Mladí lékaři žádají v přípravě na atestaci stejné podmínky všem

studium

Sdružení Mladí lékaři žádá, aby všichni lékaři v přípravě na atestaci měli stejné podmínky a na všechny se vztahovala novela vzdělávací vyhlášky. Ta má platit od ledna 2011 a mimo jiné omezuje stabilizační smlouvy, které vážou lékaře po složení zkoušky dalších pět let v nemocnici, jež vzdělání zaplatila.

Když lékař smlouvu nepodepíše, platí si vzdělání sám, den ho přijde i na tisícovku.

Už uzavřené smlouvy se vyhláškou neruší, ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ale vyzve fakultní nemocnice, které řídí, aby výrazně tyto smlouvy omezily. Totéž doporučí krajům.

Mladí lékaři vyzvali ministerstvo, aby smlouvy v přímo řízených nemocnicích zrušilo, a požádali o totéž hejtmany v krajských nemocnicích. Ke zrušení stabilizačních smluv vyzvala také skupina senátorů ČSSD.

„Trváme na vymýcení praxe závazků mladých lékařů ve formě stabilizačních a kvalifikačních dohod. Tuto formu závazků považujeme za nepřijatelnou a nadále neudržitelnou,“ sdělilo sdružení v prohlášení pro ČTK.

Heger si je podle svých slov vědom toho, že vzdělávací vyhláška naplnila požadavky mladých lékařů jen zčásti. Ještě do vánoc s nimi chce jednat.

Mladí lékaři považují za přínos rozšíření počtu základních „kmenů“, tedy oborů studia, v novele z deseti na 16, takže se dostane i na menší obory, jako třeba oční, které dosud samostatný kmen nemělo.

Za „krajně problematickou až nepřijatelnou“ ale považují formulaci, z níž podle nich vyplývá, že lékaři, kteří již v přípravě jsou, ji dokončí podle dosavadních podmínek. Není tak podle nich garantováno, že lékaři mohou přestoupit do nového vzdělávacího systému. V přípravě jsou 4000 lékařů.

„Podle dikce tohoto ustanovení je reálná hrozba, že zhruba 1500 mladých lékařů bude nuceno dokončit své specializační vzdělávání podle zcela nevyhovující dosud platné vyhlášky,“ upozornili v prohlášení lékaři.

Podle ministerstva ale nic nebrání tomu, aby lékař zařazený již v přípravě přestoupil do nového systému.

Ohodnoťte tento článek!