Přejít na obsah

Mladí lékaři utíkají do ciziny často přímo ze studií

zpět
15.2.2010
odchod, výpověď, kufry
zvětšitodchod, výpověď, kufryZdroj: www.townandcountrytravelmag.com

odchod, výpověď, kufry | Zdroj: www.townandcountrytravelmag.com

 

Před čtyřmi lety se mladý lékař Vladislav Rogozov rozhodl, že už dál v českém zdravotnictví pracovat nechce. Vadilo mu, že nemá tolik času na svoji rodinu a jako anesteziolog si se všemi příplatky a víc než stovkou přesčasových hodin přišel v pražském IKEM na 30 tisíc korun měsíčně čistého. Proto se rozhodl, že odejde do Anglie.

V Sheffieldu je dnes už čtyři roky a pracuje jako samostatný lékař, který dohlíží na desítky ostatních kolegů. „Můj základní plat je šest tisíc liber, což je trojnásobek průměrného platu. V Británii je sice všechno dražší, ale i tak jsem si sem mohl okamžitě vzít rodinu, hned jsem si koupil auto a vzal si hypotéku na dům na okraji města,“ popisuje Rogozov. V přepočtu si tak vydělá 180 tisíc korun.

Za vyšším platem do Británie zamířila v posledních letech stejně jako on už víc než tisícovka českých lékařů. Víc než pět stovek lékařů navíc odešlo do Německa. Čím dál častěji odcházejí mladí lékaři přímo po vystudování.

„V loňském roce odešlo hned po studiích do zahraničí 60 mladých lékařů, aniž by u nás nastoupili. Ještě před pěti lety přitom odcházeli hned po studiích pouze jednotlivci,“ říká prezident lékařské komory Milan Kubek.

V cizině čeští doktoři dostanou mnohonásobně vyšší platy. Zatímco v Česku si dnes dobrý lékař včetně služeb a přesčasů průměrně vydělá 50 tisíc korun hrubého, v Německu si přijde až na 130 tisíc korun měsíčně.

„V bavorském Marktredwitzu si vydělám stejně jako německý lékař, tedy něco přes pět tisíc eur,“ říká anesteziolog David Štěpánek, který už čtyři roky denně dojíždí z Ostrova u Karlových Varů na tamní kliniku.

Na vysoké platy lákají české doktory i USA. Doktoři za stejnou práci vydělávají nesrovnatelně víc než v Česku a vévodí žebříčku nejlépe placených profesí.

Podle magazínu Forbes si nejvíc, téměř dvě stě tisíc dolarů ročně (3,8 milionu korun), vydělají anesteziologové, a přijdou si tak skoro na 320 tisíc korun měsíčně. Se svým platem za nimi následují špičkoví chirurgové (310 tisíc korun měsíčně) a stomatologové (290 tisíc korun měsíčně).

Anketa

Jak hodnotíte úroveň lékařských fakult? Obstojíme v porovnání se světem?

Jan Pirk, přední český kardiochirurg Všechny lékařské fakulty mi připadají stejné, co se výuky týče. Záleží spíš na jednotlivém studentovi, jak se ke studiu postaví. Obecně si ale myslím, že úroveň fakult klesá. Za minulého režimu byla lékařská fakulta jediná, která nebyla politicky zaměřená. Na medicínu tak chodil výkvět inteligence. Po revoluci se politicky svobodná stala také škola ekonomická, právnická a jiné. Nemyslím to zle, ale medicína se tak stala oborem, který vyžaduje víc práce pro menší ohodnocení. Proto si myslím, že nyní na lékařských fakultách není tolik chytrých lidí jako dříve. Aby se ale docílilo vhodného poměru, školy by musely snížit stav studentů na polovinu, což by je finančně zruinovalo.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Související články

29.1. ČLK: Mladí lékaři utíkají, na vině je stát ČLK: Mladí lékaři utíkají, na vině je stát
63 příspěvků
27.11. Absolventi medicíny dřou za pár tisíc Absolventi medicíny dřou za pár tisíc
44 příspěvků
9.11. Mladí lékaři chtějí kvůli platům do ciziny Mladí lékaři chtějí kvůli platům do ciziny
44 příspěvků

Komentovat článek: Mladí lékaři utíkají do ciziny často přímo ze…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Mladí lékaři utíkají do ciziny často přímo ze…

Komentáře

dalších 54 komentářů
JN Konkrétně  | 11. 03. 2010 12:49

Pojdme udělat konkrétní scénář - těch, co nemají vůbec žádný závazek je i mezi čerstvými absolventy poměrně málo. Já např. mám od nemocnice byt, což je závazek relativní a těhotnou ženu, kde ale už musím zvažovat o dítěti jaký jazyk mu bude mateřštinou. Přesto ani já nehodlám být jejich rukojmí, tak se i přes tohle riziko na podání výpovědi chystám. Nevím jakou máte zkušenost, ale ty starší - vše v dobrém - nám opravdu nepomohou a ani nemůžou... např. mi primář řekne, že když budu hodně sloužit, tak budu mít peníze. No, není to zvrácený myšlení?

Rufus Oprava  | 23. 02. 2010 22:53

Plat anesteziologa v USA je ve fakultni nemocnici od 200 do 300 000 USD rocne hrubeho a v soukrome spolecnosti je od 400 000 USD do 600 000 USD hrubeho. Podstatny rozdil je take v tom, ze oproti CR lekari v USA pracuji maximalne 40 hodin tydne. Tedy plne vzdelani lekari. Na klinikach maji 1-2 dny tydne neklinicke [vyuka, studium, veda] a v privatni praxi delaji intenzivne 4-5 dnu tydne. Po sluzbe se automaticky den nepracuje. Nasi nemocnicni otroci v bilem casto pracuji vice nez 120 hodin prescasu mesicne, nekdy i vice nez 160. Aby se obesel zakon, jsou "jako" v pohotovosti a pritom drepi v nemocnici. Konzultant v UK si snadno prijde na 8-12 000 liber mesicne vcetne privatni praxe. I pro nej plati, ze se nemusi v nemocnici ubytovavat. Nemecko ma obrovske potize si udrzet nemocnicni lekare, protoze ti jsou nespokojeni s nadbytkem prace a malymi platy. Pro nasince jsou ale nemecke nemocnice rajem. Skoda slov.

Pilgrim Pilgrim  | 18. 02. 2010 14:52

Dobrý den, příští rok bude skládat specializační zkoušku v oboru nefrologie. Už teď se aktivně jazykově připravuji na práci v zahraničí. Vřele doporučuji všem medikům si najít dost času na studium cizích jazyků!!!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné