvedl, že praktický lékař chybí v Poliklinice Agel v České Třebové. K prvnímu srpnu ukončuje svou činnost také lanškrounský lékař pro děti a dorost Ivo Beránek, na jehož místo už krajský úřad vypsal výběrové řízení.

Garantem dostupnosti lékařských služeb jsou zdravotní pojišťovny, za vzdělávání lékařů odpovídá ministerstvo zdravotnictví a podmínky mohou nastupujícím lékařům vytvořit i obce. „Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) má už několik let program nazvaný Malá praxe, do kterého mohou být zařazeni a finančně zvýhodněni ti lékaři primární péče, kteří by jinak neměli šanci se v určité lokalitě uživit,“ sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Ohodnoťte tento článek!