Mladí lidé ignorují prevenci

Pojišťovna přestane platit měsíční paušál za registrovaného pacienta, když dosáhne 19 let. I podle předsedkyně odborné společnosti praktických dětských lékařů Hany Cabrnochové by mohli někteří pacienti zůstat…

Významné procento mladých lidí ve věku od devatenácti do pětadvaceti let vypadává ze systému lékařských preventivních prohlídek jen proto, že se včas nepřehlásí od dětského lékaře k praktikovi pro dospělé. Zjistí to až za několik let, když je přemůže například chřipka. Po dovršení devatenácti let je přitom zdravotní pojišťovna vyškrtne z kartotéky dětského lékaře, a tomu může později proplácet jen akutní péči.

Ústí nad Labem – Preventivní prohlídky sledují pacienta jak v dětství, tak v dospělosti. Tvrdí to dětský lékař MUDr. Petr Endler, který tak nesouhlasí s tím, že pacient vypadává z tohoto systému. „Do devatenácti let jsou v každém lichém roce věku, a pokud se zaregistruje u lékaře pro dospělé, proplácí zdravotní pojišťovna prevenci po dvou letech i tam,“ připomněl. Podle něj je v zájmu každého pacienta, aby preventivní prohlídku absolvoval. „Ve víc než polovině případů, třeba ve 22 letech, trápí již dospělého pacienta angína, a on najednou zjistí, že nemá lékaře. Dožaduje se pak ošetření u nás,“ potvrdil zkušenost řady dalších lékařů MUDr. Endler.

Malí pacienti se přitom mají možnost zaregistrovat u lékaře pro dospělé již po dovršení 14 let, ale této možnosti jich využívá jen minimum. Někteří lékaři proto míní, že by například studující mladé lidi mohl i nadále evidovat dětský lékař. Řada rodin by také raději dala přednost „domácímu“ lékaři, ke kterému chodilo několik generací.

Praktik pro dospělé MUDr. Zdeněk Beran z Chuderova míní, že včasné zajištění péče lékaře závisí na pacientovi. „Eviduji i případy, kdy děti vyšly školu a hned se ke mně přihlásily,“ dodává. Názor, aby v některých případech zůstali pacienti u dětských praktiků, podle něj není moc rozumný. Přiznává, že v souvislosti se včasným přehlášením jde jak o problém pacienta, tak o záležitost praktika v souvislosti s kapitační platbou od zdravotní pojišťovny.

Pojišťovna přestane platit měsíční paušál za registrovaného pacienta, když dosáhne 19 let. I podle předsedkyně odborné společnosti praktických dětských lékařů Hany Cabrnochové by mohli někteří pacienti zůstat u svého lékaře alespoň po dobu přípravy na povolání, tedy přibližně do 25 let. Souhlasit by s tím ale musely zdravotní pojišťovny i praktici pro dospělé, kteří by tak přišli o část pacientů.

TOMÁŠ PRCHAL, Ústecký deník, 22.2.2002

Ohodnoťte tento článek!